$
בארץ

לא הכל שחור: עשרה מוצרים שיוזלו השנה

בימים שבהם התחושה בכיס היא שהכל מתייקר, יש לא מעט מוצרים שמחירם צפוי דווקא לרדת; ולא, הדירות אינן ביניהם

כתבי כלכליסט 21:4101.01.14

נפט ודלק

 

מחיר הנפט יירד ובעקבותיו גם הדלק בתחנות מחיר הנפט יירד ובעקבותיו גם הדלק בתחנות צילום: shutterstock

 

ניצולת אנרגיה גדלה, והמעבר ההדרגתי לגז טבעי ולאמצעי חימום חלופיים מפעילים לחץ ארוך טווח על מחירי הנפט, תוסיפו לזה את שחרור יצוא הנפט האירני מהסנקציות, ותקבלו עודף בהיצע הנפט העולמי בשנה הקרובה. בעקבות ירידת מחירי הנפט הגולמי בעולם והשקל החזק בארץ, צפויים גם מחירי הבנזין בתחנות לרדת השנה, אלא אם כן, כמובן, יחסר כסף בקופת המדינה ואז שוב ייקראו הנהגים להיחלב בידי גובי המס.

 

מכוניות משומשות

 

200 אלף מכוניות חדשות בשנה לוחצות את מחיר המשומשות 200 אלף מכוניות חדשות בשנה לוחצות את מחיר המשומשות צילום: יריב כץ
 

ב-2013 נמסרו מעל 200 אלף מכוניות חדשות. כאשר כל כך הרבה מכוניות חדשות עולות לכבישים, מדרך הטבע נפלטות מכוניות רבות גם לשוק המשומשות. מחירוני הרכב המשומש לתחילת 2014 אמנם עוד לא הצביעו על ירידת מחירים מסיבית, אבל זו צפויה להיות מורגשת בשטח, אם לא במחירונים. מחירי הרכב החדש לא התייקרו ב-2014. מחירן הסביר מושך את הקונים שבעבר נאלצו להסתפק ברכב מיד שנייה, מה שמייבש את שוק המשומשות. שוק הרכב הישראלי הוצף גם בשנה האחרונה במכוניות מדגמים חדשים וזולים הנעים בסביבות 70 אלף שקל, מה שהופך את רכישתה של מכונית משפחתית בת שנתיים שלוש ללא כדאית. התוצאה של כל אלה היא שמחירי המחירון הרשמיים משקפים אולי את המחיר ההתחלתי במו"מ, אבל הקונה המתוחכם יוכל לשלם הרבה פחות.

 

טיסות לחו"ל

 

טיסות לחו"ל. הלואו-קוסט משתלט על השמיים טיסות לחו"ל. הלואו-קוסט משתלט על השמיים צילום: בלומברג

 

מדיניות השמיים הפתוחים מתחילה לשאת פירות. יותר ויותר חברות לואו-קוסט נכנסות לפעילות בקווי תל אביב - אירופה, ומתחרות על התייר הישראלי המחפש חופשה זולה בחו"ל. גם אל על הצטרפה באחרונה לחגיגת הטיסות המוזלות עם הפעלת המותג UP. ב-2014 תגבר מאד התנועה האווירית מישראל ואליה והתחרות תביא גם הפחתת מחירים. חברות הלואו-קוסט מציעות טיסות ליעדם אטרקטיביים באירופה תמורת 200-400 דולר לעומת 500-800 דולר בטיסות הסדירות. יש רק מילכוד אחד - אם אתם רוצים להנות ממחיר מוזל באמת,  אתם צריכים להזמין את כרטיס הטיסה חודשים מראש.

 

סמארטפון

 

סמארטפון חואווי. הסינים ידאגו להוזלת המחירים סמארטפון חואווי. הסינים ידאגו להוזלת המחירים צילום: רפאל קאהאן

 

גם מחיר הסמארטפון הממוצע צפוי לרדת השנה, בשל חדירת יצרנים סיניים חדשים לישראל. אלה צפויים להציג מכשירים לא רעים במחיר שנע סביב אלף שקל. יצרניות אנדרואיד כמו סמסונג, LG והאחרות צפויות להוזיל את מכשירי קטגוריית הביניים שלהן כדי לעמוד בתחרות ואף לחתוך מאות שקלים ממכשירי העילית. בזירת האייפון, צפויים המחירים להישאר כשהיו. בנוסף, שוק המכשירים המשומשים צפוי להמשיך לצמוח, מה שיאפשר למשתמשים לקנות מכשיר עילית בן שנה בחצי מחיר.

 

מחשבי טאבלט

 

אייפד. אפל כבר לא לבד והתחרות מורידה מחירים אייפד. אפל כבר לא לבד והתחרות מורידה מחירים צילום: עמית שעל

  

אפל כבר לא השחקנית היחידה במגרש הטאבלטים. טאבלטים זולים מבוססי-אנדרואיד ממשיכים להציף את השוק והם מתחילים לנגוס נתחי שוק מהאייפד המקורי ומתחריו המכובדים ולגרום למתחרים הוותיקים להוריד מחירים. חברות כגון Acer ו-Lenovo כבר מציעות מחשבי טאבלט בפחות מ-150 דולר. ליצרניות האחרות לא תהיה ברירה אלא להצטרף להוזלות. ואגב כך, מחירי המחשבים הוותיקים יותר - ה-PC והלפטופים ממשיכים אף הם לרדת בעקביות בגלל הביקוש היורד לסוג זה של מחשבים.

 

מדפסות תלת מימד

 

מדפסת תלת מימד. צעצוע חדש לילד מדפסת תלת מימד. צעצוע חדש לילד צילום: אוראל כהן

 

מדפסות תלת-מימד מעוררות עניין רב בעולם אך מחירה הגבוה של הטכנולוגיה מונע מהצרכן הממוצע לרכוש מדפסת כזו לשימוש ביתי. ייתכן שהשנה, כאשר יפוגו מספר פטנטים עיקריים של הטכנולוגיה, ניתן יהיה לרכוש מדפסת תלת ממדית בכמה מאות דולר בלבד. הנה לכם מתנה חדשה לבר מצווה.

  

מצלמות דיגיטליות

 

מצלמה דיגיטלית. הסמארטפון דחק אותה מהשוק מצלמה דיגיטלית. הסמארטפון דחק אותה מהשוק צילום: בלומברג

 

הנה לכם מוצר שמותו ידוע מראש ופרפורי הגסיסה שלו מביאים לצניחת מחירו. המצלמה הדיגטלית הפשוטה (Point and Shoot) נדחקה מן השוק על ידי הסמארטפונים שמציעים היום גם עדשות טובות וגם איכות צילום של 8-13 מגה פיקסל והפכו את המצלמה הדיגיטלית הבסיסית למוצר מיותר. המכורים לצילום עברו למצלמות DSLR משוכללות וכל השאר מסתפקים במצלמה שבסמארטפון. אם בכל זאת תתעקשו לקנות מצלמה דיגיטלית תוכלו למצוא השנה מצלמות משובחות במחירים מצחיקים.

 

קפה

 

קפה. יוזל בזכות התחרות בארץ וירידת מחירי הפולים בעולם קפה. יוזל בזכות התחרות בארץ וירידת מחירי הפולים בעולם צילום: shutterstock

 

לאחר תפוקת שיא של קפה בברזיל בשנה שעברה, החלו מחיריהם של פולי הקפה לרדת והם צפויים להמשיך במגמת הירידה גם ב-2014. האם נרגיש את ירידת המחירים של חומר הגלם גם במחיר הקפה הביתי? לא בטוח. יצרניות הקפה בישראל תמיד יספרו לכם שאת מלאים שלהם הם קנו מזמן, במחירים הגבוהים, לכן הם לא יכולות להוזיל מחירים. לפחות בבתי הקפה כבר מרגישים ירידת מחירים, אבל לא בגלל ירידת מחירי הפולים, אלא בזכות התחרות שהכתיבה רשת קופיקס.

 

זהב

 

זהב.האנליסטים צופים עוד שנה של ירידות מחירים זהב.האנליסטים צופים עוד שנה של ירידות מחירים צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark)

 

הריבית האפסית והאינפלציה הנמוכה  היוו ב-2013 קרקע פוריה לזינוק שערי המניות כמעט בכל הבורסות בעולם, ומאידך הפילו את מחירה של ההשקעה האלטרנטיבית - הזהב. בשנה החולפת צנח מחירה של אונקיית זהב ב-28% - הירידה החדה ביותר ב-32 השנים האחרונות והראשונה מאז שנת 2000. בסוף 2013 נסגר הזהב על סביבות 1,200 דולר לאונקייה, והאנליסטים מעריכים כי עוד לא הגענו לתחתית והם מאמינים שמחיר הזהב ימשיך לרדת לרמות ש/ל 1,000 עד 1,000 דולר, בטרם יחזור לטפס. 

 

אגרות חוב

 

הריבית תתחיל לעלות ומחירי האג"ח יירדו הריבית תתחיל לעלות ומחירי האג"ח יירדו צילום: בלומברג

 

ריבית בנק ישראל שהגיע לשפל של 1% צפויה לשוב ולטפס בשנה הבאה ככל שהכלכלה תגלה סימני התאוששות. 

כפועל יוצא מכך, מחירי אגרות החוב הממשלתיות וגם הקונצרניות צפויים לרדת ולשקף תשואות גבוהות יותר. הדבר לא ישפיע על משקיעים שרוכשים אגרות חוב באופן שוטף וקבוע ומחזיקים אותן לפדיון - ואולם קרנות המשקיעות באג"ח צפויות להיפגע בטווח הקצר מירידת המחירים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x