$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נכי תאונות עבודה יוכלו לבקש הגדלת קצבה

מו"מ מזורז בין ועד עובדי סניפי ביטוח לאומי לבין ההנהלה צפוי להביא ליישום תקנה מ־2001, שנועדה לאפשר לנכי תאונות עבודה לבקש העלאה בקצבה

מיקי פלד 06:4924.10.13

12 שנות ציפייה מצד 38 אלף נכי תאונות עבודה צפויות להגיע בקרוב אל סיומן. ל"כלכליסט" נודע כי ביטוח לאומי מנהל בימים אלו משא ומתן מזורז עם ועד עובדי סניפיו כדי להתחיל וליישם תקנה שנחקקה בספטמבר 2001 והוקפאה מאז, המאפשרת לנכי תאונות עבודה לבקש להגדיל את קצבת הנכות שלהם.

 

התקנה המדוברת זכתה לשם "תקנה 17", והיא מאפשרת למי שמקבל קצבת נכות מעבודה מביטוח לאומי בדרגה של 20% ומעלה לבקש הגדלה של הקצבה. כדי לבקש דיון מחודש בגובה הקצבה הנכה צריך להראות שהקצבה הנוכחית קטנה באופן משמעותי מאיבוד יכולת ההשתכרות שלו לאורך זמן, או לפחות יותר ממה שחשבה הוועדה הרפואית של המוסד כאשר העניקה לו את אחוזי הנכות. כיום ניתן להגיש בקשה להגדלת שיעור הנכות מעבודה רק במקרה של החמרה במצב הרפואי עצמו ולא ביכולת ההשתכרות.

 

עד כה סירבו עובדי ביטוח לאומי לטפל בבקשות שהוגשו על פי תקנה 17 בטענה כי לצורך היישום נדרש עוד כוח אדם. בהתחלה ניסו בביטוח לאומי לשכנע את ועד עובדי המשרד הראשי של המוסד, אחד משני הוועדים בו, שעובדיו יטפלו בבקשות, אולם הוועד השיב בשלילה. לאחר מכן פנו אל ועד עובדי הסניפים שדרש תוספת כוח אדם, שגם לדעת הנהלת המוסד נדרשת כדי לבצע את העבודה בזמן סביר. מי שמנסה למנוע תוספת כוח אדם בכל המגזר הציבורי הוא משרד האוצר, כחלק מתפיסת המגזר ה"רזה" שמנסה המשרד ליישם עוד מתקופת כהונתו של בנימין נתניהו כשר אוצר בשנת 2003.

 

סניף ביטוח לאומי בתל אביב סניף ביטוח לאומי בתל אביב צילום: טל שחר

 

בינתיים, בתגובה לפנייה של עמותת הצלחה, ענה לפני שבוע ביטוח לאומי כי הוא החל לטפל בבקשות שהצטברו בסניפי תל אביב ויפו, אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי ברגע שוועד העובדים שמע על כך הוא הורה לעצור זאת, בטענה כי מדובר בשינוי חד־צדדי שעליו יש משא ומתן.

 

לא מן הנמנע כי עם התחלת יישומה של התקנה אלפים מבין מקבלי קצבת הנכות ייגשו אל סניפי המוסד ויתעניינו בהגשת בקשה לדיון מחודש בגובה הקצבה. אחדים אף עשויים לפנות לבתי הדין לעבודה בבקשה לקבל פיצוי רטרואקטיבי על כך שבקשתם לא נידונה עד כה בשל עיצומי עובדים. במקרה כזה העלות של יישום התקנה למוסד עשויה להיות גבוהה מאוד.

 

סימונה סונגו־מזרחי, יו"ר ועד עובדי הסניפים של ביטוח לאומי, אמרה ל"כלכליסט" כי "מבחינתנו אין שום בעיה לבצע את העבודה על תקנה 17. הכל שאלה של כוח אדם. כבר היום העובדים כורעים תחת העומס, ותקנה 17 מחייבת שעות רבות של עבודה על כל בקשה. ברגע שהמוסד ימצא את הפתרון ניישם את התקנה. אני מאמינה שבתקופה הקרובה הכל יסתדר".

 

מביטוח לאומי נמסר כי "לצערנו עקב עיצומים לא מטפלים במקרים שעל פי תקנה 17. אנו מנהלים דיונים בנושא בימים אלו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x