$
בארץ

מועד הגשת ההצעות להפעלת הנמלים החדשים נדחה לסוף השנה

זאת במקום סוף החודש הנוכחי. עלות הקמת כל אחד משני הנמלים - באשדוד ובחיפה - נאמדת ב-1.1 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 18:5026.10.13

דחייה נוספת במכרזי הפעלת הנמלים החדשים - חברת נמלי ישראל, שמנהלת את ההליכים המכרזים לבנייה והפעלת הנמלים החדשים, פרסמה שלשום (ה') מודעה שקובעת שמועד ההגשה החדש למכרז הוא תחילת דצמבר 2013, זאת במקום סוף החודש הנוכחי.

 

לטענת חברת נמלי ישראל מדובר בדרישה שהגיעה מצד החברות המתמודדות. הדחייה הנוכחית היא השנייה במספר, זאת לאחר שהמועד הראשוני נקבע לספטמבר.

 

ביוני האחרון הכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ ושר האוצר יאיר לפיד על הכוונה להקים שני נמלים חדשים, אחד בחיפה (נמל המפרץ) והשני באשדוד (נמל הדרום).

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: אוראל כהן

 

הקמת הנמלים תופקד בידי חברות בינלאומיות ומקומיות, אולם הפעלתם אמורה להתגלגל לידי חברה זרה שתקבל את הזכות להתחרות בנמלים הקיימים לתקופה של 25 עד 30 שנה. עלות הקמת כל נמל נאמדת בכ-1.1 מיליארד דולר.

 

בתחילת החודש קיבלה חברת נמלי ישראל בקשות התעניינות ראשונית במכרז מידיהן של חברות זרות מסין, גרמניה, דנמרק, ארה"מ והפיליפינים, זאת במסגרת פרסום RFI מטעם חברת נמלי ישראל (Request for information - בקשה לקבלת מידע), הוא השלב הראשוני טרם קבלת ההחלטה האם להתקדם עם הפרויקטים.

 

הדחייה - לאור פניות של חברות בינלאומיות

 

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה ש"חלק מהליכי המכרז להפעלת הנמלים החדשים החליטה חברת נמלי ישראל לדחות את המועד האחרון להשלמת חלקו הראשון (PQ) של המכרז הבינלאומי לבחירת מפעיל פרטי בינלאומי (Global Operator), להפעלת נמל המפרץ בחיפה ונמל הדרום באשדוד.

 

"לפיכך המועד האחרון להגשת ההצעות נדחה מ-31 באוקטובר ל-1 בדצמבר 2013. ההחלטה התקבלה לאור פניות של חברות בינלאומיות להפעלת נמלים שמעוניינות לפעול בישראל שביקשו לקבל ארכה לשם השלמת הגשת מועמדותן לשלב המיון המוקדם (PQ).

 

בחברת נמלי ישראל מציינים כי "המסגרת הכוללת של לוחות הזמנים של תחילת ביצוע הפרויקטים לא השתנתה והמועדים שנקבעו לבחירות הקבלנים והמפעילים לא ישונו"

 

כזכור, מדובר במכרז דו שלבי להפעלת הנמלים החדשים ע"י חברה בינלאומית בעלת מומחיות וניסיון בתחום הפעלת מסופי מכולות בעולם. השלב הראשון של המכרז הוא שלב ה-PQ (בחינת כשירות מוקדמת). מתמודדים שיעמדו בתנאי הסף ובדרישות המינימום יעברו לשלב הבא, שלב ה-Request For Proposa.

 

המכרז מיועד לחברות עתירות ניסיון ומומחיות בהפעלת טרמינלים נמליים (מסופי מכולות) ברחבי העולם. המכרז מתייחס להפעלתו של הנמל החדש כמו גם לתכנון, מימון והקמה של התשתית העליונה וכן רכש הציוד התפעולי הנדרש להפעלת נמל. ההפעלה הינה לתקופת זיכיון של כ-25 שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x