$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה לא תשלם לספקים שלא נתנו שירות עקב הסופה

ל"כלכליסט" נודע כי האוצר הודיע לספקי המחשוב של משרדי הממשלה שבימים שבהם לא סופק שירות "בשל תנאי מזג האוויר, לא תשולם תמורה"

ליאור גוטמן 07:0123.12.13

המדינה אינה מעוניינת לשאת בעלויות תשלום לספקי מיקור־חוץ שעובדיהם נעדרו מעבודתם במהלך ימי הסופה. לפני כמה ימים שלחה רכזת המכרזים שבאגף החשבת הכללית באוצר מכתב הבהרה קצר, שמבשר לספקים כי המדינה לא מתכוונת לשלם להם על ימים שבהם לא סופק שירות: "מכל סיבה שהיא, לרבות איתני הטבע, לא תשולם תמורה לספקים בפועל".

 

המכתב נשלח לספקי המחשוב שפועלים מול המדינה, אולם על פי הערכות מכתבים דומים עשויים להישלח לשאר ספקי השירות, לרבות חברות שמירה וניקיון. למען הסר ספק, מחדדים באוצר את הביטוי "איתני הטבע", וכותבים כי "כך לדוגמה, ובהתאם להתרחשויות האחרונות, יום שבו לא ניתנו שירותים למשרדים בשל תנאי מזג האוויר, לא תשולם עבורו תמורה לספקים".

 

האוצר לא נותן פתרון לשאלה כיצד יכלו ספקי השירותים להגיע למשרדי הממשלה אם המשטרה, חברת נתיבי ישראל וחברת החשמל - כולם גופים בבעלות המדינה ונתונים לפיקוחה - הקפידו להפציר בתושבים לא לצאת מבתיהם ולא אפשרו תנועה או הגעה למקום העבודה. אחד מבעלי החברות שקיבלו את המכתב, המפעיל חברה בסדר גודל בינוני שמעניקה למדינה שירותי כוח אדם בתחום המחשוב, אמר ל"כלכליסט" כי "מדובר בחוצפה לשמה. מבחינת המדינה, אם היה שלג בירושלים והמדינה עצמה לא פתחה את הכבישים כדי שנגיע לתת שירות, זו בעיה שלנו ולכן לא נקבל תמורה על אותם ימים".

 

השלג שהשבית את ירושלים בשבוע שעבר. של מי הסופה הזאת? השלג שהשבית את ירושלים בשבוע שעבר. של מי הסופה הזאת? צילום: עטא עוויסאת

 

לטענתו, מי שיישאו בנזק בשל אובדן אותם ימי עבודה יהיו העובדים בדרג הנמוך ביותר, שעלות אי־התשלום תתגלגל בסופו של דבר לפתחם. "ככל שהחברה גדולה יותר, יש לה יותר יכולת לשאת בנזק או לספוג אותו. חברות קטנות או בינוניות שנשענות על הכנסות שוטפות מהמדינה תלויות בה כמקור הכנסה. ירד שלג ואי אפשר היה להגיע למשרדי הממשלה, וגם אם הגעת ברגל מצאת שהמשרד סגור. מה אני אשם בזה? זה כמו להוסיף חטא על פשע כי המדינה מגלגלת את מחדלי הסופה לפתחיהם של הספקים והעובדים שלהם". עוד נודע ל"כלכליסט" שהמדינה מנסה להגיע לפשרה מול עובדיה הישירים, שלא לשלם להם את מלוא התמורה על ימי היעדרות שמקורם בנזקי מזג האוויר. מדובר בעלות שעשויה להגיע לכמה מאות מיליוני שקלים, עלות שכרם של אלפי אנשים ש"נתקעו" שבוע שלם בביתם ללא אפשרות לנוע אל עיר הבירה וממנה. באוצר לא רוצים לספוג את כלל העלויות והפתרון המוצע הוא חלוקה חצי־חצי מול העובדים, כך שחלקם ינצלו ימי חופש ואת השאר המדינה תשלם כרגיל.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מכרז שירותי מחשוב קובע תעריפים עבור שעות עבודה הניתנות על ידי הספקים, ולחברות עומדת הזכות לשלם פיצוי לעובדיהן. עם זאת, לאור עוצמתה החריגה של הסופה האחרונה והנסיבות שנוצרו, הנושא ייבחן".

 

החשכ"לית מיכל עבאדי-בויאנג'ו. לאור עוצמת הסופה, הנושא ייבחן החשכ"לית מיכל עבאדי-בויאנג'ו. לאור עוצמת הסופה, הנושא ייבחן צילום: עמית שאבי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x