$
בארץ

תעריפי החשמל עשויים לעלות בתחילת 2014

לפי הערכות ראשוניות במשק החשמל, חיבור יצרנים סולאריים לרשת יחייב התייקרות של 2%–5% כפיצוי על אובדן הכנסות של חברת החשמל

ליאור גוטמן 07:0714.11.13

תעריפי החשמל עשויים לעלות בתחילת 2014 ב־2%–5% — כך עולה מבדיקות ראשוניות שנערכו במשק החשמל.

 

לפי גורמים במשק החשמל, ההתייקרות עשויה להתרחש משתי סיבות עיקריות: חיבור של מתקנים סולאריים רבים לרשת החשמל והתוכנית שטרם הושלמה לבצע העלאה מדורגת של יותר מ־30% בתעריפים, בשל הפגיעה שסבל משק החשמל מאובדן הגז ממצרים ב־2011. הפעימה האחרונה של התייקרות התעריפים, בשיעור של 3.7%, תוכננה להתבצע במהלך 2014.

בחודש הבא תחל רשות החשמל, הגוף שקובע את תעריפי החשמל, לאסוף את נתוני המשק ולסכם את 2013. לאחר איסוף הנתונים, בתחילת 2014 ייתכן מהלך של שימועים לפני שתתקבל החלטה סופית אם לבצע את העלאת המחירים הנוספת.

המדינה נדרשת לפצות את חברת החשמל, מאחר שתעריף ייצור החשמל של היצרנים הסולאריים הוא גבוה עד פי שניים מהתעריף שמשלם הצרכן לחברת החשמל (כ־63.5 אגורות לכל קילו־ואט חשמל). לכן, רשות החשמל תצטרך לחשב כמה יהיה עליה להחזיר לחברת החשמל, ולפיכך להחליט אם הציבור ייאלץ לשאת בעלויות.

 

בסביבת משרד האוצר אמרו אתמול ל"כלכליסט" כי אם יתברר שרשת החשמל הארצית קלטה מאות מתקנים סולאריים, הפיצוי לחברת החשמל הוא בלתי נמנע. ל"כלכליסט" נודע כי בשנה האחרונה חוברו לרשת החשמל מתקנים סולאריים שמפיקים יחד כ־350 מגה־ואט, הספק שמתקרב לכוח ייצור של תחנת כוח בינונית.

 

יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן צילום: עמית שעל

 

מאז אוגוסט 2011, בוצעו כבר ארבע התייקרויות בתעריפי החשמל. ב־2011 הועלו התעריפי פעמיים, בשיעור כולל של 14.6%.

 

העלאת תעריפי החשמל כפיצוי על אובדן הגז המצרי החלה באפריל 2012, וכללה התייקרות בשיעור של 8.9% והתייקרות של 6.3% השנה. בסביבת משרד התשתיות הלאומיות מפעילים לחץ כבד על רשות החשמל שלא להעלות את התעריפים פעם נוספת.

 

 צילום: עמית שעל

 

אם המחירים יעלו, המדינה תצטרך לספק לציבור הסברים כיצד עליו לשלם יותר על אנרגיה למרות תחילת השימוש בגז טבעי, שעלותו זולה מסולר. בוועידה הכלכלית של "כלכליסט" באוגוסט התייחסה יו"ר רשות החשמל אורית פרקש לנושא ואמרה: "הציבור חייב לחברת החשמל כ־3.7 מיליארד שקל, עלויות סולר שהחברה רכשה בשנה שעברה. לכן אף שהגז הגיע תעריף החשמל לא יירד ואולי אפילו יעלה בתחילת השנה הבאה".

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה כי "עדכון התעריף צפוי להיערך באפריל 2013. העדכון מותנה ברכיבים רבים כגון מחירי דלקים, עיתוי כניסת יצרנים פרטיים, כניסת אנרגיות מתחדשות, נתוני ביקוש והמשך פריסת חוב הדלקים בגין משבר הגז. כל הערכה כעת ביחס לתעריפי החשמל תהיה ספקולציה בלבד".

 

איגוד חברות אנרגיה מתחדשת מסר בתגובה כי: "תעריפי החשמל בישראל הם הישראבלוף בהתגלמותו. תעריף החשמל התייקר בגלל השימוש בדלקים מזהמים במשך השנים בהם לא זרם גז טבעי לישראל. דווקא עלייה זו הפחיתה משמעותית את העלות העודפת של הייצור הסולארי. בישראל היום כלכלי לייצר חשמל סולארי, גם ללא סובסדיה ומעל עשרת אלפים צרכני חשמל כבר עושים זאת, מרביתם בפריפריה. התחום הסולארי צפוי להפוך בשנים הקרובות נחלתם של כלל אזרחי ישראל, על אפם ועל חמתם של מתנגדי התחום ולאיש אין ולא יהיה מונופול על השמש."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x