$
בארץ

"ישראל לא תעמוד ביעדי הגירעון, תיתכן העלאת מסים בשנת 2015"

בסוף השבוע אשררה חברת פיץ' את דירוג האשראי של ישראל ברמה A והעלתה את תחזית הדירוג ל"חיובית". לצד הבשורות, שאותן האוצר פרסם בהודעה, החברה מעריכה גם כי המדינה לא תעמוד ביעדי הגירעון שהציבה, מה שיוביל להעלאת מסים

אמנון אטד 07:5001.12.13

בסוף השבוע הודיעה חברת הדירוג פיץ' כי היא מאשררת את דירוג האשראי של ישראל במטבע חוץ ברמה A ואת הדירוג במטבע מקומי ברמה A+.

 

חברת הדירוג הבינלאומית העלתה גם את תחזית הדירוג על החוב במטבע חוץ, שהוא נתון המעיד על כוונותיה של החברה ביחס לישראל בעתיד, מ"יציבה" ל"חיובית". תחזית הדירוג על החוב במטבע מקומי נותרה "יציבה".

 

מי שפרסם בארץ את ההחלטה של פיץ' היה משרד האוצר, שדיווח עליה בשישי בלילה. שר האוצר יאיר לפיד הזדרז ואמר: "נמשיך ביישום מדיניות אחראית ששמה במרכז את מעמד הביניים העובד ומחוללת צמיחה במשק".

 

 

בהודעה שפרסם בליל שבת, מצטט האוצר את הודעת החברה: "הגרעון הממשלתי צפוי להיות נמוך משמעותית מהיעד השנתי בשנת 2013. בהתאם לנתונים של עשרת החודשים הראשונים של השנה, חברת הדירוג צופה כי הגירעון יעמוד על כ־3.4% מהתוצר לעומת יעד שנתי של 4.3%".

 

מה שמעניין הוא אילו גירעונות תקציביים צופה חברת הדירוג בשנה הבאה וב־2015. תחזיות אלה מפורטות רק בנספח להודעה המילולית של החברה, שאותן לא טרח האוצר לתרגם ולהפיץ לעיתונאים. בנספח מתייחסת פיץ' למה שנקרא גירעון "הממשלה הרחבה", שכולל בנוסף לגירעון הממשלתי גם את גירעונות הביטוח הלאומי, הרשויות המקומיות ועוד.

 

 

נתניהו ולפיד נתניהו ולפיד צילום: אלכס קולומויסקי

מנתון זה עולה כי בשנה הבאה צופה פיץ' שהגירעון הממשלתי יסתכם ב־3.2% מהתוצר, לעומת יעד של 3%. ב־2015 צפוי הגירעון להגיע ל־2.9% מהתוצר, לעומת יעד גירעון של 2.5%.

 

אם תחזיות אלה יתממשו, יהיה על הממשלה להטיל ב־2015 מסים נוספים בסכום של יותר מ־4 מיליארד שקל כדי לעמוד ביעד הגירעון.

 

מסים נוספים אלה נמוכים מתוספת ההכנסות הנדרשת של כ־8–9 מיליארד שקל שעליה רמז בנק ישראל בשבוע שעבר. מה שחשוב יותר הוא המסקנה בתחום מדיניות המסים שעולה מהתחזית: היא פסימית הרבה יותר מעמדת האוצר, שלא מדבר כלל על אפשרות של תוספת מסים ב־2015.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x