$
בארץ

האם האקרים התקיפו את מצלמות האבטחה במנהרות הכרמל?

כך מדווחת סוכנות הידיעות AP על סמך מומחי אבטחה. בחברת כרמלטון, זכיינית מנהרות הכרמל מכחישים את הדיווח: "מדובר בתקלה במערכת הבקרה שתוקנה בזמן הקצר ביותר"

עומר כביר 21:2527.10.13

התקפת האקרים על מערכת המצלמות האבטחה של כביש מנהרות הכרמל בחיפה היא הסיבה לסגירת כביש האגרה לפני כחודש וחצי, כך מדווחת סוכנות הידיעות AP על סמך מומחי אבטחה. לפי הדיווח, המתקפה הסבה נזקים של מאות אלפי דולרים.

 

ב-8 בספטמבר נסגר כביש מנהרות הכרמל לכ-20 דקות. יום למחרת שב הכביש ונסגר החל מ-6 וחצי בבוקר לשמונה שעות נוספות. כעת אומר מומחה אבטחה, שביקש להישאר בעילום שם מכיוון שמדובר בנושא מסווג, לסוכנות הידיעות AP, שהסיבה לסגירת הכביש הינה מתקפה מבוססת סוס טרויאני שכוונה למערכת מצלמות ההאבטחה של כביש המנהרות. לדברי המומחה, מחקירה שנערכה עולה שמאחורי המתקפה עומדים האקרים מתוחכמים שזהותם עדיין אינה ידועה, אך שהמתקפה אינה מחוכמת מספיק כדי להיות תוצאה של פעולה מצד מדינה עוינת דוגמת איראן.

 

 

מנהרות הכרמל. התקפת האקרים או תקלה במערכת הבקרה? מנהרות הכרמל. התקפת האקרים או תקלה במערכת הבקרה?

 

לדברי המומחה, סוכנות הסייבר הלאומית מודעת לתקרית. בסוכנות סירבו להגיב לפניית AP. מהחברה שמפעילה את הכביש נמסר לסוכנות הידיעות כי הכביש נסגר בגלל "גליץ' בתקשורת".

 

אם נכון הדיווח של AP, מדובר כנראה בפעם הראשונה שבה מתפרסם מידע לפיו פעילות של האקרים הצליחה לשבש פעילות של תשתית אזרחית מרכזית בישראל, אם כי בהחלט לא הפעם הראשונה שבה מתבצע ניסיון שכזה: רק ביוני שעבר התריע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאיראן, חיזבאללה וחמאס מנסות לפגוע במערכות חיוניות בישראל, בהן רשתות מים וחשמל, רכבות ובנקים. אתרי הממשלה השונים עומדים דרך קבע תחת מתקפות האקרים, שעד עתה לא עלה בידן לחולל נזק.

 

“מדובר בציון דרך לתחילתו של עידן חדש", התריע מנהל האבטחה הבינלאומית של RSA, אורן דוויד, בשיחה עם AP. “מרבית המערכות האלו הן אוטומטיות, במיוחד בכל מה שקשור לאבטחה. הן אוטומטיות והן נשלטות מרחוק, דרך האינטרנט או באמצעים אחרים, אז הן פגיעות למתקפה".

 

בעולם אירעו בעבר מתקפות האקינג חמורות הרבה יותר על תשתיות אזרחיות. ב-2005, מתקפת האקרים ניתקה עשרות אלפי ברזילאים מרשת החשמל במדינה, וב-2007 מתקפה דומה הביאה לניתוק 3 מיליון תושבים. ישראל עצמה עמדה בעבר בצד השני של המתרס, ולפי דיווחים בתקשורת הזרה היה לה מקום מרכזי בפיתוח וירוס המחשב סטוקסנט, שגרם נזקים כבדים לעבודה בכמה כורים גרעיניים באיראן.

 

מחברת כרמלטון, זכיינית מנהרות הכרמל, מכחישים כל קשר לתקיפה חיצונית ומסבירים כי המערכות שהתקלקלו הן פנימיות ולא מחוברות לאף תקשורת חיצונית. "האירוע המדובר נבע מתקלה במערכת הבקרה שתוקנה בזמן הקצר ביותר על מנת להשיב את התנועה לסידרה. מדובר בתקלה ברכיב פנימי שאינו מקושר למערכות חיצוניות ועל כן אין מדובר במתקפת האקרים", מסכמים שם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x