$
בארץ

יאיר לפיד: "נגיש הצעת חוק לסיוע של 60 מיליון שקל לניצולי השואה"

שר האוצר באסיפה הכללית של מרכז הארגונים של ניצולי השואה: "אני מתבייש בטיפול הבירוקרטי המסובך והמרושל של המדינה שאני מייצג היום"

הדר קנה 10:4431.10.13

"אני מסתכל על מצבם של ניצולי השואה ואני מתבייש. אני מתבייש בטיפול הבירוקרטי המסובך והמרושל של המדינה שאני מייצג היום, שלא הבינה על פני כל כך הרבה זמן שניצולי השואה הולכים ומתמעטים", כך אמר היום (ה') שר האוצר יאיר לפיד באסיפה הכללית של מרכז הארגונים של ניצולי השואה.

 

לפיד התחיל את נאומו בהתנצלות על המהירות שיצטרך לעזוב ואמר: "כל נושא אחר אני מניח שהייתי מבטל כי אנחנו בדיון על תקציב הביטחון, אבל לא את הנושא הזה".

 

יאיר לפיד. "מביך שלקח 60 שנה למדינה להגיע לרשימה מאוחדת אחת של הניצולים" יאיר לפיד. "מביך שלקח 60 שנה למדינה להגיע לרשימה מאוחדת אחת של הניצולים" צילום: עמית שעל

 

הוא סיפר כי נושא השואה קרוב לליבו: "יומיים לפני שאבא נפטר ישבתי ליד המיטה שלו בבית חולים והוא אמר לי 'אל תהייה עצוב יאירי מבחנתי הייתי אמור למות בגיל 13 וכל יום שקיבלתי מאז זו מתנה'. כנציג שלכם אני מרגיש נחוש - זו השליחות שלי וזו המחויבות שלי לאבא, לסבא ולסבתא. לכל האנשים האלה אני חייב. ניצולי השואה הם ההצדקה המוסרית שעליה קמה המדינה היהודית ולא יכול להיות שאותה מדינה תהפוך לסבך בירוקרטי. זה חייב להיפסק".

 

לפיד הסביר מה בכוונתו לעשות על מנת לעזור לניצולים: "אני הוריתי להנהלת משרדי שעד ה-1 בינואר נפתור את הסבך הזה - כי אתם צריכים לדעת איפה קורה מה. כשנכנסתי לתפקידי אחת ההחלטות הראשונות שלי הייתה להעביר 50 מיליון שקל לרווחה של ניצולי השואה. עשינו פעולות. פעלנו לעיגול אחוזי הנכות, מה שמגדיל את הגמלה החודשית לבערך 2,000 ניצולים. יש רשימה מאוחדת של ניצולים. זה כמעט מביך שצריך לציין את זה כהישג ושלקח 60 שנה להגיע למדינה להגיע לרשימה מאוחדת אחת של הניצולים. זה לא התפקיד שלכם להתרוצץ ממשרד למשרד- זה התפקיד שלנו להתרוצץ כדי שאתם לא תצטרכו".

 

לפיד המשיך: "בראשית נובמבר נגיש הצעת חוק שתעביר סיוע ישיר בשווי 60 מיליון שקל. נבטל את הכרטיס המגנטי שיוצר קשיים והכסף יועבר פשוט לחשבון הבנק של הניצולים. חלק מחוק מהשוויון בנטל שאנחנו מעבירים עכשיו הוא שחלק מהצעירים ילכו לעבוד עם ניצולי השואה.

אמרתי לחרדים, אתם חושבים שזה ביטול תורה לעזור לניצולי השואה? זה יהיה חלק מהשירות האזרחי וזה גם חלק מהחינוך. אדם צעיר שיעזור לניצולי שואה יבין הרבה יותר טוב את החיים".

 

לפיד סיים את דבריו ואמר: מבחינתו אתם השותפים הראשונים למאמץ הזה - כדי שנוכל ליישם את כל הדברים הללו. שעד ה-1 בינואר יהיה לנו מתווה ברור להפחית למינימום את הנטל הבירוקרטי להפוך את השנים האחרונות של ניצולי השואה לטובות יותר זו השליחות שלי. אני יודע שלא התנדבתם לתפקיד להיות תחליף אב בשבילי, אבל זו המחויבות שלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x