$
בארץ

פרסום ראשון

בדרך להתאגדות ראשונה בהייטק: עובדים בנס מנסים להקים ועד

החשש ממהלכי קיצוץ עתידיים בחברת נס ישראל הביאה קבוצת עובדים ליזום הקמה של ועד. "האופן הטוב ביותר בו נוכל להשמיע את דעתנו בהחלטות אשר משפיעות באופן ישיר על גורלנו הוא להתאגד", נכתב במייל שהופץ לעובדים

מיקי פלד ואסף גלעד 10:3726.01.14

הכוונה של הנהלת נס ישראל לבצע קיצוצים דרמטיים בחברה לא עוברת בשקט בקרב העובדים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים האחרונים החלה התאגדות של קבוצת עובדים בענקית ההייטק הישראלית במסגרת ההסתדרות במטרה להקים את ועד העובדים הראשון בחברת הייטק.

בניין ההסתדרות בניין ההסתדרות צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

במכתב ל-2,800 עובדי החברה כתבו חברי הקבוצה, שעד כה בחרו שלא לחשוף את שמותיהם, כי ההחלטה להתאגד היא "לאור ההתנהלות של הנהלת החברה בעבר ובתקופה האחרונה בה לא היינו אנו, עובדי נס, שותפים להחלטות ולגזירות. ההנהלה גרמה לנו להבין כי סיסמאות לחוד ומעשים לחוד. על מנת שאג'נדת החברה תיושם הלכה למעשה, חשבנו אנו, עובדי נס, כי האופן הטוב ביותר בו נוכל להשמיע את דעתנו בהחלטות אשר משפיעות באופן ישיר על גורלנו הוא להתאגד".

 

לאחרונה החליט מנכ"ל נס ישראל החדש, שחר אפעל, להוריד 4 ימי חופשה מכל עובד ובמקביל לפטר 20 מנהלים ולקצץ 6%-10% בשכר המנהלים האחרים. בפנייה לעובדים מלפני כשבועיים לא ציין אפעל האם קיצוצים אלו יהיו האחרונים שהוא מתכנן בחברה. עם זאת, בשיחה עם "כלכליסט" לאחר שליחת המכתב אמר כי הוא מקווה שניתן יהיה לקצץ מספיק ללא צורך בפיטורים. הסיבה לתוכניות ההנהלה היא מצוקת מזומנים בעקבות שורה של פרויקטים הפסדיים. לאחרונה הזרימו הבעלים, קרן סיטי, כ-50 מיליון שקל מהבעלים, קרן סיטי.

 

הפנייה לעובדים היא צעד ראשוני שנועד בין השאר לבחון רצינות וסבירות להמשך המהלך. בהסתדרות אומרים כי הפנייה אליהם מצד העובדים נעשתה בעקבות הקמפיין שהעלתה ההסתדרות, בעלות של 6.5 מיליון שקל, שקרא לעובדים להקים ועדים.

 

במידה ויתקבל הרושם כי ישנה נכונות מצד העובדים, ההסתדרות צפויה לתת גיבוי משמעותי יותר לניסיון ההתארגנות. על מנת שיקום בסופו של דבר ועד יציג בחברה, על שליש מהעובדים שאינם חלק משדרת הניהול הבכירה להצטרף כחברי הסתדרות. במידה והמהלך הזה יצליח, מדובר על לכל הפחות דרמה בענף ההייטק הישראלי, שעד כה לא היו בו ניסיונות משמעותיים של הקמת ועדים.

 

מנס טכנולוגיות נמסר בתגובה, "נס נמצאת בעיצומו של מהלך התייעלות שמטרתו לסייע לחברה להיות תחרותית יותר והוא מתמקד בהפחתת שכר ההנהלה. במסגרת מהלך זה מבצעת החברה צעדים המגנים על עובדיה ושומרים על ביטחונם התעסוקתי, מתוך הבנה כי עובדים אלה הם עתיד החברה. כחברה שומרת חוק, נס תשתף פעולה עם התארגנות יציגה, ככל שתהיה כזאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x