$
בארץ

אורי יוגב: החברות הממשלתיות מפסידות 100 מיליון שקל

מנהל החברות הממשלתיות נאם באסיפה השנתית של לשכת רואי החשבון וקרא לאנשיה להתמודד על תפקיד דירקטורים בחברות

הדר קנה 22:5207.11.13
"באתי לבקש מכם להיות דירקטורים בחברות ממשלתיות. איך עושים זאת? נכנסים לאינטרנט ממלאים טופס ואתה מועמד", כך קרא אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, לרואי החשבון באסיפה השנתית של לשכת רואי החשבון שנערכה הערב (ה').

 

 

 

יוגב פתח וסיפר על מצב החברות הממשלתיות: "יש היום קרוב ל-100 חברות ממשלתיות. הן מגלגלות 67 מיליארד שקל, יש בהן 60 אלף עובדים, הן מהוות 2% מהכלכלה הישראלית והן מאוד קריטיות לנו. כל העסק הזה נכון לדוחות הכספיים המאוחדים מפסיד 100 מיליון שקל. הן לא החברות הפופולאריות בארץ יש סיפורים על מינויים, ועדים וג'ובים. באתי לרשות החברות לנסות לעשות שינוי".

 

 

ניסן סלומינסקי. קרא למלחמה בהון השחור ניסן סלומינסקי. קרא למלחמה בהון השחור צילום: עמית שעל

 

הוא פירט את הפתרונות האפשריים מבחינתו למצב ואמר כי"חשבתי שיכול להיות שעלינו על פתרון איך עושים זאת קצת יותר טוב - הפתרון הוא טריוואלי. בחברות היום הדירקטורים ממונים על ידי שרים. בגדול נוצר מצב שההנהלות חלשות והוועדים הם אלו שמתעסקים בחיי היום יום. בגדול חשבנו שאם נמנה דירקטורים באופן מקצועי זה יחזק את החברות ונוכל לחסוך הרבה מהרפורמות. זה בעצם מה שהודענו לפני יומיים שאנחנו רוצים לעשות. באתי לבקש מכם להיות דירקטורים בחברות ממשלתיות".

 

הוא הסביר 50% מהמועמדים יהיו נשים "ולא אחוז אחד פחות. אני בטוח שתוך שנה שנתיים יהיו לנו דירקטורים מצויינים. המטרה היא שרשות החברות תתנהג כבעלים ולא כרגולטור ותחתור להוזלת השירותים הניתנים לציבור".

 

סלומינסקי נגד ההון השחור

 

 

יו"ר ועדת כספים ניסן סלומינסקי שאף הוא נאם באסיפה פתח בסקירה על המצב הכלכלי :"כולנו יודעים שישראל היא דוגמה לאבטלה נמוכה וצמיחה יפה. שהממשלה עלתה היא קיבלה גירעון של 40 מילאירד שקל. הדרך הלא סימפטית היא העלאת מסים. הדרך הנכונה יותר היא לא להעמיס את על הציבור, אלא להגדיל את הייצור, ויש 130 מיליארד שקל הון שחור שמסתובב במדינה".  

 

הוא הסביר מה הפתרון לדעתו: "תדמיינו לעצמכם שבמקום לעלות אתה המע"מ - אם היה לנו ביד חלק מה-130 מיליארד לא היינו צריכים לגזור גזרות אלא להטיב עם הציבור. כשפנינו למנהל רשות המסים, משה אשר, הוא אמר 'אין לי נשק'. ולכן חצי מחוק ההסדרים זה כלים להתמודדות מול ההון השחור".

 

הוא המשיך: "למה אני מספר את כל זה? כדי להצליח בזה צריך אתכם (רואי החשבון, ה.ק) - הצוות של רואי החשבון ישב איתנו בחוק ההסדרים ונתן תרומה אדירה. כך ניסינו בחוק ההסדרים לעצור את התכנונים האגרסיביים של החברות הגדולות ומצד שני לא לעבור את הגבול. יש ניגוד אנטרסים כי חלקכם הם רואי החשבון של חברות שבתפקידכם אתם צריכים לעזור לחברות להרוויח ולנצל כל פרצה שקיימת בחוק. מצד שני ,אתם מגיעים לעזור לנו לעצור את זה. אני מקווה שמה שלא הספקנו בחוק ההסדרים נמשיך עכשיו ויש רשימה של דברים לעשות. ונקווה שיתן את התוצאות לטובת עם ישראל כי המאבק המרכזי הוא להוריד את יוקר המחיה".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x