$
בארץ

האוצר נגד משרד הביטחון: "דורשים העלאת שכר ובמקביל אומרים שלא ניתן לקצץ בביטחון"

סוגיית תקציב הביטחון לשנתיים הקרובות צפויה לעלות לדיון בוועדת העבודה של הכנסת שבו יטענו נציגי הצבא כי יש להעלות את שכרם של אנשי הקבע, זאת בתמורה להעלאת גיל הפרישה. ההכרעה הסופית תהיה של ראש הממשלה בימים הקרובים

שאול אמסטרדמסקי 08:5128.10.13

הדיון על תקציב הביטחון לשנתיים הקרובות צפוי להתלהט היום מחדש, באופן פומבי, בדיון שיתקיים בוועדת העבודה של הכנסת בראשות חיים כץ.

 

בדיון, בהשתתפות נציגי הדרג הבכיר ביותר במערכת הביטחון - לרבות שר הביטחון בוגי יעלון וראש אגף כוח אדם בצה"ל תא"ל אורנה ברביבאי - יטענו נציגי הצבא כי יש להעלות את שכר אנשי הקבע תמורת העלאת גיל הפרישה.

 

ח"כ כץ. יו"ר ועדת העבודה ח"כ כץ. יו"ר ועדת העבודה צילום: עמית שעל

 

מדובר במהלך שהתחיל בקדנציה של הממשלה הקודמת, אז סוכם על העלאה הדרגתית של גיל הפרישה, במשך עשור, עד לגיל 50 (למקצועות עורפיים). בתמורה סוכם כי אנשי הקבע יפוצו בהעלאת שכר. הדיון בכנסת צפוי להיות לשם הוצאת קיטור בלבד, משום שההחלטה עצמה אמורה להתקבל בממשלה.

 

ברקע נמצאת מתיחות בין מערכת הביטחון לבין משרד האוצר בשאלת גודלו של תקציב הביטחון לשנים 2013־2014. על אף שהממשלה והכנסת אישרו את תקציב המדינה שכלל קיצוץ של כ־4 מיליארד שקל בתקציב הביטחון, ההכרעה הסופית טרם התקבלה.

 

ככל הידוע, הקבינט הביטחוני טרם אישר סופית את תוכנית העבודה הרב־שנתית של הצבא - שאמורה להוציא לפועל את הקיצוץ התקציבי - משום שהצבא מנסה בכל כוחו לשכנע את הדרג המדיני למתן את הקיצוץ. במערכת הביטחון טוענים כי אין מדובר בקיצוץ של 4 מיליארד שקל אלא בקיצוץ של 7.5 מיליארד שקל, חישוב שכולל בתוכו שינויים בתקציב הביטחון שנעשו עוד בשנת 2012.

 

ביום חמישי נערך דיון בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, בהשתתפות שרי הביטחון והאוצר וכן הרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד האוצר. קדמה לדיון פגישה מצומצמת של נציגי האוצר עם ראש הממשלה.

 

במערכת הביטחון טוענים כי צעדי ההתייעלות שנוקט צה"ל - בהם סגירת טייסות, חטיבות שריון, פיטורי אנשי קבע וצעדים נוספים - אינם מספיקים בשביל לעמוד ביעדי הקיצוץ שקבעה הממשלה, וכי על הממשלה למתנו או לפרוס אותו לתקופה ארוכה יותר.

 

באוצר, טוענים מנגד, כי כל הקטנה של הקיצוץ תבוא בהכרח בהעלאת מסים או בפגיעה בתקציבי רווחה.

 

ההכרעה הסופית בעניין תהיה של ראש הממשלה נתניהו. תאריך היעד המסתמן כעת להכרעה, אם כי הוא אינו סופי, הינו 1 בנובמבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x