$
בארץ

ועדת הכספים אישרה: תוספת של 3.27 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

300 מיליון שקל מתוך התוספת ישמשו למימון פינוי בסיסי צה"ל, ביניהם הקריה וצריפין. ההעברה אושרה לאחר שהח"כים קיבלו הסברים לפיהם לא תהיה פגיעה בתקציבי משרד הרווחה והבריאות

רוני זינגר 12:4423.12.13

ועדת הכספים אישרה הבוקר תוספת לתקציב הביטחון לשנת 2014 בסך כולל של 3.27 מיליארד שקלים - 2.79 מיליארד בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון, 300 מיליון שקל למימון פינוי מספר בסיסים צבאיים - הקריה, צריפין, ופלנורד, וכן אישרה העברת עוד 50 מיליון שקלים, 90 מיליון שקלים ו-40 מיליון שקלים למטרות שונות שהוסברו לוועדה המשותפת לוועדת הכספים וועדת חוץ וביטחון.

ההעברה אושרה לאחר שחברי הכנסת קיבלו הסברים ולפיהם לא תהיה פגיעה בתקציבי משרד הרווחה והבריאות - שמכספי הרזרבה שלהם ממומנת התוספת התקציבית לביטחון.

 

אישור התוספת לתקציב הביטחון הובא כבר בשבוע שעבר לוועדת הכספים, אלא שישיבתה האחרונה לא התקיימה ברקע מחלוקת שהתקיימה בין חברי ״יש עתיד״ ל״בית היהודי״ סביב קיצוץ בתקציב בחורי ישיבות. אתמול יושבה המחלוקת ובוטל הקיצוץ המיועד בתקציב הישיבות. על פי תקציב 2013 היה אמור להתבצע קיצוץ חד של 260 מיליון שקלים בתקציב הישיבות וב-2014 היה אמור להתבצע קיצוץ של 227 מיליון. כאמור, בימים האחרונים סוכם בין המפלגות כי התקציב לא יפגע.

 

בנוסף לתוספת התקציבית אישרה ועדת הכספים העברת עודפים של 1.8 מילארד שקלים מכספי הסיוע האמריקאי.

 

בתגובה לאישור התוספת לתקציב הביטחון אמרה חברת ועדת הכספים ח״כ סתיו שפיר: ״בשבוע שעבר הצלחנו לעצור את התוספת לתקציב הביטחון לאחר שגילינו שהיא מגיעה על חשבון קיצוצים נרחבים בשירותי הרווחה הבריאות החינוך השיכון ועוד. היום ניסה האוצר לתעתע בחברי הוועדה ולהסביר שהכסף יוחזר למשרדים מתקציב ביטוח לאומי שנמצא בגרעון אדיר. שיטת הקח-תן הסחטנית של האוצר מבטיחה שלא נצליח לעקוב מאיפה מגיע הכסף ולאן הוא הולך״. 

 

שפיר. "שיטת הקח-תן הסחטנית של האוצר מבטיחה שלא נצליח לעקוב מאיפה מגיע הכסף ולאן הוא  הולך" שפיר. "שיטת הקח-תן הסחטנית של האוצר מבטיחה שלא נצליח לעקוב מאיפה מגיע הכסף ולאן הוא הולך" צילום: יוסי זמיר

 

לפיכך, הבוקר התקיימה ישיבת ועדת הכספים כסדרה, ותקציב התוספת לביטחון - שלא אושר בשבוע שעבר בשל סייגים של יו״ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי - עבר הבוקר בהצלחה.

 

"אני יודע שמשקרים אותנו"

 

מוקדם יותר התעוררה סערה בקרב חברי הוועדה לאחר שאלו התבקשו לאשר העברה של 6 מיליון שקל בגין סעיף שנקרא ״תמיכה בקשרים רוחניים עם התפוצות״. כאשר נשאל נציג משרד האוצר בעבור מה יועד הכסף, נאמר כי ״מדובר בכסף שעובר לעמותות עבור חיזוק הקשר עם צעירים בחו״ל״. חברי הוועדה ח"כ אלעזר שטרן, ח״כ סתיו שפיר וח״כ עליזה לביא דרשו לדעת לאלו עמותות בדיוק הכסף עובר אך שאלה זו נותרה בלא מענה. 

 

״אני יודע שמשקרים אותנו, אתם מבקשים מאתנו להרים פה את היד ולאשר מיליונים ואנחנו יודעים שמדובר בכסף שהוא חלק ממסחרה שעוברת פה. אני מתבייש להיות חלק מהתרבות הזו״, אמר שטרן.

 

אלעזר שטרן אלעזר שטרן צילום: בשמת איבי

 

״אתם תמשיכו לתת תשובות כמו 'עמותות' וסתיו ואני נודניקים כי אני יודע שמשקרים לנו פה. ניסן (יו״ר הוועדה, ר״ז) אומר לנו תעבירו מהר כי סוף שנה ואני רוצה לדעת שבכספים האלה אין חשדות, ואני אומר לך - יש חשדות!״, אמר ח״כ שטרן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x