$
בארץ

"אפשר תוך עשור לצמצם את כמות הילדים העניים"

ביטוח לאומי הציג אתמול תוכנית למאבק בעוני שמציעה, בין היתר, להטיל מס על ירושות גדולות ולאפשר פתיחת חשבון בנק ללא עמלות

מיקי פלד 21:3018.11.13

תוכנית חדשה שפרסם אתמול ביטוח לאומי מתארת כיצד ניתן להערכת אנשי המוסד להוריד תוך עשור את שיעור הילדים העניים בישראל מכל ילד שלישי לכל ילד חמישי.

 

בתוכנית כותבים כי המקורות התקציביים יכולים להגיע מהטלת מס עיזבון על ירושות גדולות וקיצוץ בהטבות המס ל־5% העובדים העשירים ביותר. התכנית תוצג היום בכנס שדרות לחברה.

 


בנייר עמדה ארוך מרחיבים אנשי מחלקת המחקר של הביטוח הלאומי על 19 כלים אפשריים למלחמה בעוני. בין השאר מדובר על העלאת גובה ההכנסה שמעליה לא ניתן לקבל דמי מזונות, קצבת נכות וכיו"ב, מענקים מיוחדים למקבלי הבטחת הכנסה שיחזרו לעבודה והגברת אכיפה של חוקי העבודה.

 

מלבד אלו, שהן בבחינת הצעות מתבקשות כאשר גורמי רווחה נדרשים להמליץ על דרכים לצמצום העוני, ישנן גם כמה המלצות יותר מעוררות מחלוקת. לדוגמה, ביטוח לאומי חושף בנייר העמדה כי הוא תומך ביישומה של תוכנית ויסקונסין, שבה מפנה שירות התעסוקה מקבלי הבטחת הכנסה אל חברות פרטיות כדי שאלו בתורן יעזרו לו למצוא עבודה. התוכנית בוטלה בשנת 2010 לאחר ביקורת ציבורית כבדה על כך שהחברות לא מספקות את השירותים הללו ולעיתים אף שוללות שלא בצדק את קצבת הבטחת ההכנסה.

 

הצעה נוספת של ביטוח לאומי היא להשתמש בחוק לעידוד השקעות הון, שבמסגרתו נהנות חברות ממס מופחת, גם לטובת הכשרה מקצועית. בהצעה נכתב כי ניתן להעביר תקציב מסעיפים אחדים בחוק לטובת מס מופחת למעסיקים שיבצעו הכשרה מקצועית של עובדים תוך כדי עבודתם, כך שאלו גם יהיו יצרניים יותר וגם יוכלו להשתכר יותר.

 

עוני. פחות ילדים עניים על חשבון מס עיזבון עוני. פחות ילדים עניים על חשבון מס עיזבון צילום: שאטרסטוק

 

רעיון נוסף הוא לאפשר פתיחת חשבון בנק בסיסי ללא עמלות, בדומה לחשבון בבנק הדואר, להפוך את קצבת הילדים לחיסכון שייפדה בגיל מבוגר ולאפשר למי שמקבל את מינימום ההפרשות לחיסכון פנסיוני להחליט כי הביטוח הלאומי יגבה עבורו את הפנסיה מהמעסיק כל חודש, מה שיקשה על המעסיק לא לשלם פנסיה לפי חוק.

 

אי־השוויון בארץ הוא מהבולטים בעולם, כאשר רק ארה"ב, טורקיה, מקסיקו וצ'ילה רושמות פערים גדולים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x