$
בארץ

בקרוב בכנסת: תקנון שיבהיר לנבחרים איך צריך להתנהג

כללי האתיקה ינוסחו מחדש אחרי 30 שנה. על הפרק - הצהרות הון של ח"כים, מענה לפניות ואיסור על העסקת לוביסטים. היוזמים: "כשהכללים ברורים, ניתן לטפל באופן יעיל"

רוני זינגר 08:2220.01.14

תקנון אתיקה חדש לחברי הכנסת ינוסח בשבועות הקרובים ויעסוק בכללי ההתנהגות המצופים מהנבחרים. התקנון הקודם נוסח לפני יותר מ־30 שנה.

 

מחברי התקנון, הח"כים מיקי רוזנטל מהעבודה וצחי הנגבי מהליכוד, סברו כי בנוסף לניסוח כללי אתיקה חדשים, יש לרענן את הכללים המוכרים והקיימים עבור הח"כים.

 

חברי הכנסת מיקי רוזנטל וצחי הנגבי חברי הכנסת מיקי רוזנטל וצחי הנגבי צילום: יצחק הררי

 

לדוגמה, בפרק המיוחד המוקדש להתנהלות מול לוביסטים, נכתב כי "חבר הכנסת יימנע מהעסקת לוביסט, מפעילות לטובת לוביסט בכנסת או מחוץ לכנסת, בין במישרין ובין באמצעות עוזר של חבר הכנסת".

 

באשר לשאלה כיצד יהיה ניתן לאכוף כלל זה, מאחר שפעילות הלוביסטים בכנסת חיה ובועטת, עונים המחברים כי "כשהכללים ברורים, ניתן לטפל בהם בצורה יעילה יותר במסגרת ועדת האתיקה". סעיפים נוספים שייכנסו לתקנון הם שהצהרות הון שח"כים מגישים ייבדקו על ידי היועץ המשפטי של הכנסת, ושחבר כנסת שמקבל פנייה בדואר אישי הממוען אליו והנוגע לתפקידו, ישיב לה במועד סביר.

 

ח"כ רוזנטל הוסיף אתמול: ״אישור כללי האתיקה החדשים מעניקים לנו הזדמנות לערוך הסכם מחודש בין חברי הכנסת לבין הציבור הישראלי. אני מקווה שאישור הכללים והתנהגות לאורם יחדשו את האמון בבית הנבחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x