$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

"הדסה לא נתנה הנחות נדיבות לקופות"

קופות החולים מפריכות את הטענה של הנהלת הדסה ולפיה ההנחות שקיבלו ממנה גבוהות מההנחות הממוצעות שקיבלו מבתי החולים האחרים

שאול אמסטרדמסקי 09:4012.02.14

האם נכונה הטענה של הנהלת הדסה, שהופיעה בבקשה להקפאת הליכים שהגישה לבית המשפט, לפיה ההנחות שקופות החולים קיבלו ממנה גבוהות מההנחות הממוצעות שהן קיבלו מבתי החולים האחרים? אם שואלים את הקופות, התשובה היא לא.

הקופה שקונה הכי הרבה שירותים רפואיים מהדסה היא קופת חולים כללית, הגדולה במדינה. על פי הנתונים של הדסה, ההנחה הממוצעת שבית החולים מעניק לכללית על השירותים הרפואיים שהוא מוכר לה עומדת על 21%. "כללית מקבלת מהדסה את ההנחה הנמוכה ביותר ביחס לקופות החולים האחרות למרות שהיא רוכשת השירותים הגדולה ביותר מבין הקופות", אמר אתמול סמנכ"ל הכספים של כללית אלי כהן בשיחה עם "כלכליסט". "בכל מקרה מדובר בהנחה נמוכה יותר ממה שמעניקים לכללית בתי חולים ממשלתיים דומים (כמו תל השומר, איכילוב או רמב"ם - ש"א".

 

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס צילום: עמית שעל

 

גם בקופת חולים מאוחדת אמרו ל"כלכליסט" שאין ממש בטענה של הנהלת הדסה. שתי הקופות גם יחד - כללית ומאוחדת - מהוות 75% מכלל הרכש של קופות החולים מהדסה. בקופת חולים מכבי, רוכשת השירותים השלישית בגודלה מהדסה, הסבירו כי שיעור ההנחה הנדיב שבית החולים נותן לקופה - הנחה ממוצעת של 40% שהיא למעשה הנחה של 90% על כל פעולה רפואית נוספת מעבר לתקרה שנקבעת בידי משרד הבריאות - נובעת מכך שלקופה יש הסדר מיוחד עם בית החולים. במסגרת הסדר זה מבוטחי מכבי רשאים לקבל שירותי בריאות מהמרפאות של בית החולים כאילו מדובר במרפאה של מכבי. בנוסף, הבהירו במכבי כי אם מנטרלים עניין זה, הרי שההנחה שהדסה נותנת למכבי דומה מאוד להנחות של בתי חולים אחרים שדומים לה.

 

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד צילום: נמרוד גליקמן

 

מלאומית נמסר כי "ההנחות של הדסה לקופה דומות ובמקרים מסוימים נמוכות בהשוואה להנחות של בתי חולים אחרים". גם במשרד הבריאות אישרו אתמול ל"כלכליסט" כי "כל קופות החולים חוץ מאחת (הכוונה למכבי - ש"א) מקבלות אחוז הנחה מאוד דומה ואפילו נמוך ממה שהן מקבלות מבתי חולים ממשלתיים דומים".

 

בתי החולים נותנים הנחות לקופות החולים על שירותים כמו אשפוזים, בדיקות וביקורים אצל רופאים מעבר לתקרה שקובעים משרדי האוצר והבריאות. בתי החולים מחויבים לתת הנחות על פי החוק, מאחר שאחרת היה להם תמריץ כלכלי להגדיל באופן מלאכותי את היקף השירותים הרפואיים שהם נותנים לקופות ללא צורך רפואי של ממש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x