$
רכב

ועדת כלכלה אישרה: יבואני הרכב יטפלו גם ברכבים שהגיעו ביבוא מקביל

אחד מסעיפי הליבה החשובים מתוך חוק רישוי רכב אושר בוועדה. לפי הסעיף, מי שייבא מכונית ביבוא אישי, או ביבוא מקביל ומכוניתו התקלקלה במהלך תקופת האחריות יהיה זכאי לטיפול על ידי יבואן הרכב הוותיק. החוק תקף גם לגבי רכבים מדגמים שאינם מיובאים על ידי היבואן הוותיק

תומר הדר 12:5613.02.14
אחד מסעיפי הליבה החשובים ביותר של חוק רישוי רכב אושר היום בוועדת הכלכלה: במסגרת סעיף זה נקבע כי יבואן רכב ישיר, כלומר יבואני הרכב הוותיקים, יחויב להעניק שירות לכל הרכבים שייובאו לישראל, גם אם לא יובאו על ידי היבואן. מדובר בסעיף הנחשב לאחד החשובים ביותר בחוק רישוי רכב.

 

בפועל קובע הסעיף שמי שייבא מכונית ביבוא אישי, או ביבוא מקביל ומכוניתו התקלקלה במהלך תקופת האחריות יהיה זכאי לטיפול על ידי יבואן הרכב הוותיק, גם אם המכונית לא יובאה על ידי היבואן הוותיק. יתרה מזאת, חוק זה תקף גם לגבי רכבים מדגמים שאינם מיובאים על ידי היבואן הוותיק.

 

שירות גם למי שלא הגיע דרך היבואן הרשמי שירות גם למי שלא הגיע דרך היבואן הרשמי צילום: עמית שעל

 

אבנר פלור, ראש אגף הרכב במשרד התחבורה אמר בוועדה: "כדי שהיצרנים לא ישאו בנטל הם יחויבו לספק את המידע על הריקול ליבואנים וגם את מוצרי התעבורה, כלומר את החלקים. גם באירופה היצרן מחייב את הדילרים לתת שרות וחלפים לכלל המותגים שמגיעים ולא משנה מהיכן הרכב הגיע. על מימוש האחריות משלם היצרן, ליבואן יש גם עלויות כמו עובדים שתפקידם הוא מימוש האחריות".

 

בנושא עלויות המהלך ציינה דפנה עין דור, ראש אגף כלכלה במשרד התחבורה כי "כדי שהיצרנים לא ישאו בנטל, הם יחויבו לספק את המידע על הריקול ליבואנים וגם את מוצרי התעבורה. יצרן שלא נותן אחריות, היבואן לא יחויב לתת אחריות. היצרן מבחינתו אמר שלמי שיוכל לתת אחריות זה רק ליבואן הישיר-לכן מה שעשינו זה ללמוד מה קורה בעולם.

 

נציגי יבואני הרכב הביעו התנגדות למהלך. לדברי יו"ר איגוד יבואני הרכב יקי אנוך: "אין לנו בעיה לתת שירות, אחריות וריקול לדגמים שאנו מייבאים באמצעות אותה חברה עמה אנו חתומים, אבל יש לנו בעיה שכמעט בלתי ניתנת לפתרון לתת שרות וחלפים לדגמים שאיננו מייבאים. דגם שלא מיובא על ידנו, במפרט דומה למה שהבאנו, שם ניתן להיערך. אם אני מחובר ליצרן לדוגמה טויוטה אירופה איני מחובר לטויוטה ארה"ב.

 

"עם מה שטויוטה אירופה מייצרת ניתן להתמודד. מה שמיוצר על ידי טויוטה ארה"ב איננו מכירים. אין לנו גישה לחלקי חילוף ואיננו מכירים. לא ניתן לייבא רכב שהמפרט שלו אינו מוכר וצריך לחפש עבורו חלקי חילוף. אין לנו שום דרך זמינה וסבירה להתמודד עם כך.

 

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים: "ללא שירות לא יהיה יבוא מקביל. אם אבוא לפורד לרכוש פוקוס דיזל בישראל אינני יכול כי הדגם אינו מיובא על ידי היבואנית דלק מוטורס. אם ארצה לרכוש פורד מוסטאנג באירופה למרות שאינה משווקת על ידי פורד אירופה - ימכרו לי. בישראל רק השיקול הכלכלי של היבואן קובע אילו דגמים ייובאו. לאזרח הישראלי אין זכות לרכוש מוסטאנג כי זה לא כלכלי לדלק מוטורס. אם יצרן נדרש לממש אחריות של רכב, כל רכב, העלויות השוליות עבורו מזעריות. אנחנו המוסכים נושאים בעלויות. בשנים האחרונות המוסכים עוסקים בתביעות אחריות ישירות מול היצרן. הכל נעשה באינטרנט".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x