$
בארץ

מבצע הרווחים הכלואים: 214 חברות שילמו מס בהיקף 4.3 מיליארד שקל

עפ"י נתוני רשות המסים, במסגרת המבצע שוחררו רווחים בהיקף כולל של כ-60 מיליארד שקל, כ-87% מהם מתייחסים ל-7 חברות גדולות. סכום המס ששולם גדול ב-45% מיעד הגבייה שעמד על 3 מיליארד שקל.

הדר קנה 15:0512.11.13

רשות המסים מסכמת את חוק הרווחים הכלואים בהצלחה. על פי נתוני הרשות 214 חברות בחרו להיכנס לחוק ושילמו מס בהיקף של 4.387 מיליארד שקל - 45% יותר מיעד הגבייה שעמד על 3 מיליארד שקל.  

במסגרת המהלך כולו שוחררו רווחים בהיקף כולל של כ-60 מיליארד שקל, כ-87% מהם מתייחסים ל-7 חברות גדולות.

 

מנהל רשות המסים משה אשר אמר כי הוא רואה חשיבות גדולה בעובדה שמספר ניכר של חברות נענו לקריאת המחוקק וישלמו לקופת המדינה את המס הנובע מההטבות שניתנו להן בעבר במסגרת חוק עידוד השקעות הון במתכונתו הישנה. "על פי התנאים שנקבעו בחוק, החברות תידרשנה להשקיע חלק מהטבת המס במפעלים, במחקר ופיתוח ובמשרות עבודה חדשות בשנים הקרובות דבר שיגביר את הצמיחה במשק. על פי הנתונים שנאספו, היקף ההשקעה הנוספת שתיווצר כתוצאה מהוראות החוק תגיע לכ-1.8 מיליארד שקל והיא תתפרס במהלך 5 השנים הקרובות".

 

לדבריו, בחודשים האחרונים הפעילה רשות המסים צוותי משימה שפעלו מול החברות הרלוונטיות על מנת להיכנס להוראת השעה וזאת במטרה למצות את הפוטנציאל הגלום בה.

 

משרד האוצר משרד האוצר צילום: עמית שאבי

 

הוראת השעה הגיעה לסיומה אמש בחצות. בשבועות האחרונים ציינה הרשות כי היא מצפה כי שרוב החברות ייכנסו להוראת השעה ברגע האחרון. וכפי שחזתה אכן קרה - במשך 11 הימים האחרונים (מ- בנובמבר), הודיעו 88 חברות על כוונתן להיכנס להוראת השעה כשמתוכן, רק ביום האחרון, הצטרפו כ-40 חברות בינוניות וגדולות למהלך כשתוספת המס בגין יום זה בלבד עומדת על כ-3.172 מיליארד שקל (המהווה כ-72% מסך גביית המס בהוראת השעה).

 

בנובמבר 2012 חוקק כהוראת השעה למשך שנה, תיקון לחוק עידוד השקעות הון המכונה "חוק הרווחים הכלואים". החוק קבע, בין היתר, הקלות במס חברות לחברות תעשייתיות שבחרו להפשיר את העודפים הכלואים שלהן שהצטברו במהלך השנים. חברות שהפשירו את רווחיהן הפטורים נהנו ממס חברות מופחת בשיעורים של 6% עד 10%, בהתאם למס החברות החל על החברה ובהנחה שהחברה בחרה להפשיר את כל רווחיה הפטורים, כשהמס על חברות שבחרו להפשיר רק חלק מרווחיהן הפטורים יכל להגיע עד 17.5%.

 

על אף שהחוק אינו מחייב חברות לחלק גם דיבידנדים מאותם רווחים פטורים, נמצא שמספר חברות בחרו גם לחלק דיבידנדים מהרווחים הפטורים ולשלם עליהם מס בשיעור של 15%, צעד שבעקבותיו על פי הרשות נוספה גבייה הנאמדת במאות מיליוני שקל, שלא נלקחו בחשבון כחלק מהגבייה של הוראת השעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x