$
משפט

קורבנותיו של ערן מזרחי תובעים 16 מיליון שקל מבנק הפועלים

16 מלקוחות הבנק שנפלו קורבן להונאת הפונזי של מזרחי טוענים כי הבנק התרשל ו"אפשר למעשי הגניבה להתרחש במשך שנים"

זוהר שחר לוי 15:5608.01.14

לקוחות בנק הפועלים שנפלו קורבן להונאת ערן מזרחי דורשים פיצוי: בתביעה שהגישו הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב הם טוענים כי הבנק התרשל ו"אפשר למעשי הגניבה להתרחש במשך שנים" ומבקשים פיצוי של כ-16 מיליון שקל.  

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עו"ד גבריאל ספרן ממשרד נחושתן, ספרן, שרף, יפה ושות' המייצג 16 מלקוחות הבנק שנפלו קורבן להונאת הפונזי של מזרחי, שזכה לכינוי "מאדוף הישראלי".

 

מזרחי, יועץ ההשקעות מסביון, הורשע בכך שהונה את לקוחותיו בעשרות מיליוני שקלים ונידון ל-12 שנות מאסר. ערעורו עדיין מתנהל בבית המשפט העליון. במקביל, הוכרז בחודש שעבר כפושט רגל כשמצבת חובותיו נאמדת במעל 80 מיליון שקל.

 

נפגעי ההונאה טוענים כעת בתביעה שהגישו נגד בנק הפועלים כי זה התרשל לכל אורך הפרשה. "תחת עינו הפקוחה (או שמא העצומה למחצה) של בנק הפועלים", נכתב בתביעה, "אשר אפשר למזרחי לגנוב עשרות מיליוני שקלים מקורבנות תמימים, שאיבדו את מיטב כספם וחרב עליהם עולמם. רשלנותו החמורה של הבנק היא שאפשרה למעשי הגניבה האלה להתרחש במשך שנים, תוך שמזרחי משתמש בחשבון בנק שהתנהל אצל בנק הפועלים, כצינור לגניבת כספים ולהעברתם למשפחתו, לעצמו ולמי שחפץ ביקרו".

 

ערן מזרחי באחד הדיונים בביהמ"ש (ארכיון) ערן מזרחי באחד הדיונים בביהמ"ש (ארכיון) צילום: יובל חן

 

עוד נטען כי ההונאה של מזרחי התאפשרה בעיקר בזכות האמון הרב של הציבור בישראל במערכת הבנקאית – אמון שהוביל את המשקיעים להפקיד את כספם בידי בנק הפועלים "מתוך ציפייה שהבנק יקיים לגביהם את חובותיו על פי דין וישמור על כספם, ביודעו שהכספים מופקדים בחשבון שהוא במהותו חשבון נאמנות". בנוסף נכתב בתביעה כי פעולותיו של מזרחי נעשו "מתחת לאפו" של בנק הפועלים "אשר כל התמונה העובדתית אודות הגניבות של ערן מזרחי הייתה פרושה לפניו כל העת".

 

כספי המשקיעים, כך נטען, הופקדו על ידי המשקיעים בחשבון בנק בבנק הפועלים כאשר הבנק מגדיר את המשקיעים כ"נהנים" בחשבון ומוסר בידיהם מסמך המאשר את מעמדם זה. הדין ופסיקות קודמות, אומרים הלקוחות, קבעו כי לבנק יש חובת זהירות וחבת אמון כלפי "נהנים בחשבון" וכי גם החוקים האוסרים על השימוש במערכת הבנקאית לשם הלבנת הון קובעים שורה של חובות החלים על הבנק, זאת כדי למנוע ביצוע עבירות בכספי הנהנים.

 

"אך בנק הפועלים", כך לפי התביעה, "לא קיים אך לא אחת מחובותיו אלו כלפי הנהנים, ואפשר למזרחי לבצע בחשבונות אלה כל פעולה שרצה, באין מפריע, לרבות גניבתם של כספי המשקיעים, בין היתר על ידי העברת הכספים לעצמו או למשפחתו". לדברי המשקיעים, גניבת כספם, שבמקרים רבים היו כלל חסכונותיהם שנחסכו בשנות עמל רבות, גרמו להם לנזקים עצומים ולעוגמת נפש. "נפגעים שעולמם חרב עליהם לפתע בשל כך שהבנק אפשר לנוכל להשתמש בו לשם גניבת כספם באין מפריע ובאין רואה", לשון התביעה.

 

מהתביעה עולה הטענה כי מעשיו של מזרחי היו גלויים לבנק לאורך כל הפעילות. "אך חמור מכך", נכתב, מנהלת סניף הבנק בו התנהלו חשבונות אלו, שלה היה קשר אישי עם מזרחי, הייתה מודעת אף היא למעללי ערן מזרחי, שכן אחותה הייתה בין הנפגעים, והיא ידעה, מעל שנה לפני שמזרחי נתפס, על כל פעילותו הפסולה ואף הגישה נגדו תביעה משפטית..".

 

הבנק, כך לפי הלקוחות, הפר את החובות כלפיהם וכי "אילו היה מקיים ולו את מקצת חובותיו כמצופה מהתאגיד הבנקאי הגדול בישראל – כל הנזקים נשוא תביעה זו כלל לא היו נגרמים".

 

מבנק הפועלים נמסר: "בנק הפועלים ילמד את התביעה ויגיב בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x