בארץ

קרן המטבע מזהירה: ריבית נמוכה בישראל עלולה להעלות עוד את מחירי הדיור

דו"ח הקרן קובע כי יש להגביל את המשכנתאות אם עליית מחירי הנדל"ן תימשך; עוד נקבע כי הצמיחה של המשק הישראלי צפויה להישאר השנה על 3.5% ולהתמתן מעט ל-3.25% ב- 2014

אמנון אטד 12:3616.12.13

משלחת קרן המטבע הבינלאומית, בראשות קרישנה סריניואסן, הגישה הבוקר (ב') לשר האוצר יאיר לפיד ולנגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, מסמך המסכם את עבודת המשלחת על כלכלת ישראל לשנת 2013. קרן המטבע הבינלאומית צפויה לפרסם בחודש פברואר 2014 את הדו"ח הסופי על כלכלת ישראל לשנת 2013.  

עפ"י הדו"ח, הכלכלה הישראלית צומחת בקצב מתון. קצב הצמיחה צפוי להישאר 3.5% ב-2013, ולהתמתן מעט ל-3.25% ב- 2014 . לחצי האינפלציה עדיין מרוסנים והאבטלה נמוכה. בניכוי השפעת הפקת גז בקנה מידה גדול, שיעור הצמיחה צפוי לעמוד בשנת 2013 על 2.5% בלבד.

 

שר האוצר, יאיר לפיד שר האוצר, יאיר לפיד צילום: אי פי איי

 

בקרן מציינים כי מחירי הדיור ממשיכים לעלות למרות אמצעי המדיניות שנועדו לבלום עלייה זו.  סביבה של ריבית נמוכה עלולה, עם זאת, להזין עליות נוספות במחירי הדיור. אם מחירי הדיור ימשיכו להאמיר, אומרים בקרן המטבע, ראוי להדק עוד יותר את האמצעים המקרו-יציבותיים, ובפרט אלה שמגבילים ישירות את גודל המשכנתאות ואת הסיכון הטמון בהן.  

 

יש לשקול בנוסף, אמר בדו"ח, העלאה זמנית של מס הרכישה על דירה שלא למגורים. אך הדבר החשוב ביותר הוא, שייעשו מאמצים מתואמים להקלת ההגבלות על צד ההיצע, לרבות דרך יישום המלצות ועדת הדיור.

 

ד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: אוראל כהן

  

עוד נאמר בדו"ח קרן המטבע, כי קיים צורך בהגברת חוסנה של המערכת הפיננסית לזעזועים. תיקון בשוק הדיור וההשלכות הקשורות לכך עלולים לפגוע באיכות הנכסים וברווחיות של הבנקים, וליצור סיכונים ליציבות הפיננסית. זאת ועוד, למרות התקדמות בטיפול בריכוזיות, עדיין נשקפים סיכונים לקיום הפיננסי של כמה מהתאגידים הממונפים הגדולים (חברות אחזקות וחברות נדל"ן ובנייה בפרט).

 

בדו"ח מזהירה קרן המטבע את הממשלה מפני הסכנה של אי עמידה ביעדי התקציב לשנים הבאות וקובעת כי כבר בשנת 2015 יהיה צורך להטיל מסים נוספים ולבצע קיצוצים בתקציב. מחברי הדו"ח אינם נוקבים בגודל הצעדים הנדרשים, ואת העבודה בנקודה זו עושה עבורם בנק ישראל.

 

בסקירה הפיסקלית שפרסם בשבוע שעבר בנק ישראל, כדי לעמוד בתקרת ההוצאה שקובע חוק התקציב, יהיה על הממשלה לבצע בשנת 2015 קיצוץ תקציבי בהיקף של כ- 5 מיליארד שקל. בנוסף, העריך אז בנק ישראל כי גם במהלך זה לא יהיה די, וכי כדי לעמוד ביעד גירעון של 2.5% מהתוצר יהיה על הממשלה להטיל בשנת 2015 מסים נוספים בהיקף של כ- 5 מיליארד שקל נוספים.

 

עוד נאמר בדו"ח, כי קידום סדר היום לרפורמות מבניות יהיה קריטי להגברת הצמיחה בר הקיימא בטווח הארוך. כדי לקיים צמיחה חזקה, בת קיימא ומאוזנת, נדרשת פעולה מתואמת יותר לשיפור האקלים העסקי ולטיפוח התחרות, בפרט במגזר הבלתי סחיר. בנוסף, לאור הפרופיל הדמוגרפי של ישראל, חשוב לטפל בשיעורי ההשתתפות בשוק העבודה של הקהילות החרדיות והערביות למען חיזוק כושר הייצור של המשק והצמיחה בטווח הארוך, כמו גם להפחתת העוני ואי השוויון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x