$
בארץ

פרסום ראשון

תעש והמדינה ישלמו לעיריית רמת השרון 22 מיליון שקל עבור נזקים סביבתיים

לפי הסכם הפשרה שהתקבל בבית המשפט המחוזי תעש אינה מודה בטענות נגדה. מדובר בסכום הפיצויים הגבוה ביותר שנקבע בישראל על נזק סביבתי שנגרם מפעילות תעשייתית

חן פונדק ותומר גנון 12:4916.10.13
בית המשפט המחוזי מרכז (בלוד) בראשות השופט אחיקם סטולר אישר היום הסכם פשרה לפיו תעש והמדינה ישלמו לעיריית רמת השרון 22 מיליון שקל. כמו כן לפי ההסדר תעש אינה מודה בטענות נגדה. אלא שהמספרים מדברים בעד עצמם: מדובר בסכום הפיצויים הגבוה ביותר שנקבע בישראל עד כה על נזק סביבתי שנגרם מפעילות תעשייתית.

אבי פלדר, מנכ"ל תעש אבי פלדר, מנכ"ל תעש צילום: עמית שעל

 

התביעה שהגישה ב־2012 עיריית רמת השרון נגד מדינת וישראל ותעש הייתה על נזקים בשווי 110 מיליון שקל. העירייה טענה נגד תעש כי זיהמה את מי התהום בתחומה משנות ה־50 עד שנות ה־90. המדינה חייבה את עיריית רמה"ש להקים מתקני סינון בסוף שנות ה־90, בשל ריכוזים גבוהים של כרום, עופרת וחנקנים שנתגלו בבארות במתחם, וב־2005 משרד הבריאות הורה לסגור לצמיתות את הבארות בגלל ריכוזים גבוהים של פרכרולרט. מדובר בזיהום החמור ביותר כיום בארץ שנוצר מפעילות תעשייה.

 

"היו שאלות משפטיות בנוגע לבעלות הזכאות על המים, האם הוא של המדינה או של העירייה. לכן היתה הערכת סיכונים וסיכויים. החלק שלנו בתביעה היה 70 מיליון שקל. 22 מיליון זה סכום סביר בהחלט", אמר עו"ד גידי פרישטיק ממשרד מיתר שייצג את עיריית רמת השרון ביחד עם עו"ד יפעת אילוק.

 

חלק מהמשפט היה חסוי לבקשת תעש. אבי פלדר משמש כמנכ"ל תעש מאז 2005, אך עובד בה כבר 30 שנה, בין היתר שימש כמנכ"ל מפעל סלבין של תעש הממוקם באזור הזיהום. בינואר פלדר העיד כי "נושא תעש השרון מלווה את החברה שנים רבות. לא נדונו דברים טכניים, ולא ירדתי לעומקם של מזהמים. היה לנו ברור שעד שנות ה־90 תעש היתה יחידת סמך של משרד הביטחון, וברור לכולנו שנעשו זיהומים. בתקופת הביניים, בסוף שנות ה־80, הרגולציה של המדינה השתנתה. הנושא עלה בצורה אינטנסיבית. הנושא הזה היה אחד הדברים שנדון לאורך כל השנים בחברה".

 

להסדר המאושר יכולות להיות השפעות על התעשייה. ההסדר יביא רוכשים לבחון היטב האם בעבר נשפכו מזהמים בקרקע וכן לעודד מפעלים לשמור יותר על הסביבה שכן היום כבר יש מחיר כלכלי על זיהומה.

 

כמו כן ההסדר יכול להועיל לקידום ההפרטה של תעש שכן הוא מוריד אבן נגף ממנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x