$
בארץ

לפיד: "אנחנו מנקים את החברות הממשלתיות מהפוליטיקה"

במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר בתל אביב הכריז אורי יוגב, מנהל רשות החברות הטרי, על הרפורמה המקיפה בחברות הממשלתיות. שר האוצר, יאיר לפיד: "אין ביטוי מובהק יותר של פוליטיקה חדשה מניתוק צינור החמצן מהג'ובים והמקורבים"

גיל קליאן 10:2705.11.13

במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר (ג') בתל אביב השיק מנהל רשות החברות הטרי, אורי יוגב, את התכנית לרפורמה בחברות הממשלתיות. הרפורמה תקיף כמעט את כל תחומי החברות החל ממינוי דירקטורים ועד מנהל תקין ורווחיות. באירוע נכחו גם שר האוצר, יאיר לפיד, מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, וסגן שר האוצר, מיקי לוי.

אורי יוגב, מנהל רשות החברות אורי יוגב, מנהל רשות החברות צילום: אוראל כהן

 

לפיד אמר עם פתיחת מסיבת העיתונאים כי "היום אנחנו מוציאים לדרך מהלך שהמטרה שלו היא לעצור סוף סוף את המינויים הפוליטיים בחברות ממשלתיות. לעצור את הפסטיבל בו פעילים בסניף הופכים להיות מנכ"לים. אנחנו מנקים את החברות הממשלתיות מהפוליטיקה. אנחנו מזמינים כל אזרח ישראלי להצטרף לנבחרת הדירקטורים שלנו, זו בריכה של אנשי מקצוע איכותיים ומתוכה נמלא את החברות הממשלתיות. אין ביטוי מובהק יותר של פוליטיקה חדשה מניתוק צינור החמצן מהג'ובים והמקורבים".

 

לפיד ציין כי כ-500 דירקטורים מתוך 900 חברות ממשלתיות ממתינים למינוי. לפיד אף ציין כי תוצאות המנהל הלא תקין של החברות האלה מביא לכך "שכל אזרח ישראלי מפסיד כסף".

 

אנדורן ציינה כי "חברות ממשלתיות הן נכסים בבעלות המדינה והמדינה הייתה אמורה לשמש דוגמה באופן התנהלותה בנושא מינויים. המצב הנוכחי הוא בדיוק הפוך. החברות צריכות למקסם פעילות לטובת הציבור עם נורמות שקופות ויעדים שניתן למדוד אותם. קודם כל זה ישפר את רמת השירות, יעלה את הדיבידנדים מהחברות הממשלתיות ואם נאמץ סטנדרטים טובים נוכל לאמץ אותם גם בחברות ציבוריות".

 

אנדורן. "החברות צריכות למקסם פעילות לטובת הציבור עם נורמות שקופות ויעדים שניתן למדוד אותם" אנדורן. "החברות צריכות למקסם פעילות לטובת הציבור עם נורמות שקופות ויעדים שניתן למדוד אותם"

 

יוגב הציב יעד של 3 חודשים עד אשר הדירקטורים החדשים בחברות הממשלתיות יתחילו להיכנס לתפקיד. חלק מהעניין הוא מינוי של קבוצות מקופחות - ולכן הציבה רשות החברות יעד של מינוי 50% נשים, ו-10% בני מיעוטים לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות. המועמדים יגישו מועמדות באמצעות האינטרנט בשבועות הקרובים, והם ייבחנו על ידי חברת אדם מילא, שנבחרה במכרז שערך האוצר לאחרונה למטרה זו.

 

לדברי יוגב, "אני נמצא הרבה שנים בכלכלה הישראלית. ניהלתי הרבה חברות פרטיות ציבוריות וממשלתיות, הייתי כבר באוצר ואחת הסיבות המרכזיות ביותר שאני פה פעם נוספת היא על מנת להבריא את אחד הדברים שהכי זקוקים להבראה בישראל שזה החברות הממשלתיות. המהלך היום הוא מהלך ראשון בדרך של להפוך את החברות מדבר שאנחנו לפעמים מתביישים בו לדבר שאנחנו גאים בו. תוך שנתיים ננתק את החברות מהפוליטיקה, נעבור מלהיות רגולטור לבעלים, ונחזק דרמטית את ההנהלות ובראשן המנכלים שהם האנשים שצריכים להבטיח בכל תחום ותחום שהחברות יתפקדו כמו שצריך. בטווח הקצר אנחנו מקימים מאגר דירקטורים, מציבים יעדים של רווחיות להנהלות - מה שלא קיים היום, ומקימים צוות עם משרד המשפטים לחוק חברות חדש תוך 120 יום. הרווח התפעולי של החברות הממשלתיות הוא היום 5% ובכל המדינות אליהן אנחנו רוצים להתקרב לרווחיות גדולה הרבה יותר". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x