$
בארץ

טבע משחררת 33 מיליארד שקל מרווחיה הכלואים ותשלם 2 מיליארד שקל מסים

סכום זה כולל את ה-336 מיליון השקלים שטבע כבר שילמה השנה. בנוסף למס על הרווחים הכלואים משלמת עתה טבע עוד 840 מיליון שקל לסגירת שומות מס לשנים 2011-2005. רשות המסים גבתה 3.6 מיליארד שקל מרווחים כלואים ובכך עמדה ביעד שנקבע בתקציב המדינה; מ"מ המנכ"ל איל דשא: "לטבע יש את ההזדמנות להחזיר חלק ממה שהיא קיבלה"

שניר הנדלר 18:2711.11.13

חברת טבע הודיעה הערב (ב') כי תשחרר את רוב רווחיה הכלואים ותשלם עליהם מס של 1.7 מיליון שקל, בנוסף ל-336 מיליון שקל ששילמה כבר לפני מספר חודשים. יחד עם הסכום שכבר שילמה, יסתכם סך המס שטבע תעביר לקופת המדינה בגין הרווחים הכלואים בכ-2 מיליארד שקל.

 

בסך הכל שיחררה טבע כ-63% מכלל רווחיה הכלואים - 33 מיליארד שקל מתוך 52.5 מיליארד שקל שצברה בסעיף הרווחים הכלואים. על הרווחים הכלואים ששיחררה היא משלמת מס הכנסה מופחת בשיעור של 6%.

 

על פי הודעת החברה, היא מעבירה עתה לרשות המסים סכום של 2.54 מיליארד שקל, המורכבים מ-1.7 מיליארד שקל על רווחים כלואים ועוד 840 מיליון שקל לסגירת שומות מס לשנים 2011-2005. בעקבות ההסכם, טבע מצפה לרשום בספריה הפרשה בסך של כ-235 מיליון דולר בדו"חות הרבעון הרביעי של 2013.

היום בחצות יפוג תוקפו של חוק הרווחים הכלואים שהעניק הטבות מס גדולות לחברות שישחררו את הרווחים הכלואים שצברו בקופתן. חברות שהפשירו את רווחיהן הפטורים נהנו ממס חברות מופחת בשיעורים של 6% עד 10%, בהתאם למס החברות החל על החברה, בהנחה שהחברה בחרה להפשיר את כל רווחיה הפטורים.

 
מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 0% 100%

לקראת פקיעת ההטבה היום, הפעילו ראשי האוצר ורשות המסים מערכת של לחצים כבדים על החברות לשחרר רווחים כלואים ולהעביר את המס עליהם לקופת המדינה. האוצר קבע בתקציב 2013 יעד של 3 מיליארד שקל גביית מסים מרווחים כלואים.

 

יחד עם תשלום המס של טבע ועוד 200 מיליון שקל שגבתה רשות המסים היום מחברות בינוניות פרטיות שהחליטו להיכנס לחוק ברגע האחרון, יגיע סך גביית המס מרווחים כלואים לכ-3.6 מיליארד שקל.

 

"עכשיו יחלקו דיבידנד לבעלי מניות טבע"

 

"הגענו להסכם נכון לטבע ולרשות המסים בנוגע לשחרור הרווחים הכלואים וסגירת שומות מס", אמר איל דשא, ממלא מקום נשיא ומנכ"ל טבע. "ההסכם מייצר מקורות לתשלום דיבידנד לבעלי המניות שלנו לשנים רבות וסוגר שומות מס שהיו במחלוקת זמן רב. טבע הינה חברה ישראלית אשר תרמה, תורמת ותתרום רבות לכלכלת ישראל. אנו מאמינים שמדיניות המיסוי בעניין זה מחזקת את המשך צמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ע"י יצירת סביבה עסקית אטרקטיבית המאפשרת לחברות בינלאומיות כמו טבע להשקיע בישראל".

 

 

לפיד: טבע עשתה את המעשה הנכון

 

שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב על הודעת טבע ואמר: "אני שמח שגם חברת טבע עשתה את המעשה הנכון והמתבקש בהחלטתה לשחרר כ-33 מיליארד שקל מהרווחים הכלואים של החברה. מהלך זה של טבע, ביחד עם תשלומי מס נוספים, מכניס השנה לקופת המדינה 2.84 מיליארד שקל. זו הייתה אחת המשימות המרכזיות שהצבתי בפני רשות המסים. ביום זה יש גם לזכור את תרומתה של טבע לכלכלת ישראל ולתעסוקה לאורר השנים. הציבור צריך היום לדעת שטבע חזקה היא אינטרס של מדינת ישראל".

 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', הביעה פחות התלהבות מהמהלך של טבע. לדבריה, "כך נראה ספין. ברגע האחרון, במחזה מתוזמן היטב של לפיד ושל טבע, הואילה טבע לשחרר את הרווחים הכלואים תמורת תשלום מס של 2 מיליארד שקל, והציבור אמור למחוא כפיים. בפועל טבע תשלם שיעור מס של 5% על רווחים של עשרות מיליארדים, ואילו מי שמפסידים הם אזרחי ישראל,והעסקים הקטנים והבינוניים שהיום הפסידו 27 מיליארד שקל, שהמגיעים להם כדת וכדין. אני קוראת לשר האוצר להמשיך בגביית מס אמת מהחברות והפעם לא בדיבורים ובתחנונים, אלא במעשים ובשומות מס כפי שאנשים ועסקים רגילים משלמים".

 

איל דשא, ממלא מקום נשיא ומנכ"ל טבע הערב במסיבת עיתונאים איל דשא, ממלא מקום נשיא ומנכ"ל טבע הערב במסיבת עיתונאים צילום: אוראל כהן

 

 

דשא: "לטבע יש את ההזדמנות להחזיר חלק ממה שהיא קיבלה"

 

"הודענו היום אחרי משא ומתן ממושך עם רשות המסים מעל תשלום מס כולל של כ-2.6 מיליארד שקל מתוכו 2 מיליארד בגין שחרור רווחים כלואים, נושא שהציבוריות הישראלית דנה בו הרבה זמן", אמר דשא במסיבת עיתונאים שקיימה טבע לאחר פרסום ההודעה על שחרור הרווחים הכלואים.

 

"אנחנו שמחים שלטבע יש את ההזדמנות להחזיר חלק ממה שהיא קיבלה. אנחנו עובדים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון ואני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר כמה מלים כי לדעתנו החוק הוא חשוב, החוק מהעבר והחוקים שיחליפו אותם בעתיד. החוק הזה סייע להרחיב את ההשקעות בישראל ובלעדיו טבע לא היתה מה שהיא היום, מפרנסת אלפי אנשים בישראל ובעולם. החוק הזה תרם לחיזוק התחרותיות של ישראל בעולם וסייע לחיזוק הפריפריה מול מרכז הארץ.

 

"החוק הזה הפך את ישראל לאחת מהיצואניות המובילות בעולם בפרמצבטיקה והביא להגדלה משמעותית של כוח האדם שלנו בישראל. החוק הזה עזר לייצר בישראל תעשיית ביומד מאוד מפוארת שתורמת לעולם הרפואה. בלעדיו לא היו צומחים גופים שמפתחים תרופות מצילות חיים. אנחנו שמחים להיות החברה הישראלית הגדולה שמייצגת את זה ", הוסיף דשא.

 

איל דשא מ"מ מנכ"ל טבע ודורון הרמן סמנכ"ל המיסוי הגלובי של טבע במסיבת העיתונאים איל דשא מ"מ מנכ"ל טבע ודורון הרמן סמנכ"ל המיסוי הגלובי של טבע במסיבת העיתונאים צילום: אוראל כהן

 

החברות האחרות

 

אתמול הודיעה כיל כי תשלם מס של 380 מיליון שקל על רווחים כלואים של 3.8 מיליארד שקל.

 

חברת צ'ק פוינט שצבר הרווחים כלואים בשווי 5.95 מיליארד שקל, עדיין לא הודיעה עד שעה זו אם בכוונתה לשחרר אותם ולשלם עליהם מס מופחת.

 

אינטל, חברה נוספת שאגרה רווחים כלואים בסכומים גדולים, החליטה שלא לשחרר אותם ולשלם עליהם מס, אלא להמשיך ולהשקיע אותם בהשקעות בארץ ולשלם מס מופחת של 6%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x