שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חברת החשמל תפצה עובדת קבלן ב-34 אלף שקל על אפליית נשים

לראשונה מחייב בית דין לעבודה את מזמין השירות במקרה של אפליה. עובדת הקבלן שעבדה כמאבטחת במתחם רידינג טענה כי לא קודמה בשל היותה אישה

מיקי פלד 14:3312.11.13

חברת החשמל תפצה עובדת קבלן ב-34 אלף שקל עקב אפליה בשל היותה אישה, כך קבע היום בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. מדובר בפסיקה ראשונה מסוגה, שכן בית הדין למעשה קובע כי גם מי שמזמין שירותי קבלן, כלומר שהוא אינו המעסיק הישיר של עובדי הקבלן, יכול להיות אחראי לאפליה בקבלה לעבודה. העובדת יוצגה על ידי עו"ד ערן גולן ולתביעה הצטרפה גם נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה של משרד הכלכלה באמצעות עו"ד שרון אברהם-ויס.

תחנת כוח של חברת חשמל תחנת כוח של חברת חשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

התובעת, לוחמת קרבית בצה"ל בגדוד קרקל ויחידת עוקץ, הועסקה לאחר שחרורה מצה"ל כמאבטחת במתחם רידינג של החברה כעובדת קבלן. במהלך עבודתה ביקשה להתקדם לקורס מאבטחי ליוויים, בו גם השכר גבוה יותר, אולם לטענתה בקשתה נתקלה בסירוב מפני שהיא אישה ולמרות שהיא עומדת בתנאים לקורס.

 

במהלך המשפט חשפה התובעת כי בעת ראיון העבודה לתפקיד הראשון, אמר לה נציג חברת החשמל כי בנות אינן מתאימות לתפקיד כזה. לאחר מכן, גם נציג של חברת הקבלן רמז לה כי לא תיכנס לקורס, כאשר במקביל מאבטחים גברים שעבדו איתה ובעלי כישורים דומים כן התקבלו לקורס. בית הדין קבע כי במקרה זה היא הופלתה על בסיס מינה.

 

זמן קצר לאחר מכן, בעקבות תקרית בה לטענתה סירבה להביא פחית שתייה למאבטח אחר שהתלונן נגדה, פוטרה מעבודתה. השופטת אסנת רובוביץ-ברכש קבעה כי למרות טענת התובעת, הפיטורים עצמם לא היו בשל מינה, אולם הליך השימוע היה לא כדין. על כן השופטת פסקה כי חברת החשמל תשלם לעובדת הקבלן לשעבר פיצוי 30 אלף על אפלייתה וכן  4,000 שקל על שימוע שלא כהלכה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x