$
בארץ

לפיד הקפיא מינוי דירקטורים לחברות ממשלתיות

במכתב לשרי הממשלה הודיע שר האוצר כי יאשר מינויים של דירקטורים שיעברו את הסינון החדש לפי קריטריונים של השכלה, ניסיון רלוונטי וכדומה. בעקבות ההחלטה דירקטוריון הרכבת מושבת כיוון שהוא חסר את המספר המינימלי כדי לקיים ישיבות

גיל קליאן וליאור גוטמן 18:1920.11.13
שר האוצר יאיר לפיד העניק הערב רוח גבית חזקה למהלך של רשות החברות להקמת נבחרת דירקטורים מקצועית שתנתק את הזירה הפוליטית מהדירקטוריונים של החברות הממשלתיות.

 

במכתב לשרי הממשלה הודיע לפיד כי לא יאשר מינויים של דירקטורים לפי שיטת הבחירה הישנה - אלא רק כאלה שיעברו את הסינון החדש לפי קריטריונים קשיחים וברורים של השכלה, ניסיון רלוונטי וכדומה. עד כה היה נראה כי עד השלמת מאגר הדירקטורים החדש יצליחו השרים להכניס מועמדים שהיו כבר בצנרת האישורים בעת הכרזת הרפורמה במינויים.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עמית שעל

 

לפיד הודיע לשרים כי לא יאשר עוד מינויים, כאשר אישור שר האוצר נדרש בכל מינוי דירקטור לחברה ממשלתית.

 

כיום רשות החברות נמצאת בעיצומו של תהליך גיוס המועמדים למילוי כ-500 מושבים ריקים בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות. התאריך האחרון להגשת ההצעות לחברות במאגר הדירקטורים הוא 1 בדצמבר. 

 

בתוך כך, בעקבות ההחלטה דירקטוריון הרכבת מושבת עד להודעה חדשה כיוון שהוא חסר את מספר האנשים המינימלי (שישה) כדי לקיים ישיבות. כפי שפורסם ב"כלכליסט" אחת מחברי דירקטוריון הרכבת פרשה בשל חשש לניגוד ענינים, מה שהותיר את דירקטוריון הרכבת עם חמישה נציגים בלבד. הפרישה נעשתה לאחר שהתגלה שמשרד עו"ד שם עבדה הדירקטורית מנהל תביעות נגד הרכבת, מה שהוביל כאמור לפרישתה. לפיכך, דירקטוריון הרכבת לא יכול לנהל או לקיים ישיבות ביקורת, פיתוח וכספים. אחת התוכניות הנוספות ש"נתקעו" היא הכוונה לגייס 2 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח לגופים מוסדיים. תוכנית הפיתוח של רכבת ישראל - שלא אושרה - נאמדת בכ-16 מיליארד שקל עד לשנת 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x