$
בארץ

44 יישובים בצפון ובדרום יקבלו הטבת מס מוגדלת

הממשלה אישרה את מפת הטבות המס החדשה ל-419 יישובי פריפריה. בין הקריטריונים: מצב חברתי כלכלי, סמיכות לגבול ואוכלוסייה שאינה עולה על 75,000 תושבים

רוני זינגר 16:1416.02.14

הממשלה אישרה את הצעת משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה למפת הטבות המס החדשה.  

על פי ההצעה שאושרה יזכו 419 יישובי פריפריה להטבות מס, ומתוכן יזכו להעדפה מיוחדת 31 רשויות מקומיות בצפון הקרובות לגדר הגבול במרחק של כ-2 קילומטר, ו-13 רשויות עירוניות בדרום, זאת עפ"י החלטות ממשלה קודמות לחיזוק יישובי הדרום.

 

לעמידה בתנאי הסף לקבלת הטבת המס על פי המפה החדשה, יחושב לכל יישוב "מדד זכאות" לפי קריטריונים שונים:

 

  • פיזור גיאוגרפי - מדד הפריפריאליות כפי שסווג הלמ"ס.
  • מצב חברתי כלכלי - ייקבע על פי אשכולות לפי סיווג הלמ"ס.
  • יישובים סמוכי גבול - עד 9 ק״מ מהגבול הצפוני וביתר הגבולות - 7 ק״מ מהגבול.
  • אוכלוסיות היישוב אינה עולה על 75,000 תושבים.
  • היישוב אינו מקבל הטבות מס מכוח חוק אחר. 

 

מטולה, באצבע הגליל מטולה, באצבע הגליל צילום: דוד הכהן

 

היקף ההטבות ייקבע במסגרת דיוני התקציב בממשלה לשנת המס 2015.

 

על פי הודעת האוצר ולשכת ראש הממשלה "מטרת תעדוף זה היא לרכז מאמץ בפריסת ההתיישבות בסמיכות לגבולות שהמציאות הגיאופוליטית בהם סבוכה. בנוסף, תינתן עדיפות ליישובים העירוניים (עיריות ומועצות מקומיות) במחוז הדרום מכיוון שפיתוח הנגב הוגדר כיעד אסטרטגי מרכזי של ממשלת ישראל ובהתאם למדיניות הממשלה לחיזוק ההתיישבות העירונית בנגב״.

 

מטרת מתן הטבות המס לתושבי הישובים שברשימה היא בין היתר לעודד משכית אוכולוסיה חזקה לישובים חלשים כלכלית, ועידוד ההתיישבות לאורך הגבולות. מוחרגות מרשימה זו הן אילת, שדרות וחבל עווטף עזה הזוכים להטבות מס מכוח חוק אחר.

 

קבלת החלטת הממשלה הזו מגיעה לאחר שנים שבהן סרבו הממשלות השונות לעסוק בנושא קביעת קריטריונים ברורים להטבות מס ליישובים. היתה זו החלטת בג"ץ ששמה בשנה אחרונה קץ לסחבת בעניין, והורתה לשר האוצר לקבוע את אותם קריטריונים למתן ההטבות. אישור מתווה הטבות המס מגיע ימים ספורים לפני שהמדינה אמורה למסור את תשובתה בעניין לבג"ץ.

 

בהודעת האוצר ולשכת ראש הממשלה נאמר כי "מטרת תעדוף זה היא לרכז מאמץ בפריסת ההתיישבות בסמיכות לגבולות שהמציאות הגיאופוליטית בהם סבוכה. בנוסף, תינתן עדיפות ליישובים העירוניים (עיריות ומועצות מקומיות) במחוז הדרום מכיוון שפיתוח הנגב הוגדר כיעד אסטרטגי מרכזי של ממשלת ישראל ובהתאם למדיניות הממשלה לחיזוק ההתיישבות העירונית בנגב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x