$
בארץ

יעלון: האוצר רוצה להפחית את השכר של אנשי הקבע ולפגוע בפנסיה של גמלאי צה"ל

שר הביטחון אמר את הדברים בוועדת העבודה, בדיון בנושא העלאת השכר של אנשי הקבע. ראש אגף כ"א בצה"ל: "אם תשחקו את ערך השירות הטובים ביותר לא ישארו בצבא"

שאול אמסטרדמסקי 13:1428.10.13

"משרד האוצר מציע במהלך דיוני התקציב להפחית את השכר של אנשי הקבע ולפגוע בפנסיה של גמלאי צה"ל", כך גילה היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בדיון מיוחד בוועדת העבודה של הכנסת. יו"ר הוועדה, חיים כץ, כינס את הדיון - בהשתתפות יעלון, קצינים בכירים בצבא ונציגים בכירים מאגף התקציבים באוצר - על מנת לדון בשאלה מדוע משרד האוצר לא משלם לאנשי הקבע תוספות שכר שמגיעות להם בהתאם להסכם שנחתם לפני שלוש שנים בין משרד הביטחון למשרד האוצר. באותו הסכם נקבע כי בתמורה להעלאת גיל הפרישה בצה"ל (בהדרגה, לאורך עשור, עד גיל 50 לקצינים בתפקידים תומכי לחימה), משרד האוצר יציע תוספות שכר לאנשי הקבע.

 

"כשר בממשלה אני בוש ונכלם שבמערכת הממשלתית יש אי עמידה בהסכמים. חבל ששר האוצר לא נמצא כאן. משום שלצערי זה הפך לשיטה ואני חושב שזה עניין שחייב להיות מלובן בממשלה. אנחנו מדברים על הסכם מלפני שלוש שנים. לנסות לחבר אותו לדיון על התקציב הנוכחי הוא ניסיון נואל. שלוש שנים התקיים הדיון על התקציב הנוכחי? זו פשוט הפרה בוטה של הסכם חתום.

 

משה בוגי יעלון משה בוגי יעלון צילום: עמית שעל

 

"אני והרמטכ"ל אחראים לכוח האדם בצה"ל. אנחנו מדברים על דיון בנושא גיל פרישה, פנסיה, גמלאות, שלא מתחיל היום. בדרך כל מכל הדיונים והמשאים ומתנים האוצר את חלקו לא מילא. וכשזה הגיע להסכם הקבע של 2010, החלק של האוצר אינו ממולא. צה"ל ומשרד הביטחון עמדו בכל ההתחייבויות שלהם. למה עושים את זה? כי אפשר. כי אין זכות שביתה למשרתים ואפשר.

 

"כל פעם שעולה עניין התקציב רואים כתבות בעיתונות שמכפישות את אנשי הקבע כאילו הם זוללים את הקופה הציבורית. רבע מאוכלוסיית הקבע מקבלת השלמת הכנסה. והשאר מקבלים שכר שיש קושי להתחרות איתו בשוק האזרחי"

 

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר מאיר בינג אמר בדיון, לפני דבריו של יעלון, כי "בימים אלה מתקיים דיון על תקציב הביטחון. הממשלה החליטה לקצץ את התקציב. מערכת הביטחון דורשת תוספות תקציב של מיליארדים בשביל לקיים את הביטחון ואומרים שהם לא יכולים לעמוד בקיצוץ. הדיון מתנהל בימים אלה ממש ואני מעריך שההחלטה לתתקבל בתקופה הקרובה. במסגרת הדיונים בממשלה, הממשלה תצטרף לקבל החלטות בתעדוף של מה היא עושה עם תקציב הביטחון ומה היא לא עושה לאור זה שלא הכל מתכנס והאם מכניסים את הסכמי השכר האלה לתוקף".

 

ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף אורנה ברביבאי: "הסוגייה היא לא סוגייה תקציבית בכלל. היא סוגייה שנוגעת ללגיטימיות שהאוצר לוקח לעצמו לשחוק את ערך השירות. אנחנו מדברים כאן על מודל הקבע, אבל גם בהקשרים אחרים. זה היה נכון גם כשחתמנו על הסכם הגמלאים, ויש עכשיו יוזמה של האוצר לדחות את היישום של הסכם הגמלאים בפריסה לעשר שנים. ויש יוזמה של האוצר להפר הנחיה של שר הביטחון להצמיד את שכר חיילי החובה למדד.

 

"יש יוזמה מפורשת לפגיעה בשכר של אנשי הקבע, שימוש ציני במשרתי הקבע רק בגלל שאין לנו ועד עובדים. והשיח שלי עם משרד האוצר נעשה רק פה. כשאומרים שמתקיים דיון הוא פשוט לא נכון, זו הצגה.

 

"היום להיות חייל בצבא זה במדרג הכי נמוך. אני מוכנה לעמוד מול כל אחד ולהראות איך אנשי הקבע מקבלים פחות מכל אחד אחר. משרתים באים ואומרים לנו, מצד אחד אנחנו רואים את האמון של הציבור בצבא שהוא הגבוה ביותר, ומצד שני יש פגיעה ותחושה שלובש מדים לגיטמיות הפגיעה בו הפכה להיות בראש חוצות.

 

"הרמטכ"ל יזם תהליך פיטורים והקטנת הצבא מתוך תהליך התייעלות ועוד שורה של יוזמות. יש לנו תוכנית סדורה. היא לא קשורה לאוצר. היא קשורה לאופן שבו הרמטכ"ל תופס את האחריות שלו. תנו לשר הביטחון ולרמטכ"ל להוביל את הצבא ולפקד. אם תשחקו את ערך השירות הטובים ביותר לא ישארו בצבא. אנחנו חייבים למשוך באטרקטיביות את הטובים ביותר לצבא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x