$
בארץ

התעשיינים ממשיכים לתקוף את בנט: "החלטות פופוליסטיות לטווח קצר"

צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים, בחר דווקא לשבח את לפיד: ״אני מרגיש ששר האוצר מתאמץ בשבילנו ושיש לנו על מי לסמוך"

גיל קליאן 16:4715.02.14

העובדה שהיחסים בין צביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים, לבין נפתלי בנט, שר הכלכלה, רעועים במיוחד קיבלה היום (שבת) חיזוק בדבריו של אורן באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. אורן בחר לבקר בצורה פומבית את בנט ולחלוק שבחים לשר האוצר יאיר לפיד. 

אורן אמר כי ״ביני לבין בנט יש חילוקי דעות עמוקים. ההחלטות של בנט פופוליסטיות ומאופיינות בחשיבה לטווח קצר והן פוגעות באופן קשה במגזר היצרני בישראל – התעשיינים. שינוי שם המשרד לכלכלה תוך השמטת המילה תעשייה, ניבאה לצערי את העתיד. למרות שזה תפקידו, בנט לא מכוון כלל לצרכי התעשייה בישראל. בנט העלה על נס את נושא יוקר המחייה בישראל, שאני מסכים שהוא נושא חשוב וגם אנחנו התעשיינים צריכים להתגייס בכדי להוריד את יוקר המחייה, אבל זה לא הדבר היחיד שחשוב. הרבה יותר חשוב לייצר מקומות עבודה לתושבים ובשביל זה צריך להפסיק לחשוף את ישראל ליבוא פרוע ולהפסיק את הורדת המכסים״. מנגד אמר אורן על לפיד כי ״אני מרגיש שלפיד מתאמץ בשבילנו ושיש לנו על מי לסמוך. הוא חרוץ, לומד מהר וקשוב לצרכי התעשייה המקומית״.

 

מלשכתו של בנט נמסר בתגובה: "יוקר המחייה אינו עניין זניח או אופנה חולפת, הוא בעיה עמוקה שיש לתת לה מענה, על אף הקושי הרב ועל אף שישנם גורמים שמבחינתם הנו נושא מיותר או לא לגיטימי לטיפול. יוקר המחיה מטופל לצד מגוון נושאים, בהם גם התעשייה הישראלית, וכך ראוי שיהיה. השר בנט ימשיך לפעול למען מטרה זו ככל שידרש".

 

"הפופוליזם חוגג"

 

דבריו של אורן חופפים במידה רבה את מה שבנט שמע משורה של תעשיינים בדיון שנערך השבוע בוועדת הכלכלה ב"יום כחול לבן". בדיון הותקף בנט על ידי שורה של בכירים בתעשייה ובהתאחדות במילים כמעט זהות למילים של אורן היום.

 

שר הכלכלה נפתלי בנט שר הכלכלה נפתלי בנט צילום: ענר גרין

 

רן טוטנאור, יו"ר איגוד תעשיות מתכת, חשמל ותשתית בהתאחדות התעשיינים, אמר באותו דיון כי "היום הזה עקר, הוא צחוק מעבודה. מאותו רגע ששינית את השם של המשרד שלך (ממשרד התמ"ת למשרד הכלכלה - ג.ק) שינית את המסר והתעשייה הישראלית בורחת מפה. אני מייצא ל-142 מדינות ואני מקיא דם. פתחתי חברות בכל מקום. הסינים אסרו עלי יבוא כי אני מאיים על תעשייה מקומית. הוא אמר לי אם אתה לא מקים מפעל אתה לא מקבל אישור לעבוד. מדינות חו"ל הורגות אותנו קורעות אותנו ואנחנו פותחים רגליים למדינות כמו אינדונזיה, מלזיה וטורקיה, מדינות שלא מאפשרות לנו לייצא אגורה. למה? מדוע? אנחנו מורידים את מכון התקנים, את היטלי הסחר. בשביל יוקר המחיה להרוג את התעשייה? תראה לי שקל אחד שעבר לצרכן כי הורדת 10 אלף שקל בבדיקות במכון התקנים? בשום פנים ואופן לא. רק פתחתם את ישראל ליבוא זול, הצרכן יקבל תוצרת זבל ואנחנו ניסגר".

 

אריה ריכמן, מנכ"ל קליל ויו"ר ועדת תקינה בהתאחדות התעשיינים, תקף גם הוא באותו דיון את הכנסת והרגולטורים: "עוד כשהמשרד החליף את השם ראינו לאן הדברים הולכים. לפני חודש סגרנו את אחד מהקווים שלנו, עברנו לעשות רכש בחו"ל. לאחד הספקים שלנו נתתי שרטוטים, וביקשתי -התחננתי שרק ישווה את המחיר למחיר של חו"ל. הוא אמר לי אני מצטער מאוד אני לא יכול ואני בצער רב קניתי את הסחורה בחו"ל. אתם לא משרתי ציבור, אנחנו משרתים אתכם. אני לא יודע מה היעדים שלכם. אתם צריכים להגיע לאיזה תמ"ג או תל"ג, אתם לא תוכלו להעלות את השכר שלכם כי אנחנו לא נוכל לתמוך בזה. מרפסות נופלות ילדים מתים פה בהדברות ואתם מבטלים תקנים? אין אכיפה. אין לי בעיה להתמודד עם כל דבר אבל תנו תנאים של תחרות הוגנת. הפופוליזם חוגג".

 

על דברים אלה ענה בנט כי "אני מסתכל הוליסטית, והציפייה היא שנטו אני אייצג אתכם. אבל אני בחצי מוח מייצג אתכם ובחצי השני מייצג את צרכני ישראל. אני יודע שזה מאכזב. אבל צריך לזכור שאין ארוחות חינם בכלכלה, כשמישהו אומר התחרות הורגת אותי סימן שהוא לקח מחיר גבוה, אבל אנחנו נראה איך כל דבר אפשר למתן, לפחות שיהיה מספיק זמן כדי להתארגן לתחרות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x