$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות החשמל מסרבת להכיר לחברת החשמל בעלויות הסופה

רשות החשמל: "חברת החשמל לא הגישה לרשות בקשה רשמית ומסודרת להעלאת התעריף וגם אין לה חישוב מדויק של הנזק שנגרם. לא נגלגל על ציבור צרכני החשמל בישראל תוספת תשלומים במסגרת תעריף החשמל, עקב פעילותה השוטפת של החברה"

ליאור גוטמן 19:4923.12.13

רשות החשמל, היא הרגולטור שקובע את תעריפי החשמל בישראל, מסרבת להכיר לחברת החשמל בעלויות הסופה שפקדה את ישראל בשבוע שעבר.  

בניגוד לפרסומים בתקשורת, חברת החשמל לא הגישה לרשות בקשה רשמית ומסודרת להעלאת התעריף ואף אין בידיה חישוב מדויק של הנזק שנגרם, אולם ברשות החשמל לא מחכים למסמכים ובתחילת השבוע הוקם שם צוות מיוחד שיבדוק האם תעריף החשמל אמור לכסות בכלל נזקי רכוש.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההערכות הראשוניות לשנת 2014 כבר מבשרות על עלייה בתעריף החשמל ברבעון השני של 2014 בטווח של 2%-5%. עלייה זו מיוחסת להחזר כספי לחברת החשמל עוד משנת 2012 עבור שימוש בסולר במקום בגז טבעי (3.7%) כמו גם שקלול כלל המערכות הסולאריות שחוברו השנה לרשת (כ-350 מגה וואט), מערכות שהמדינה מסבסדת את הפעלתן על חשבון תעריף החשמל הכללי.

 

לפיכך, שקלול של עלויות הסופה שפגעה בתשתיות חברת החשמל, אותן העריך המנכ"ל גליקמן בעד מיליארד שקל, יכפילו את ההעלאה התעריפית ויסכמו אותה בעד 10%.

 

בלשכת שר התשתיות הלאומיות סילבן שלום כבר מפעילים לחץ כבד על רשות החשמל שלא להעלות את התעריף בכלל, משימה קשה לאור ה"בור הפיננסי" שחברת החשמל סוחבת על גבה בדמות סך התחייבויות של 73.7 מיליארד שקל (נכון לסוף רבעון 3 של 2013).

 

גם חברת החשמל מיהרה להכחיש היום כל פרסום ואמרה ש"חברת החשמל טרם סיימה לאמוד את נזקי הסופה. לכן, כל מספר שנזרק הינו בגדר ספקולציה. חברת החשמל אינה קובעת את תעריף החשמל, שהוא מקור ההכנסה היחידי שלה, כך שכל אמירה בעניין הינה בגדר פרשנות שמקורה אינו בחברת החשמל".

 

שר התשתיות סילבן שלום שר התשתיות סילבן שלום צילום: אריאל בשור

 

גם יצרני החשמל הפרטיים יבקשו פיצוי

 

אבל מעבר לכך, ברשות החשמל לא מבינים מדוע תעריף החשמל הוא הכלי העיקרי באמצעותו אפשר להעניק לחברת החשמל פיצוי על הרס של תשתיות. ברשות טוענים שהתעריף הכללי לא אמור לכסות נזקי רכוש, ולשם כך יש קרנות מיוחדות או את רשות המיסים, אליה פנו כבר כל הגופים שניזקו ממזג האוויר.

 

בנוסף לכך, ברשות החשמל חוששים מפיצוי תעריפי על נזקי רכוש, פעולה ש"תפתח את הדלת" לכל בעל תחנת כוח שיבוא עם רשמית דרישות לפיצוי כיוון שהגשם או השלג פגעו לו במתקנים. בין אלו עלולים להימצא בעלי תחנות החשמל הפרטיות, שגם הם, כמו חברת החשמל, מפוקחים על ידי הרגולטור ויכולים לבקש פיצוי כזה או אחר בגין נזק תשתיות שמקורו בפגיעות של איתני הטבע.

 

מרשות החשמל נמסר שחברת החשמל לא פנתה רשמית לקבלת פיצוי וציינה שפעולה מסוג זה עשויה לבוא בהמשך. בכל מקרה מדגישים ברשות החשמל ש"הרשות לא תגלגל על ציבור צרכני החשמל בישראל תוספת תשלומים במסגרת תעריף החשמל, בגין פעילותה השוטפת של החברה. כמו כן, לא תוכרנה לחברה תוספת עלויות לתעריף החשמל, בגין עלויות אותן זכאית חברת החשמל לקבל כפיצויים מגורמים אחרים במסגרת הסדרים ביטוחיים או אחרים לאירועים מסוג זה.

 

"רשות החשמל הקימה צוות בדיקה ברשות, שיבחן את הסוגיות השונות הנוגעות לצרכני החשמל בגין אירועי השלג האחרונים. הרשות מבקשת להבהיר כי חברת החשמל מקבלת באופן שוטף – באמצעות תעריפי החשמל - תשלומים עבור תחזוקת התשתיות ושמירה על רמת השירות הנדרשת ממנה ואשר ציבור צרכני החשמל זכאי לה.

 

"הרשות טרם קיבלה לידיה דרישת עלויות מפורטת ולכן תבחן את בקשת חברת החשמל רק כאשר יוצגו לה מלוא הנתונים ולאחר ביצוע בקרת עלויות ביחס לעלויות אותן תציג החברה. הדרישה המפורטת כאמור, טרם הוגשה לרשות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x