$
בארץ

משרדי הממשלה בוחנים רפורמה חדשה בשוק החלב

ל"כלכליסט" נודע כי האוצר החל בבדיקת מבנה משק החלב. בממשלה חשים כי הרפורמה שאושרה לפני שנה לא השפיעה בצורה מהותית על השוק

גיל קליאן 06:4829.01.14

בדרך לרפורמה נוספת במשק החלב? ל"כלכליסט" נודע כי משרד האוצר החל לאחרונה בבדיקה של מבנה משק החלב בשיתוף משרד הכלכלה, רשות המסים, משרד החקלאות ורשות ההגבלים העסקיים. הבדיקה נולדה בעקבות תחושה כי מתווה לוקר, שהיה אמור להוריד את מחירי החלב, לא השיג את מטרתו ולא השפיע בצורה מהותית על השוק.

לבדיקה החדשה אין כרגע תאריך יעד, אך במשרדים מחשיבים אותה לעבודה משלימה לחוק המזון. הנחת העבודה היא שהחוק יטפל בכמה בעיות של שוק המזון, אך עדיין נדרש טיפול נוסף בשוקי משנה בעייתיים.

 

מדף של מוצרי חלב מדף של מוצרי חלב צילום: דורון גולן

 

תחום החלב הוא תחום בודד מתוך כמה תחומים שנמצאים כעת בשלבים שונים של רפורמה, כמו הנמלים, החשמל, הגז הטבעי ועוד, ולא ברור עד כמה דחוף לממשלה להיכנס שוב לשוק החלב ולבצע בו רפורמות מחודשות. כמו כן, במשרדים עדיין לא הכריעו בשאלה אם יוכלו בכלל לפתור את הבעיות של שוק זה באמצעות רפורמה נוספת.

 

מתווה לוקר, שאושר בסוף 2012, הוריד את המחיר שבו קונות המחלבות חלב מהרפתנים (מחיר המטרה), הפחית חלק מהמכסים והמכסות על יבוא, אך לא שינה מהותית את חוקי המשחק בענף, שעדיין נשלט על ידי מכסים גבוהים ופועל בביקושים והיצעים מווסתים.

 

סנונית ראשונה לחוסר שביעות הרצון של המדינה מהתנהלות משק החלב היה ניתן לראות בהחלטה להכניס את הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה לפיקוח מחירים, לפני כחודש. המפקח על המחירים במשרד החקלאות אורי צוק־בר אמר אז כי "כאשר השוק מתנהג ברמת רווחיות סבירה, הממשלה לא מתערבת. חשוב להדגיש כי לא מן הנמנע שנתערב במוצרים נוספים, במידת הצורך. גם בגבינות קשות פרוסות ארוזות נמצאו רמות רווחיות גבוהות, אך בשלב זה הן לא מוחזרות לפיקוח לאור העובדה כי המוצר העיקרי, גבינה צהובה במשקל, כן מפוקח".

 

אתמול כבר היו גורמים בענף שראו את הבדיקה החדשה כהפרה של התחייבות שלטונית להיצמד למתווה לוקר, שפירט שורה של מהלכים שאמורים להתבצע עד 2017. כעת יש פעילים בענף שחוששים כי עוד לפני שמתווה לוקר ייגמר תגיע לפתחם רפורמה נוספת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x