$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר רוצה לקחת את הרכב הצמוד ל־70% מאנשי הקבע

בניסיון ליישם קיצוץ של 4 מיליארד שקל, מציע האוצר גם להקפיא תוספות שכר למשרתים בקבע ובסדיר. יעלון: לא נאפשר פגיעה שכזו בחיילי צה"ל

שאול אמסטרדמסקי 07:0829.10.13

משרד האוצר מציע לצמצם 70% מצי הרכב של אנשי הקבע, כך נודע ל"כלכליסט". אם הממשלה תאשר את הצעת הקיצוץ, המשמעות תהיה שלילת רכב צמוד לקצינים עד דרגת אלוף משנה. כיום ניתן רכב צמוד לרוב הקצינים מרמת רב־סרן ומעלה.

ההצעה עלתה במסגרת הדיונים שמתנהלים בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר בשאלת הקיצוץ בתקציב הביטחון. אף שהקיצוץ בתקציב מערכת הביטחון ל־2014, בהיקף של 4 מיליארד שקל, אושר בממשלה ובכנסת באוגוסט, הדיונים בנושא עדיין נמשכים. תקציב מערכת הביטחון ל־2014 נקבע על 57.5 מיליארד שקל.

 

הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלון הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

מלבד ההצעה לקצץ בצי הרכב, הציע האוצר בדיונים שורה של צעדים שמשמעותם פגיעה בתנאים של אנשי הקבע. מדובר בשלוש הצעות של האוצר לא ליישם הסכמי שכר של חיילי וקציני הצבא. ההצעה הראשונה היא לא ליישם, או לדחות את יישומו, של הסכם להעלאת שכר לקציני הקבע. ההסכם נחתם בין משרדי האוצר והביטחון באוגוסט 2010, ובמסגרתו

הוחלט כי בתמורה להעלאה הדרגתית של גיל הפרישה בצה"ל מ־45 ל־50 יקבלו אנשי הקבע תוספות שכר. הן משרד האוצר והן משרד הביטחון לא מוכנים לחשוף מה גובה תוספות השכר. על פי פרסומים בעבר, מדובר בתוספות של עד 7.5%. החלק הראשון של ההסכם כבר היה אמור להיות מיושם, אך האוצר מעכב את המהלך בשל דיוני התקציב.

סגן הממונה על התקציבים באוצר מאיר בינג אמר אתמול בדיון בוועדת העבודה בנוגע לאי־יישום הסכם העלאת השכר כי "הנושא צריך להגיע להכרעת הממשלה במסגרת הדיונים על תקציב הביטחון, שם יוחלט אם מכניסים את הסכמי השכר האלה לתוקף".

 

הצעה נוספת של האוצר היא לא ליישם התחייבות של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להעלות ב־15% את שכרם של חיילי החובה מינואר הקרוב. הסכם שכר שלישי שמשרד האוצר מציע לא ליישם, לטענת צה"ל, הוא הסכם תוספות שכר לנגדים בקבע, שכבר נחתם.

 

שר הביטחון יעלון אמר אתמול בדיון בכנסת כי הוא והרמטכ"ל בני גנץ אחראים לכוח האדם בצה"ל, וכי הוא לא יאפשר פגיעה שכזו בחיילי ובקציני הצבא. "אתם שוחקים את ערך השירות בצה"ל, והתוצאה תהיה שהצבא לא יוכל לגייס לשורותיו את האנשים הטובים ביותר", אמרה לאנשי האוצר ראש אגף כוח אדם בצה"ל אלוף אורנה ברביבאי.

 

במשרד האוצר סירבו להשיב לשאלת "כלכליסט" כמה כסף הצעדים המוצעים צפויים לחסוך למדינה.

 

בנוסף, אחד מחברי הוועדה המשותפת של ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים סיפר ל"כלכליסט" כי חברי הוועדה לוחצים על נציגי משרד הביטחון לשנות את תנאי הפנסיה של גמלאי הצבא, ואת אופן מתן ההטבות לאגף השיקום במשרד הביטחון. התקציב השנתי לתשלומי הפנסיה התקציבית לגמלאי צה"ל, ותקציב אגף השיקום חצו השנה את 12 מיליארד השקלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x