בארץ

הנהלת נמל אשדוד לביה"ד: לחייב את העובדים לשוב לעבודה מלאה

אמש קבע ביה"ד הארצי לעבודה שהעיצומים בנמל אשדוד יפסקו, אבל פרט לפריקת המכוניות שחזרה לסדרה הבוקר, נותרו שתי מחלוקות בעינן

ליאור גוטמן 14:5805.11.13

יום חדש, בעיות ישנות - הנהלת נמל אשדוד פנתה לפני שעה קלה (ג') לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בבקשה דחופה לחייב את העובדים לחזור ולשבץ סוורים למשמרות עבודה וכן לאייש קורסים מקצועים שמכשירים מפעלי ציוד מכני. 

אמש קבע בית הדין הארצי לעבודה שהעיצומים בנמל אשדוד יפסקו, והוא חייב את הנמל לנהל מו"מ עם העובדים על 3 מחלוקות עיקריות - סירוב לשבץ סוורים חדשים לעבודה בנמל; מניעת פתיחת קורסים למפעלי ציוד כבד; פריקת המכוניות החדשות שמגיעות לנמל אשדוד.

 

בפועל מה שקרה הוא שפריקת המכוניות חזרה לסדרה הבוקר, אולם שני הנושאים האחרים שהיו במחלוקת נותרו בעינם וללא פתרון. מאחר ובית הדין הארצי לעבודה פסק אתמול שבכל מחלוקת יש לפנות לערכאות המתאימות, הזדרזה הנהלת נמל אשדוד לחזור ולפנות לבית הדין לעבודה בבקשה לקבלת צווי מניעה וסעדים נגד הוועד.

  

ועד העובדים "שובר את הכלים" 

 

בפניית נמל אשדוד מהיום חוזרת הנהלת החברה על כישלון הניסיון למנות קרוב משפחה של בכיר בוועד לתפקיד מחסנאי כעילה לעיצומים בנמל. לטענת הנהלת הנמל בחודשים האחרונים נערך שם מכרז לקבות עובדים כאשר אחד המועמדים הוא נתנאל אליאס שהגיש מועמדותו לתפקיד מחסנאי.

 

לטענת נמל אשדוד, "מר אליאס הצהיר בטופס הצהרה בדבר קרובי משפחה, כי גיסיו מועסקים בחברת נמל אשדוד. מר יעקב אלגרבלי בתפקיד מנופאי שער, ומר אבינועם שושן בתפקיד יו"ר ועד תפעול". הנהלת הנמל פנתה לרשות החברות הממשלתיות כדי לקבל אישור להעסקת קרוב משפחה, אולם משלא נענתה החלו להירשם בנמל - במקרה או שלא - עיצומים שונים ופגיעה בעבודה השוטפת.

 

מכוניות בנמל אשדוד מכוניות בנמל אשדוד צילום: אוראל כהן

 

כך למשל, "ועד העובדים מסרב להתייצב לוועדות הקליטה לאיוש משרות סוורים". מדובר הליך מיון ממושך שמתנהל כבר כמה חודשים "אשר במסגרתו ועדת המכרזים נדרשה לראיין למעלה מ-850 מועמדים כשירים", אומרים בנמל. למרות הדחיפות, ולמרות ש"שכבר בתחילת פברואר 2013 הסתיים שלב המבחנים", הנהלת הנמל גילתה ש"יו"ר ועד ציוד מכאני כבד, מר אלון חסן, גרם לעיכובים ומנע את כינוס וועדת הקליטה, כך שרק לאחר שמר חסן השעה עצמו מהוועד הוסר העיכוב ותהליך המיון והקליטה החל להתקדם.

 

"למרבה הצער בסמוך לאחר חזרתו של חסן לתפקידו כיו"ר הוועד פעל ליצירת עיכובים חדשים בדמות צעדים ארגוניים בלתי חוקיים כמתואר לעיל ועבודת ועדת הקליטה שותקה" מה גם ש"לוח המועדים לישיבות ועדת הקליטה לחודש נובמבר 2013 נשלח לנציגי הועד אולם אלה הודיעו בתחילה כי לא ישתתפו בישיבות שתתקיימנה בשעות אחה"צ. הנהלת החברה תיאמה מחדש את כל מועדי הישיבות של ועדת הקליטה לשעות הבוקר בלבד".

 

השורה התחתונה? "עומס רב על העובדים הקיימים, ניצול שעות נוספות בעלות חסרת תקדים לחברת הנמל ולמעשה השגת תוספת שכר לא פורמאלית לעובדים על חשבון הצרכים של הנמל והלקוחות", מה שמוביל גם לכך ש"רמת השירות הולכת ומדרדרת ורמת המיקוח של העובדים הולכת ועולה יחד עם השחיקה העצומה לצוותים שעובדים תקופה ארוכה שעות נוספות מרביות. ישנה פגיעה מצטברת ללקוחות, כשהנמל לא מסוגל לתת להם מענה בגלל מחסור מכוון של הוועדים בכוח אדם, לא כל האוניות יכולות לקבל את השירות הנדרש, זמן ההמתנה של האוניות מתארך וחברות הספנות מגלגלות את העלויות הנובעות מכך על היבואנים והיצואנים, דבר המייקר את הסחורות, חומר הגלם והטובין".

 

וגם אין קורסים מקצועיים  

 

עוד מתלוננת ההנהלה על פגיעה גם במערך ההכשרות השוטפות בנמל. לטענתם, שלשום היה אמור להיפתח קורס עובדי גוררים, אולם באורח פלא העובדים שישה עובדים (2 מדריכים, 4 חניכים) לא התייצבו לקורס. הסיבה? "למיטב הבנתה של החברה, הנימוק של נציגי ועד העובדים לנקיטת העיצומים האמורים קשורה לעובד בשם מר יעקב כידר והשבתו לתפקידו כמפעיל מנופאי גשר". מיהו יעקב קידר וכיצד הוא קשור לקורס? ההסבר מגיע בסעיף הבא של הפנייה לבית הדין האזורי

לחיפה.

 

"לאחרונה נערכה בדיקת ביקורת פנים ביחס למינויו של מר יעקב כידר לתפקיד מדריך במדור הדרכה. בעקבות ממצאי הבדיקה הוחלט להחזיר את מר כידר לתפקידו המקצועי - מפעיל מנוף גשר, לאור הכשרותיו וניסיונו המקצועי. ועד העובדים התנגד להחלטה זו ודרש לשבצו לעבודה בתחנת פריקת מכוניות ייבוא. לדרישה זו סירבה החברה הן מאחר והנהלת החברה מעוניינת שבתחנה זו יועסקו עובדים בשיבוץ קבוע לאור המקצועיות והמומחיות הנדרשת והן מאחר ומר כידר עבר הכשרות לצורך תפקידו כמפעיל מנוף גשר ומדריך על מנופים". כידר חזר לבסוף לעבודתו כמדריך אולם קורס עובדי הגוררים לא נפתח. 

 

טרם נמסרו תגובות ההסתדרות וועד העובדים לעתירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x