$
בארץ

האוצר: עלות מטוס ייעודי לראש הממשלה ולנשיא - 175 מיליון שקל

על פי נתוני האוצר, רכישת המטוס תסתכם ב-140 מיליון שקל והסבתו לשימוש תעלה 35 מיליון שקל נוספים; הנתונים נחשפו על רקע הקמת ועדת גולדברג לבחינת רכישת מטוס והקמת מעון חדש לראש הממשלה

רוני זינגר 14:4010.02.14

רכישת מטוס ייעודי לראש הממשלה ולנשיא המדינה תעלה בין 175-140 מיליון שקלים, כך עולה מתשובת האוצר לפנייה בנושא מצד העמותה לחופש המידע.

לאחרונה שלחה לשכת החשב הכללי באוצר מצגת לעמותה ובה פרשה את נתוני התחשיב שערכה לעלויות רכישתו של מטוס שייועד לשימוש ראש הממשלה ונשיא המדינה. על פי הנתונים במצגת, רכישת המטוב תעלה בין 40-30 מיליון דולר, ואילו הסבתו לשימוש המיועד תעלה 10 מיליון דולר נוספים. בסך הכל תסתכם העלות ב-50 מיליון דולר, שהם כ-175 מיליון שקלים.

 

נתניהו ורעייתו בטיסה לוושינגטון ב-2010. העלות אינה כוללת תוספת לצורכי מיגון ואבטחה נתניהו ורעייתו בטיסה לוושינגטון ב-2010. העלות אינה כוללת תוספת לצורכי מיגון ואבטחה צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

 

לצד ההוצאה הצפויה בשנת רכישת המטוס, מעלה בדיקת האוצר כי בשנות התפעול העתידות להגיע לאחר מכן, צפויה ירידה קטנה בהוצאה - בסך של מיליוני שקלים בודדים. ואולם לצד זאת מזהיר המשרד מפני הוצאות שוטפות ובלתי צפויות בתפעול המטוס.

 

באוצר מציינים כי תחשיב עלות המטוס אינו כולל תוספת לצורכי מיגון ואבטחת המטוס. כמו כן, טרם נכללו בחישוב עלויות של חכירת מטוס מסחרי בזמן שהמטוס המיועד יהיה בטיפול. השורה התחתונה של התחשיב מצביעה על קושי של עמידה ביעד ההוצאה.

 

כך, למשל, על פי השוואת עלויות שערכו במשרד האוצר להטסת הנשיא במטוס מסחרי או במטוס שנרכש במיוחד, עולה כי הטסתו במטוס מסחרי תעלה  4.36 מיליון דולר בשנה, ואילו הטסתו במטוס שנרכש במיוחד תעלה 5.73 מיליון דולר (ההשוואה נערכה לתקופה של 15 שנה, כיוון שעל פי ההערכת האוצר נדרשות לפחות 15 שנים להחזר הוצאת הרכישה על המטוס).

 

לפני כמה חודשים הוקמה ועדת גולדברג, בראשות השופט לשעבר אליעזר גולדברג, שמטרתה בחינת רכישת מטוס והקמתו של מעון חדש לראש הממשלה, שעלותו צפויה לעמוד על כ-650 מיליון שקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x