$
בארץ

הסכם קיבוצי ראשון במאוחדת: העובדים יקבלו תוספות שכר של עד 10%

הסכם קיבוצי ראשון בקופת החולים השלישית בגודלה יבטיח לראשונה מעמד של קביעות לעובדים, תוספות שכר דיפרנציאליות והגדלת ההפרשות לפנסיה

מיקי פלד 19:5602.02.14

4,000 עובדי קופת חולים מאוחדת יקבלו תוספות שכר של עד 10%, כך נקבע היום בהסכם קיבוצי ראשון שנחתם בקופה.

 

ההסכם תקף לעובדי המנהל והמשק בקופה ולא לצוותים הרפואיים. ההסכם קובע כי תוספות השכר יינתנו באופן דיפרנציאלי, כך שבעלי השכר הנמוך יקבלו תוספות גבוהות יותר, וכי בנוסף תקצה הקופה כ-5 מיליון שקלים לתשלום מענק מיידי בסך של כ-1,200 שקל לעובד. כמו כן, יושוו שיעורי ההפרשות לחסכון פנסיוני, קרנות ההשתלמות, דמי ההבראה וימי החופשה של העובדים לתנאים המקובלים במגזר הציבורי במדינה. עלות ההסכם היא כ-110 מיליון שקל בשנה.

 

סניף של קופת החולים מאוחדת סניף של קופת החולים מאוחדת צילום: צביקה טישלר

 

כל עובדי הקופה בלי ותק של מעל 5 שנים שמשכורתם נמוכה מ-5,000 ששקל ברוטו בחודש יקבלו תוספת חודשית של 500 שקל. עובדים שמשכורתם נעה בין 5,000 שקל ל-7,500 שקל יקבלו תוספת של 400 שקל ועובדים שמשכורתם גבוהה מ-7,500 שקל יקבלו 350 שקל תוספת. עובדים המשתכרים מעל 20 אלף שקל ברוטו בחודש לא יקבלו תוספת שכר. עובדי הקופה אשר טרם השלימו 5 שנות עבודה יקבלו תוספת של 100 שקל. בנוסף לתוספות השכר המיידיות, שכרם של כלל העובדים שעליהם חל ההסכם יתעדכן במהלך תקופת ההסכם גם בהתאם להסכמים שיחולו על כלל המגזר הציבורי, כפי שנהוג לגבי עובדי שירותי בריאות כללית. כמו כן, כל העובדים אשר החלו לעבוד בקופה לפני אוקטובר 2013 ומועסקים בהיקף של חצי משרה ומעלה יקבלו מענק חד פעמי בסך של 1,200 שקל. המענק ישולם לעובדים במשכורתם הקרובה.

 

כמו כן, לאחר ותק של שנתיים העובד יקבל מעמד של עובד קבוע אך נשמרת להנהלה אפשרות הפיטורים באמצעות ועדת שימוע בה יהיה נציג הועד. אם לא תהיה הסכמה בועדת השימוע, שאלת פיטורי העובד תעלה דרג עד לדיון בין מנכ"ל הקופה ליו"ר הסתדרות המעוף, האיגוד האחראי על עובדי מאוחדת בהסתדרות הכללית. בנוסף, ההפרשות לפנסיה יעלו החל מעוד שנה וחצי ל-20.5% מהשכר, במקום 17.5% כיום.

 

ההסכם הושלם לאחר כשנתיים של משא ומתן שניהלו עובדי מאוחדת בראשות יו"ר הוועד, ונטורה אשכנזי מול סמנכ"ל משאבי האנוש במאוחדת, אילת גביש, וקיבל את אישור אגף הממונה על השכר באוצר.

 

מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, אמר כי "העובדים הם שותפים אסטרטגיים חיוניים להצלחת כל ארגון והשתתת מערכת יחסי העבודה על הסכם קיבוצי היא כלי ניהולי חשוב בעיני לא פחות מאשר הוא חיוני לעובדים".

 

זאב וורמברנד, מנכ"ל קופ"ח מאוחדת זאב וורמברנד, מנכ"ל קופ"ח מאוחדת צילום: עמית שעל

 

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר "ההסכם עוזר לחזק את ביטחונם התעסוקתי של העובדים ומהווה דרך לצמצום פערים בחברה הישראלית". שלה ונטורה אשכנזי, יו"ר ועד העובדים במאוחדת, הוסיפה כי "שלוש שנים אחרי שהודענו על היציגות אני שמחה שעובדי מאוחדת נכנסים לעידן חדש וטוב יותר ביחסי העבודה בקופה. אני גאה בהישגים שלנו בהסכם הקיבוצי. כל עובדת ועובד במאוחדת יודעים היום שיש מאחוריהם ועד חזק שדואג לשמור עליהם ולשפר את זכויותיהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x