$
בארץ

מאבק ההסתדרות להקים ועד באלקטרה הסתיים בוועד בהסתדרות הלאומית

ההסתדרות הכללית נאבקה במשך 3 שנים להקים ועד עובדים בענקית קמעונאות החשמל; עובד במחסני חשמל: "המנהל של הסניף עודד אותנו לחתום ללאומית"

מיקי פלד 12:3010.11.13

שלוש שנים של מאבקים מצד ההסתדרות הכללית להקים ועד עובדים בענקית מוצרי החשמל של אלקטרה – מחסני חשמל, ביג סנסור, שקם אלקטריק ואייס – הסתיימו בסוף השבוע דווקא בהכרה מצד ההנהלה בוועד מטעם ההסתדרות הלאומית.

 

בעבר ההסתדרות הכללית עשתה מהלך דומה כלפי ארגון עובדים אחר, כח לעובדים, כאשר איגדה את עובדי אקרשטיין לאחר שכח לעובדים איגד את אחד ממפעלי חברת האריחים.

 

שלשום הודיעה אלקטרה מוצרי צריכה, בבעלות אלקו של גרשון זלקינד, לבורסה כי ההסתדרות הלאומית היא הארגון היציג של עובדי החברה.

 

בלאומית אומרים כי יום לפני כן הגישו טפסים של מעל 1,000 מעובדי החברה, שהם מעל לשליש משיעור העובדים הנדרש על פי חוק לצורך הקמת ועד עובדים.

 

"זהו מחטף המשתמע כפאניקה וחוסר אונים"

 

בטי מצר-לוי, סמנכ"ל האיגוד המקצועי בהסתדרות, אמרה ל"כלכליסט" כי הפעילות באלקטרה מוצרי צריכה החלה באוגוסט האחרון בקרב עובדי אייס שפנו להסתדרות הלאומית ומאוחר יותר החלה פעילות החתמה גם בשלוש הרשתות האחרות.

 

עובדים ברשת מחסני חשמל עובדים ברשת מחסני חשמל באדיבות דוברות ההסתדרות

 

מנגד, ביוני האחרון הכריזה ההסתדרות הכללית כי היא הארגון היציג במחסני חשמל, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה קבע בפסיקה תקדימית כי רשת מוצרי החשמל יכולה להיחשב כיחידה נפרדת משאר החברה לצורך התארגנות ראשונית, כלומר במקום עבודה שלא היה בו ועד עובדים פעיל.

 

פסק הדין הגיע לאחר שנתיים של מאבקים מצידו של יו"ר הוועד במחסני חשמל, תומר כובשי, שהביע תרעומת גדולה על המהלך של הלאומית: "זהו מחטף המשתמע כפאניקה וחוסר אונים. אלקטרה ניסתה להחתים את עובדי מחסני חשמל להסתדרות הלאומית, למרות הידיעה שהם חתומים בהסתדרות הכללית. כל זאת בניסיון נוסף לסכל את צעדיו של הוועד".

 

עובד באחד מסניפי מחסני חשמל סיפר ל"כלכליסט" כי "כאשר הגיעו לסניף שלנו אנשים מהלאומית הם אמראו שהם מקימים ועד לכל אלקטרה. אנחנו לא יודעים מה ההבדל בין הלאומית לכללית, מבחינתנו יש הסתדרות, אז יש עובדים שחתמו להם שוב למרות שהם כבר חתמו לכללית. אז גם הגיע המנהל של הסניף ועודד אותנו לחתום, אז נדלקה לנו הנורה האדומה". מנגד, מצר-לוי הגיבה ואמרה כי "אני לא מכירה את הסיפור הזה. לא היה לנו פשוט לאגד את העובדים באלקטרה ועשינו מאמצים גדולים על מנת להגיע אליהם".

 

מאלקטרה נמסר: "קיבלנו את הודעת ההסתדרות הלאומית על היותם הארגון היציג באלקטרה מוצרי צריכה על כל פעילויותיה העסקיות. החברה לא התנגדה ואיננה מתנגדת להתארגנות עובדים ולכן אנו נבדוק את הנתונים ונפעל כמתחייב בחוק לטובת העובדים ולטובת החברה".

 

מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, יקי ודמני, מסר כי "בעקבות בדיקת הטפסים החתומים שנמסרו ולאור השגת הרוב הדרוש מכירה החברה בהסתדרות העובדים הלאומית כארגון העובדים היציג של עובדי החברה. אני משוכנע שמיקומה הגבוה של אלקטרה בסקר המדרג את החברות "שהכי טוב לעבוד בהם בישראל" יהווה בסיס להתייחסות עניינית של ארגון העובדים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x