$
בארץ

לפיד: "אולי עדיף שהטייקונים שנפלו היו מתייעצים עם כלכלנים ולא עם רבנים"

שר האוצר אמר את הדברים באירוע "שישי כלכלי" במוזיאון תל אביב; לדבריו, "עצוב לי לראות את היהדות נהפכת לכזו - שילוב של כשפים והתערבות בנושאים שלא צריך להתערב בהם"

מיקי פלד 09:5617.01.14

"שלושה טייקונים היו ידועים בכך שהם מתייעצים עם רבנים - מוטי זיסר, אילן בן דב ונוחי דנקנר - והמשותף להם שהאימפריות שלהם התפרקו. אולי עדיף שהיו מתייעצים עם כלכלנים ולא עם רבנים", כך אמר הבוקר (ו') שר האוצר יאיר לפיד באירוע "שישי כלכלי" של ארגון קתדרה שנערך במוזיאון תל אביב.

 

 

 

 

מימין: אילן בן דב, מוטי זיסר ונוחי דנקנר מימין: אילן בן דב, מוטי זיסר ונוחי דנקנר צילומים: אוראל כהן, גיא אסיאג

 

לדברי שר האוצר, "עצוב לי לראות את היהדות נהפכת לכזו - שילוב של כשפים והתערבות בנושאים שלא צריך להתערב בהם".

 

לפיד התייחס גם בקצרה לפרשת חשבון הבנק של בנימין נתניהו באי ג'רזי ואמר כי "לא ראוי ששר האוצר יגיב לפני שמבקר המדינה יאמר את דברו".

 

"אני לא אומר לא קשה פה" 

שר האוצר התייחס לסוגיית מחירי הנדל"ן ואמר כי "אני חושב שאנשים מבינים שאנחנו פועלים להשגת השיפור למצב מעמד הביניים אבל זה לא קורה ביום. הדיור הוא הדבר שמעיק על דור שלם וזו ספינה גדולה. זה לוקח שנתיים עד שהדירות קיימות ולוקח זמן לשנות הרגלים של שוק". הוא הוסיף כי "את יוקר המחיה לא משנים בכך שקמים בבוקר ואומרים שיניתי את יוקר המחיה - זו מלחמת חפירות. מכניסים לפיקוח מחירים וזה כמעט נגד עמדתי האידיאולוגית להכניס לפיקוח כי אני בעד שוק חופשי, אבל זה יוצר שרשור שמשפיע הלאה. אני יודע שאנשים קיוו לנס, אבל נסים קורים כשעובדים קשה. אני מבין את האכזבה של הציבור שציפה ליותר, אבל המבחן הוא ארוך וזה לוקח זמן".

 

 

בנייה. "לוקח זמן לשנות הרגלים" בנייה. "לוקח זמן לשנות הרגלים" צילום: יריב כץ

 

לפיד ניסה למתן את הביקורת על מצבו של מעמד הביניים ואמר כי "אני לא אומר לא קשה פה, אבל האווירה הציבורית חריפה יותר מאשר במציאות. בכל העולם יש מצב בו מעמד הביניים קורס לתוך עצמו ושואל איך קרה שאני אחראי לצמיחה ומשלם על המיתון". לפיד הוסיף עוד כי "זה בלתי נמנע שגיל הפרישה לנשים יעלה, אבל יש ועדה שבודקת איך בדיוק. אני לא רוצה להפוך את המדינה בצ'יק".

 

לגבי מצבו בסקרים ענה לפיד כי "הסקרים זה (דבר) טיפשי כשהם למטה וכשהם למעלה. בסקרים האחרונים היה לנו 15 מנדטים וזה יותר ממה שהיה לי לפני הבחירות. יש לא מעט שרים שמצליחים להישאר מתחת לרדאר כי הם יותר מנוסים ממני בלא לקחת החלטות. אף אחד לא כועס עליך כשאתה לא עושה דברים. אני זוכר את נאומי הבחירות של עצמי. יש כמות עצומה של דברים שעשינו כי עשינו אותם מהר וביעילות. ערב ערב דיברתי במערכת הבחירות על קריטריון הנישואים שנתן עדיפות לחרדים וביטלתי את זה שבועיים אחרי שנכנסתי לתפקיד".

 

"קרנות השתלמות כי זו הקופה הקטנה של מעמד הביניים"

בהמשך דבריו התייחס לפיד לאפשרות לביטול הפטור על קרנות השתלמות, והביע התנגדות לכך. "ביטול פטורים זה לא רפורמה", אמר שר האוצר, "אני מתנגד לביטול הפטור מקרנות השתלמות כי זו הקופה הקטנה של מעמד הביניים. יש גם פטורים שקשה להתמודד איתם פוליטית". בהקשר זה הוסיף כי "הפטור ממע"מ על פירות וירקות הוא לא יעיל, זה לא מתגלגל לצרכנים אבל הפך להיות לסמל של הגנה על העני ומדינות לפעמים משלמות על סמלים. צריך להוריד מכסים על מוצרי מזון וזה לא פשוט ויש לובי חזק שצריך להתמודד איתו, ואני בעד להגן על החקלאי אבל לא צריך להגן דרך החקלאים על רשתות השיווק אלא על החלקאים עצמם".

 

לדברי שר האוצר, "לישראל מותר לייבא רק בשר כשר מה שמייצר תעשיה של משגיחי כשרות מוטסים וכדי לפתוח את המשק ליבוא מקיף יותר של בשר צריך את אישור שר הכלכלה ושר הדתות, ושניהם באותו הגוף. צריך לטפל בזה, ולפעמים אפשר או אי אפשר. לפעמים יש דברים שאתה חושב שהם נכונים ואתה לומד שאי אפשר. זה שיעור בצניעות. זה לא בליצקריג אלא מלחמת חפירות".

 

לפיד ניסה להצדיק את שינוי כלל ההוצאה מתקציב המדינה (כך שהגידול בהוצאות הממשלה יעמוד על כ-2.5% בשנה, פחות מכ-3.5% שהוא הגידול בתוצר בטווח הארוך - מ"פ ). לדבריו, "האם המגזר הציבורי הישראלי מנופח? כן, לכן הובלתי את שינוי כלל ההוצאה ואני חושב שהממשלה מוציאה יותר מדי וזה מהלך שיתבטא בתקציבי 2015 ו-2016. אנחנו צריכים להיזהר מלחזור למצב של האיש השמן שרוכב על האיש הרזה". לפיד התייחס להתערבות בנק ישראל בסוגייה ואמר כי "זה מצוין, והוא על פי החוק היועץ לממשלה. עובדתית יצרנו נוסחה שאם לא היינו משנים אותה ההוצאה היתה מתרחבת ב-4% בשנה אחת. אתה מייצר איזשהו מספר שמאפשר לך לשפר את השירותים הציבוריים, אבל מספר שלא יגדיל את כח האדם בשירות הממשלתי".

 

 

יאיר לפיד ומשה יעלון יאיר לפיד ומשה יעלון צילום: אמיל סלמן

 

בנוגע להתבטאויותיו של שר הביטחון משה יעלון שצוטטו השבוע, ולפיהן שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הוא "משיחי" ו"אובססיבי", עקץ לפיד ואמר כי "רק כשאתה יושב בקבינט הבטחוני אתה מבין כמה אמריקה חשובה לנו. אתה לא רוצה לסכן את יחסינו עם האמריקאים. קרי הוא אדם מאוד מחוייב. האמירה של יעלון היא לא ראויה, גם בשיחה סגורה. אני שמח שהוא התנצל כי זה היה הדבר הנכון".

 

לגבי התהליך המדיני אמר לפיד כי "בשביל להיפרד מהפלסטינים נצטרך לשלם מחיר. ייפתח מו"מ ונסביר למה אנחנו מוכנים ולמה לא ואני מקווה שהפלסטינים יעשו את אותו הדבר". הוא הוסיף כי "משא ומן זה משהו שצריך להמשיך ולעבוד בו., זו לא איזו הצהרה אחת גדולה. אחד הדברים שצריך לעשות בתוך הקואליציה זה להחזיק את התהליך המדיני ולתת גב לראש הממשלה כי הוא גם מנהל את זה נכון וצריך להמשיך עם זה".

 

לפיד אמר כי לאחר שראה את המסמך שהכינו במשרד האוצר על ההשלכות של המשק במקרה של סנקציות על ישראל הוא "הצטמרר". "יש לנו נטייה לנהל את הדיונים על הביטחון והכלכלה בנפרד אבל דבר משיק לדבר", אמר שר האוצר, "אם כלכלת ישראל לא תיפגע זה משליך על תקציב הביטחון, ואם היחסים שלנו עם ארה"ב יידרדרו זה ישליך מיד על הכלכלה וגם על הביטחון. אנחנו בתקופה שאני חושש שיש בה סוג של אשלייה. הטרור נמצאת ברמות נמוכות יחסית לעומת שנים עברו ואני לא חשוב שהישראלים עושים קישור מיידי בין יוקר המחיה לבין מה יכול היה להיות פה במציאות של היפרדות עם הפלסטינים".

 

לגבי העברת התקציבים ליהודה ושומרון אמר לפיד כי "רוב תקציב החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית עובר לפריפריה ולא לשטחים. גם אין כבישים חדשים שמוקמים כי אין התנחלויות חדשות. הסכם עם הפלסטינים מחייב פינוי של 80 או 90 אלף מתנחלים. זו תהיה הדרמה הגדולה ביותר מקום המדינה, כציונים ויהודים. עד שזה יקרה חיים שם אנשים, אין להם קרניים. יש הסדרים שנמשכו שנים שאפשר להתווכח האם זה ראוי שהאוטובוס בשטחים יעלה לנוסע פחות מאשר בירושלים, אבל זה משהו שנקבע לפני שנים".

 

"לא ניסע עם טנקים ברחובות בני ברק", אמר לפיד על הסנקציות שיחולו על חרדים שלא יתגיסו לצבא, "מה שיקרה בסוף עם הסנקציות על מי שלא ישרת בצבא הוא שיעצרו אותו בצד הדרך כי עשה עבירת תנועה והתברר שלא התגייס לצבא. יחול עליו חוק שירות ביטחון, שחל גם על ילדיי".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x