$
בארץ

חמשת יוצאי מכתשים אגן יגרפו 50 מיליון דולר ממכירת ארומור

אתמול נחתם ההסכם למכירת החברה, שנחשף בכלכליסט. האמריקאים ישלמו עבור ארומור 102 מיליון דולר, שיתחלקו בצורה שווה בין קיבוץ גבעת עוז ליוצאי מכתשים אגן

גולן חזני 08:3316.01.14

קרן כהן חזון ודני פורת צפויים לגרוף 15 מיליון דולר כל אחד ממכירת חברת ארומור לידי ענקית תמציות הטעם והריח IFF. אתמול נחתם ההסכם למכירת החברה בעסקה שנחשפה ב"כלכליסט" באוגוסט האחרון. האמריקנים ישלמו עבור ארומור 102 מיליון דולר שיתחלקו בצורה שווה בין קיבוץ גבעת עוז לארבעת יוצאי מכתשים שנכנסו לשותפות בחברה ב־2002.

IFF היא אחת החברות הגדולות בעולם שנכנסת לפעילות בישראל באמצעות רכישת חברה. שווי השוק שלה הוא 7 מיליארד דולר, ומכירותיה הן יותר מ־3 מיליארד דולר בשנה. היא מעסיקה 5,800 עובדים ב־32 מדינות בעולם.

 

מפעל ארומור בקיבוץ גבעת עוז מפעל ארומור בקיבוץ גבעת עוז צילום: זהר שחר

 

המו"מ נמשך קרוב לשנה, והמחיר כולל התחיבות של IFF לשכור מקיבוץ גבעת עוז את שטח המפעל הסמוך לקיבוץ לתקופה של 10 שנים עם אופציה להארכת השכירות לעשור נוסף.

 

ארומור עוסקת בייצור כימיקלים מיוחדים המשמשים כחומר גלם בתערובות ותמציות של טעם וריח עבור תעשיות המזון, קוסמטיקה והדטרגנטים. לקוחותיה העיקריים של אורמור הן Givaudan, Firmenich, Kerry ו־IFF שהיא הלקוח העיקרי של ארמור ורוכשת ממנה 17% מהמחזור.

 

ארומור צומחת בשנים האחרונות בקצב של עשרות אחוזים בשנה. היקף ההכנסות השנתי שלה ב־2013 עמד על כ־50 מיליון דולר. הרווח הנקי וגם התפעולי שלה עומד על כ־10 מיליון דולר, מאחר ולחברה אין חוב כלל.

 

ארומור הוקמה ב־1982, מעסיקה 85 עובדים, 23 מהם חברי קיבוץ גבעת עוז. ב־2002 היא נקלעה למשבר הון וגייסה כמשקיעים את קרן כהן־חזון, כיום מנכ"ל החברה, ודני פורת, לשעבר סמנכ"ל מסחרי ופיתוח עסקים במכתשים אגן. השניים קיבלו 30% ממניות החברה לפי שווי 5 מיליון דולר בלבד.

 

ב־2008 צירפו אליהם את אילן לויטה, לשעבר מנכ"ל מכתשים אגן ואלי אשרף, סמנכ"ל הכספים של מכתשים אגן. שניהם יקבלו במסגרת האקזיט כ־7 מיליון דולר כל אחד, אברהם קליינר, לשעבר מנכ"ל אגן כימיקלים, יקבל 4 מיליון דולר. השלושה נכנסו לפי שווי 15 מיליון דולר לחברה. משקיע נוסף בעל החזקת מיעוט בחברה הוא עורך הדין רלי לשם שעשוי לקבל כ־1–2 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x