$
בארץ

בג"ץ: שלומי לחיאני יודח מראשות עיריית בת ים אך יוכל להתמודד בבחירות

ההחלטה יוצרת מצב אבסורדי לפיו ראש העיר יודח למשך יומיים בלבד. השופטת מרים נאור הצרה על המועד בו התקבלה ההחלטה, אך כתבה כי: "לא ניתן להשלים עם המשך כהונתו גם לזמן קצר"

משה גורלי 19:0820.10.13

ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, יודח מראשות עיריית בת ים, כך קבע הערב (א') בג"ץ בהמשך לדיון שנערך בבוקר בעניין זה בו העיר הנשיא גרוניס כי מועצת העיר "עשתה צחוק מפסק הדין של בג"ץ".

 

כזכור, במקביל ללחיאני, גם מעל ראשי הערים יצחק רוכברגר (רמת השרון) ושמעון גפסו (נצרת עילית) עומד כתב אישום ובשני המקרים הללו הוחלט כי ראשי הערים יועברו מתפקידם לאלתר, למרות שמועצת העיר קבעה אחרת. 

 

פרקליטו של לחיאני, פרופ' קנת מן, ניסה למנוע את מתן פסק הדין וטען כי בניגוד לראשי הערים האחרים, יש להתחשב בלחיאני בשל הקירבה הרבה למועד הבחירות, מחרתיים, אולם בג"ץ דחה אבחנה זו.

 

 

לחיאני. "נוכח החומרה היתרה הטמונה במעשים המיוחסים לו בכתב האישום, ובשים לב לכך שאין בכוונתו לפרוש מהמרוץ לראשות עיריית בת ים, לא ניתן להשלים עם המשך כהונתו גם לזמן קצר". לחיאני. "נוכח החומרה היתרה הטמונה במעשים המיוחסים לו בכתב האישום, ובשים לב לכך שאין בכוונתו לפרוש מהמרוץ לראשות עיריית בת ים, לא ניתן להשלים עם המשך כהונתו גם לזמן קצר".

 

השופטת מרים נאור כתבה כי "אכן, יש להצטער על כך שכתב האישום כנגד לחיאני הוגש שבועות ספורים לפני מועד הבחירות. ככלל, על הפרקליטות להשקיע את מירב המאמצים במיצוי חקירות והגשת כתבי אישום כנגד ראשי רשויות מכהנים שלא בסמוך למועד הבחירות. בענייננו, נוכח החומרה היתרה הטמונה במעשים המיוחסים ללחיאני בכתב האישום, ובשים לב לכך שאין בכוונתו של לחיאני לפרוש מהמרוץ לראשות עיריית בת ים, לא ניתן להשלים עם המשך כהונתו גם לזמן קצר".

 

ולכן יש לפסול את החלטת מועצת העירייה מה-16 לאוקטובר: "החלטת מועצת העירייה אינה עולה בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק... ההחלטה היא בלתי סבירה באופן קיצוני גם בשים לב לכך שהבחירות לרשויות המקומיות עומדות בפתח, וזאת בשל כך שלחיאני מתמודד על כהונת ראש עיריית בת ים, למרות כתב האישום. החלטת מועצת עיריית בת ים שלא להעביר את לחיאני מכהונתו אינה סבירה באופן קיצוני, ויש הצדקה להתערב בה ולעשות את הצו על תנאי למוחלט".

 

התוצאה היא שלחיאני מודח, אך רשאי לרוץ ולהיבחר שוב. זהו אחד האבסורדים שיצרה הפסיקה האחרונה. אם הציבור ייתן שוב אמון בלחיאני, שוב תידרש מועצת העירייה לדון ואולי שוב תגיע התוצאה לבג"ץ. לאחר שוועדת שרים לענייני חקיקה הסירה הצעת חוק פרטית יש לקוות שתובא הצעת חוק ממשלתית שתכפה על ראש עיר להתפטר עם הגשת כתב אישום חמור.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x