$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הראל תעניק הטבות לעובדים כדי להקדים תרופה להתאגדות

חברת הביטוח מנסה לפתות את עובדיה בתוספות שכר וימי כיף כדי לתמרץ אותם להימנע מהקמת ועד. במכתב ששלח בעל השליטה יאיר המבורגר לעובדים הוא מתאר את "האווירה המשפחתית בחברה". בינתיים בהפניקס החלה התארגנות עובדים בפייסבוק

רחלי בינדמן 06:5509.02.14

הראל ביטוח מנסה להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש התאגדות של עובדים כמו ביתר חברות הביטוח באמצעות מתן הטבות נרחבות לעובדים.

 

ל"כלכליסט" הגיעה איגרת שנשלחה לעובדי הראל בשבוע שעבר, שעליה חתומים היו"ר ובעל השליטה יאיר המבורגר ושני המנכ"לים המשותפים שמעון אלקבץ ומישל סיבוני. המכתב כולל דיווח על שורת הטבות שיינתנו לעובדים, ובהן תוספות שכר, בונוסים, מועדון צרכנות שיוקם לעובדים וימי גיבוש.

 

הראל לא מתנה את מתן ההטבות בדבר, ומציינת באיגרת רק כי "מאז הקמתה, החברה מתאפיינת בהיותה בית חם לציבור עובדיה". על פי האיגרת, "אווירת המשפחתיות הקיימת בקבוצה מאז היווסדה לא פגה", והראל רואה "בשימור יתרון זה לקבוצה כמשימה בעלת חשיבות עליונה".

 

במילים אחרות, בהראל ראו מה קרה במגדל, כלל, AIG ובאחרונה גם בשירביט (גופים שבהם הוקם ועד עובדים יציג) ומנסים לשדר לעובדי החברה שהתאגדות בה אינה נחוצה. אגב, גם שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל, ניסה לפני כמה חודשים לכבות את הלהבות מצד העובדים המתאגדים והעניק להם בונוס של שתי משכורות, אך זה היה זה כבר מאוחר מדי.

 

באיגרת לעובדים מציינים בכירי הראל כי "הנהלת הקבוצה אישרה תקציב מיוחד שישמש לתוספות שכר לעובדים המשתכרים עד לשכר הממוצע במשק (כ־9,300 שקל), מתוך כוונה להעלות את שכרם של עובדים אלה בהתאם לגובה השכר ולוותק ההעסקה בחברה... התקציב מומן מתוספת תקציב מיוחד, ובאמצעות הקפאת השכר לבכירים מדרג סמנכ"ל ומעלה". הצ'ופרים יינתנו לעובדים בעלי שכר נמוך, אלו שמובילים על פי רוב את מאמצי ההתאגדות להבדיל מהעובדים עם שכר גבוה שמעדיפים לעבוד תחת חוזים אישיים.

 

מקימים גם מועדון צרכנות

 

עדכון השכר בהראל יורכב משקלול של גובה השכר וותק העובד. כך למשל, עובד המשתכר 6,000 שקל בחודש והנו בעל ותק של 10 שנים, יהיה זכאי לעדכון שכר בשיעור של 11% (תוספת שכר של 6% הנובעת מרמת השכר הנמוכה שלו ותוספת של 5% המבוססת על ותק). עובד המשתכר 8,000 שקל בחודש והנו בעל ותק של 6 שנים יהיה זכאי לעדכון שכר של 4% (תוספת שכר של 2% המבוססת על רמת השכר ותוספת של עוד 2% המבוססת על ותק).

 

תוספת השכר הנה חד־פעמית (כלומר אינה מתעדכנת בכל שנה), זאת לעומת תוספת השכר שלה זכו לאחרונה עובדי כלל ביטוח במסגרת ההסכם הקיבוצי שנחתם לאחרונה בחברה וכלל תוספת שכר של כ־20% המתפרשת על פני שלוש שנים. תוספת השכר בהראל תינתן מעבר לתוספות שכר שכבר קיימות בחוזים של עובדי החברה, ובהראל מזכירים כי "צעד זה הנו המשך ישיר למענק של 5,000 שקל שניתן בשנה שעברה לכלל העובדים המשתכרים עד לשכר הממוצע במשק". הבונוס לעובדי החברה יינתן על פי הישגים, ובמכתב לא מפורט כיצד יחולק.

 

הפתעה נוספת שהכינו בהראל לעובדים היא השקה של מועדון צרכנות ורווחה שייקרא "הראל משפחה" ויאפשר רכישה של שירותים ומוצרים על ידי עובדי החברה בהנחות גבוהות. "מאחר שפעילות המועדון נעשית אך ורק לרווחת העובדים, תוך השקעת משאבים כספיים ניכרים על ידי הראל, נקים צוות היגוי שבו ישתתפו עובדים שיתנדבו לכך, ואשר יירתמו לפעילות המועדון", צוין באיגרת.

 

יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראל יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראל צילום: טל שחר

 

בכירי הראל מוסיפים עוד כי ההנהלה החליטה לקיים השנה ימי גיבוש לעובדים הכוללים לינה למטרת גיבוש ובילוי חברתי. "אנחנו בשלבי ייזום של ימי הגיבוש שייערכו השנה. בכוונתנו להקים ועדת היגוי שבה ישותפו עובדים מהחטיבות השונות של החברה, כדי שימי הגיבוש יהיו מגוונים ויכללו רעיונות שוועדת ההיגוי תסייע לנו להגשים", נכתב.

 

בהפניקס מתאגדים בפייסבוק

 

בינתיים, בחברת הביטוח הפניקס נראים ניצני התאגדות ראשונים. בפייסבוק נפתחה קבוצה שזכתה לשם "ועד (כך במקור - ר"ב) עובדי הפניקס", ובה חברים כבר 334 אנשים.

 

בסוף השבוע נכתב בקבוצה הפוסט הבא: "אין לנו כוונה להפריע לסדר היום התקין שלכם, אך עד שהנושא ייסגר אנחנו צריכים את עזרתכם. המטרה היא אחת בלבד — ליצור ועד יציב, טוב וחזק שיעזור לנו, עובדי הפניקס, להיות במקום עבודה מעולה, ללא שביתות וללא הפרעה לסדר היום התקין של החברה. האופציה היחידה לכך כיום היא להתאגד בשיתוף ההסתדרות, כפי שעשו במגדל־אליהו, AIG וכלל. אנחנו צריכים היענות של שליש מעובדי החברה, כ־1,000 עובדים. אנחנו כעומדים רגע על מאות בודדות. הגיוס נעשה בעיקר מהפייסבוק אך לא רק, כי לפייסבוק יש מגבלה של קבלת חברים ביום", כותב אדם שלא חתם בשמו. הפניקס מנוהלת היום על ידי אייל לפידות, ולעובדים ידוע כי בעל השליטה, יצחק תשובה, צריך למכור את השליטה בחברה על רקע מסקנות ועדת הריכוזיות וכמובן מעוניינים להבטיח את תנאי העסקתם.

 

בסביבת הראל הדגישו בסוף השבוע את החשיבות שרואה הנהלת החברה בהשקעה בהון האנושי ביחס למתחרים, וציינו כי רק בשנה שעברה הומרה משכורת 13 לעובדים המשתכרים עד השכר הממוצע במשק לתוספת קבועה וכי העובדים גם נהנים מביטוחי בריאות במחירים מסובסדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x