$
בארץ

הוצאות בית רה"מ בקיסריה: 114 אלף שקל על תחזוקה וניקיון ב-2012

בסך הכל, הוצאות המדינה על הבית של משפחת נתניהו בקיסריה עמדו על כ-313 אלף שקל ב-2012; הוצאות המעון הרשמי בירושלים עמדו על 2.9 מיליון שקל

מיקי פלד 15:1501.12.13

כ-87 אלף שקל על מים כולל מס בצורת, 114 אלף שקל (כ-10,000 שקל בחודש) על תחזוקה וניקיון וכ-18 אלף שקל על גינון - אלו רק חלק מהוצאות המדינה ב-2012 על המעון הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה. בחצר הבית יש בריכת שחייה. בסך הכל, הוצאות המדינה על הבית בקיסריה - שבו שוהה המשפחה בעיקר בסופי שבוע - עמדו על כ-313 אלף שקל ב-2012, ללא הוצאות ביטחוניות מיוחדות שלא נחשפו.

 

לרשימת ההוצאות המלאה לחץ כאן

 

המספרים הללו נחשפו היום (א') בתשובת לשכת רה"מ לעתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים של התנועה לחופש המידע. מדובר בנתונים נוספים על אלה שנמסרו על ידי הלשכה לפני כחצי שנה.

 

הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים עמדו אשתקד על לא פחות מ-2.9 מיליון שקל, מתוכם 442 אלף שקל עבור רכישת מזון, שתייה וקניות במרכול, 6,000 שקל על נרות ריחניים, ומעל 90 אלף שקל על סידורי פרחים.

 

מנגד, על הבית הפרטי של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים ההוצאות היו קטנות יחסית ועמדו על 4,562 שקל.

 

לשם השוואה צירפה התנועה לחופש המידע מסמך על פיו הוצאות מעון ראש הממשלה ב־2008, בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט, עמדו על 1.62 מיליון שקל, כמעט מחצית מהוצאותיו של נתניהו ב־2012.

 

במאי 2013 הוגשה עתירה מטעם התנועה לחופש המידע לקבל את תקציב מעון רה"מ. העתירה הוגשה לאחר שלטענת העמותה משרד רה"מ לא ענה שבקשת חופש מידע לא נענתה. לאחר שמשרד רה"מ מסר נתונים, טענו בעמותה שמדובר בנתונים חלקיים והמשיכו בעתירה.

 

הבית של משפחת נתניהו בקיסריה הבית של משפחת נתניהו בקיסריה צילום: אלעד גרשגורן

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הסכום המצוין עבור הוצאות מים בקיסריה הוא כולל גם תשלומים שנדחו מהשנים 2011-2009 וכולל גם את צריכת המים השוטפת במגורי המאבטחים השוהים בבית במשך כל ימות השנה, וזאת בהתאם להנחיות השב"כ לפיה הבית צריך להיות מאויש במשך כל ימות השנה על ידי אנשי אבטחה, ולכן יש צורך לתחזק אותו באופן שוטף ויומיומי. המדינה אינה נושאת בהוצאות הבריכה, לרבות הוצאות מים, ומשפחת נתניהו משלמת עבור הוצאות אלה מכיסה הפרטי. יש לציין שהמעון הרשמי של ראש הממשלה משמש לאורך כל ימות השנה לאירוח ראשי מדינות, קיום התייעצויות רבות ומפגשים רבי משתתפים".

 

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה לאחר פרסום הדו"ח כי "המידע שהגיע בדבר הוצאות מעון רה"מ לא הגיע ברמת הפירוט לה היינו מצפים. אנו תקווה, שבעקבות המהלך שהובילה התנועה ימסרו, באופן יזום, נתונים נוספים. התנועה לחופש המידע מקווה, שהמהלך לקבלת פירוט אודות הוצאות מעון רה"מ, יעלה לסדר היום הציבורי את החשיבות בדבר הציפייה להתנהלות שקופה מצד נבחרי הציבור. התנהלות זו כוללת גם הוצאות, שממומנות על ידי הציבור במסגרת תפקידם הציבורי, וגם את פרסום לוחות הזמנים של הנבחרים בארץ או כשהם בתפקיד ציבורי בחו"ל. אין סיבה שתקציב מעון רה"מ יובא באופן מלא ומפורט לציבור והדבר נכון לא רק לגבי תקציב המעון ולא רק לגבי ראש הממשלה, אלא, כאמור, עבור כל נבחרי הציבור באשר הם. רק התנהלות שקופה ומפורטת, תניח את דעתו של הציבור, שהרשויות פועלות מטעמו ולמענו באופן ראוי ותקין. רק חובת דיווחיות גבוהה, תבטיח מניעת מקרים של שחיתות ואי סדרים. זו הציפייה שלנו מנבחרינו, ואנו תקוה שלא נזדקק לבקשות חופש מידע דומות בעתיד בכדי להגשים מטרות אלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x