$
בארץ

בנק ישראל: הגירעון השנה יהיה נמוך מהמתוכנן ויסתכם ב-3.5%-4% מהתוצר

זאת לעומת יעד מתוכנן של 4.65%. חברי הוועדה המוניטרית בדיון הריבית האחרון: "שבריריות הצמיחה העולמית עלולה לפגוע בצמיחת המשק הישראלי"

אמנון אטד 12:2911.11.13

הגירעון הממשלתי יהיה השנה נמוך מהמתוכנן ויסתכם ב-3.5%-4% מהתוצר, לעומת יעד גירעון מתוכנן של 4.65% מהתוצר - כך העריכו חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בדיון הריבית האחרון שנערך בבנק בסוף החודש שעבר.

 

במהלך הדיון הוצגו נתוני ביצוע תקציב המדינה, מהם עולה כי בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הייתה רמת ההוצאות של משרדי הממשלה נמוכה בכ-8.7 מיליארד שקל מתוואי ההוצאות המתוכנן, ורמת ההכנסות הייתה גבוהה בכ- 3.9 מיליארד שקל מהתוואי המתוכנן. על פי נתונים אלה, העריכו חברי הוועדה כי הגירעון יהיה נמוך מהמתוכנן.

 

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג צילום: עמית שאבי

 

"שבריריות הצמיחה העולמית עלולה לפגוע בצמיחת המשק הישראלי, ולהקשות על התרחבות היצוא. זו ההערכה הפסימית שאליה הגיעה הוועדה המוניטרית. במהלך הדיון הביעו חברי הוועדה חשש מהירידה בשיעורי הצמיחה של הכלכלה העולמית, ובמיוחד בקרב המדינות המתפתחות. יחד עם זאת העריכו חברי הוועדה כי ההקלה הצפויה בריסון התקציבי בארצות הברית ובאירופה במהלך השנה הבאה תתרום לשיפור בקצב הצמיחה העולמית, ועשויה להביא לשיפור ביצוא הישראלי.

 

מפרוטוקול דיון הריבית שבנק ישראל מפרסם היום (ב') מתברר עוד כי על פי התחזיות של מרבית האנליסטים בשוק ההון, ועל פי נתונים נוספים כמו ריבית התלבור ותשואות המק"ם, לא צפוי שינוי בריבית בנק ישראל בשלושת החודשים הקרובים. בתום הדיון תמכו כל חמשת הוועדה המוניטרית בהשארת הריבית לחודש נובמבר ללא שינוי, ברמה של 1%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x