בארץ

תעש: ועדת שרים תאשר מתווה ההפרטה בשבוע הבא

הודעה זו מטעם החברה הממשלתית הגיעה עוד לפני שהפגישה תואמה בין הבכירים שאמורים להשתתף בה. ולכן, על רקע חילוקי הדעות בין משרדי הביטחון והאוצר בשאלה מי יממן את ההפרטה - לא מן הנמנע כי ועדת השרים תידחה שוב

גיל קליאן 12:0019.11.13

תעש להוטה מאוד לקדם את הפרטתה – החברה הממשלתית הודיעה כי ועדת השרים לענייני הפרטה מתוכנת להתכנס ב-25 בנובמבר על מנת לאשר את מתווה הפרטת תעש. הודעה זו מטעם החברה הגיעה עוד לפני שהפגישה הגורלית תואמה ביומנים של כל הבכירים שאמורים להשתתף בה. תעש כבר היתה אמורה להיות אחרי ועדת השרים, שהיתה במקור אמורה להתכנס ב-15 באוקטובר, אז פגישה זו בוטלה על רקע המחלוקות דאז בין משרד האוצר למשרד הביטחון על תקציב הביטחון ל-2014.

מתחם תעש ברמה"ש מתחם תעש ברמה"ש צילום: עמית שעל

 

משרדי הביטחון והאוצר עדיין חלוקים בשאלה מי יממן את הפרטת תעש, וכלל לא ברור אם יצליחו להגיע להסכמות בנושא זה עד מועד הפגישה – כך שלא מן הנמנע שנראה את ועדת השרים נדחית שוב. יש כוונה במשרדים לפתור את המחלוקות עד סוף החודש לכאן או לכאן, אך כוונה להפריט את תעש קיימת במשרדי הממשלה כבר יותר מעשור, ותעש כידוע – עדיין חברה ממשלתית.

 

כל עוד תעש ממשיכה להיות חברה ממשלתית ומתווה ההפרטה שכולל פרישה של כשליש מכוח האדם שלה ממשיך להתעכב, כך עלויות ההליך למדינה מאמירות. בכל חודש מוצאת את עצמה החברה מחזרת על הפתחים כדי לקבל הזרמות כספים שיאפשרו תשלום שכר לעובדים, והיא סוחבת מצבת הלוואות מדינה אדירה בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל, אותן לא תחזיר לעולם. מעבר לכך, עלויות ההפרטה עצמה עומדות על כ-2.3 מיליארד שקל נוספים, שהמדינה מוכנה לשלם ולו רק כדי לסיים את הדימום החודשי הקבוע של תשלום המשכורות בחברה.

 

לפני כשבוע אישרה ועדת הכספים של הכנסת הזרמה נוספת של 70 מיליון שקל לחברה לתשלומי שכר, והעובדים שנקטו עד אז בעיצומים הסכימו להפסיק אותם אחרי שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, הבטיח התקדמות בהפרטה עד 27 בנובמבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x