בארץ

נתניהו ימנה ועדה שתבחן אם להקים מעון רשמי חדש ב־650 מיליון שקל

היום צפויה לעלות לאישור הממשלה הצעה להקמת ועדה ציבורית שתדון בהחייאת פרויקט הקמת מעון רשמי חדש לראש הממשלה, שבוטל ב־2009. בנוסף, הוועדה תבחן רכישת מטוס שישמש את ראש הממשלה ונשיא המדינה בנסיעותיהם לחו"ל

תומר גנון 06:5915.12.13

תקציב פרויקט אלמוג להקמת מעון רשמי חדש לראש הממשלה ומבנה חדש למשרדו הוערך בעבר ב־650 מיליון שקל על פני 20 שנה, כפי שעולה מנספחי הצעת המחליטים שצפויה לעלות היום (א') לאישור הממשלה. הפרויקט אמנם בוטל ב־2009, אך כעת נבחנת האפשרות להחזירו לחיים.

 

על פי ההצעה תוקם ועדה ציבורית, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, אשר תבחן את ההיבטים הכלכליים והביטחוניים של הקמת הקומפלקס. בנוסף תבחן הוועדה רכישת מטוס שישמש את ראש הממשלה ונשיא המדינה בנסיעותיהם לחו"ל. על פי הצעת המחליטים, את חברי הוועדה ימנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

הוועדה, אם תקום, תדון בשני נושאים טעונים מאוד מבחינת ראש הממשלה, הקשורים לאורח חייו: דיור וטיסות. הפרויקט ומסגרת התקציב להקמתו אושרו בפברואר 2009, אז תוכננה הקמתו על יד מינהלת קריית הממשלה שבמינהל הדיור הממשלתי בגבעת רם בירושלים, לא רחוק ממיקומו הנוכחי של משרד ראש הממשלה. בעקבות סערה ציבורית שקמה, הוחלט לאחר חודשיים בלבד, באפריל 2009, לבטל את תכנון וביצוע הפרויקט היוקרתי.

 

הדמיית הקומפלקס היוקרתי שפרסם בעבר משרד ראש הממשלה. מראה "חללי" הדמיית הקומפלקס היוקרתי שפרסם בעבר משרד ראש הממשלה. מראה "חללי"

 

על פי היועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה, שלומית ברנע־פרגו, ביטול הפרויקט אינו שולל דיון מחדש באישורו. "אין משמעות ההחלטה משום ביטול הצעדים ופעולות התכנון שנעשו עד כה, וייתכן שיינקטו צעדים נוספים שיובאו לאישור ראש הממשלה ו/או הממשלה בהתאם לצרכים חיוניים באותה עת", ציטטה פרגו את ההחלטה הקודמת לביטול הפרויקט. לדבריה, נוסח זה מאפשר הקמת ועדה ציבורית שתבחן שוב את ההיבטים השונים של הפרויקט.

 

לעניין רכישת המטוס מוסיפה ברנע־פרגו, כי עד שנת 2001 העמיד חיל האוויר מטוס בואינג 707 לטיסת ראשי הממשלה לחו"ל מתוקף תפקידם. לדבריה, בשל התיישנות המטוס הופסק השימוש בו. כיום נשכרים לטובת העניין מטוסים אזרחיים של חברות תעופה ישראליות. פרויקט אלמוג המקורי, שתוכנן על ידי האדריכל רם כרמי, היה אמור להיות בעל מראה "חללי", עם משרדים ואולם כינוסים בשטח של כ־11 אלף מ"ר. מעון ראש הממשלה עצמו תוכנן לכלול שטח של כ־300 מ"ר. כיום ישנה הפרדה בין המעון שבשכונת רחביה למשרדי הממשלה בקריית הממשלה בירושלים. מטרת הקמת הקומפלקס היתה לאחד ביניהם. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x