שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מבחני פיז"ה: הישגי התלמידים בישראל מתחת לממוצע במדינות OECD

הישגי תלמידי בתי הספר בישראל בגילאי 15 עדיין נמוכים בהשוואה ליתר המדינות. עם זאת, OECD שיבח את השיפור העקבי ברמת ההישגים. במבחני מתמטיקה ישראל עלתה שלב אחד למקום 40 ובקריאה ממקום 36 למקום 25. סין מובילה בכל הדירוגים

רן אברמסון 12:0403.12.13

ארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי, OECD, פרסם היום את תוצאות מבחני פיז"ה (PISA) הבינלאומיים, המודדים את המיומנות של תלמידי בתי הספר בגיל 15 במתמטיקה, מדעים וקריאה.

 

הבשורות הטובות העולות מהתוצאות – תלמידי ישראל הציגו את השיפור הגדול ביותר במבחני המתמטיקה מבין 65 המדינות המשתתפות ביחס למבחנים הקודמים, שנערכו ב-2009. בנוסף, חל שיפור גם בביצועי התלמידים בקריאה ובמדעים. עם זאת, ישראל עדיין מדורגת במקומות נמוכים, הן ביחס לכלל המדינות שהשתתפו במבחנים והן ביחס למדינות החברות ב-OECD.

 

שיפור קל בתוצאות שיפור קל בתוצאות צילום: שאטרסטוק

 

השיפור עליו דיווח הארגון אינו בא לידי ביטוי בדירוג של ישראל בתוצאות מבחן המתמטיקה, והיא התקדמה רק במקום אחד בו, מ-41 ב-2009, ל-40 כיום. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא העובדה שמספר המדינות שתלמידיהן הציגו שיפור במבחנים גדול בהרבה ממספר המדינות שהביצועים של תלמידיהן הפכו גרועים יותר.

 

מדינות אחרות שהתוצאות של תלמידיהן במבחני המתמטיקה היו דומות לישראל הן הונגריה וקרואטיה. המדינה שתלמידיה הפגינו את המיומנות הגבוהה ביותר במתמטיקה היא סין, ואחריה דורגו תלמידיהן של סינגפור והונג קונג. המדינה שתלמידיה קיבלו את הציון הממוצע הנמוך ביותר במבחן במתמטיקה היא פרו.

 

ישראל הייתה גם אחת מהמדינות שהמיומנות של תלמידיה במבחן הקריאה השתפרה באופן משמעותי, והיא מדורגת כעת במקום ה-25 מתוך 65, זאת בהשוואה למקום ה-36 בו דורגה ב-2009.

 

כמו כן, ה-OECD מציין לחיוב את הירידה בשיעור התלמידים שקיבלו ציונים נמוכים במבחן הקריאה, אם כי ירידה זו לא התבטאה בעלייה בשיעור התלמידים שהצליחו לקבל ציונים גבוהים במיוחד.

 

על המדינות שביצועי תלמידיהן במבחן הקריאה היו דומים לאלו של התלמידים הישראלים נמנים ארה"ב, איטליה, ספרד ודנמרק. גם במבחן הזה דורגו התלמידים הסיניים במקום הראשון מבין 65 המדינות המשתתפות.

 

במבחן המדעים דורגה ישראל במקום ה-39, שיפור של שני מקומות לעומת 2009. ה-OECD מציין את השיפור העקבי של ישראל גם בהישגי התלמידים במדעים, שדומים להישגי התלמידים באיסלנד, סלובקיה, יוון וטורקיה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x