$
בארץ

הסכמה בין ג'רמי לוין ועופר עיני: לא יהיו פיטורים בטבע ללא הסכמת ההסתדרות

בתום פגישה בין מנכ"ל טבע ויו"ר ההסתדרות הושגה הסכמה לפיה ההתייעלות בחברה תתמקד בפרישה מוקדמת מרצון וניוד עובדים

מיקי פלד 19:1515.10.13

בתום פגישה בת 5 שעות בין מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, לבין יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הושגה הסכמה כי לא יבוצעו פיטורים בישראל ללא הסכמת ההסתדרות. הצדדים ייבנו תכנית לפרישה מרצון או ניוד עובדים בתוך החברה. 

 

ג'רמי לוין עם עופר עיני ג'רמי לוין עם עופר עיני צילום: אוראל כהן

 

השאלה עתה היא מה יהיה גובה הפיצוי שיקבלו עובדי טבע שיפרשו מהחברה, כאשר לטבע עצמה נשמר המנוף על עיני לפיו אם הוא ידרוש פיצויים שיעלו לחברה ביוקר אז הוא יצטרך להסכים לכמות מסויימת של פיטורים. 

 

הצדדים הסכימו כי לא יהיו פיטורים ממפעלי טבע בישראל ללא הסכמת ההסתדרות, כמו כן, שורה של הסכמי שכר שאמורה החברה לחתום באתריה השונים, כמו טבע-טק ברמת חובב, בוודאי כבר יכילו את הויתור על פיטורים מצד טבע ובהתאם תוספת השכר תהיה נמוכה יותר, אם בכלל.

 

על פי ההערכות, מדי שנה פורשים מטבע כ-400 עובדים בישראל מיוזמתם, כך שאם טבע לא תגייס עובדים חדשים בישראל בשנתיים הקרובות היא תעמוד ביעדי הקיצוץ - 800 עובדים בישראל.

 

גורם בהסתדרות אמר לאחר הפגישה כי המשמעות היא שלהסתדרות יש בפועל וטו על הפיטורים במקרה של טבע. לדבריו, בתקופה הקרובה הצדדים יישבו וינסו ליצור הסכם כולל שעשוי להכיל בתוכו גם את הסכמי השכר במפעלים הרלבנטים, גם סעיף שמאפשר לחברה להפסיק לקלוט עובדים במקום עובדים שפורשים ובכך להגדיל את העומס על העובדים הקיימים. בכל מקרה, טבע עצמה לא התחייבה כי לא תפטר עובדים כלל, אלא שבפועל יהיה לה קשה עתה לבצע מהלך שכזה.

 

עד אז, טבע תצטרך להגדיר מהם המספרים של העובדים ומאילו מקומות היא מעוניינת לצמצם כח אדם.

 

שאלה שלה לא ניתן עדיין מענה היא מה יקרה על מאות העובדים של החברה המאוגדים בהסתדרות הלאומית. מדובר על העובדים במפעל אסיא בפתח תקוה והמפעל בירושלים. על פניו, ההסכמה בין הצדדים היא על כלל עובדי החברה בישראל, ובוודאי שהסכמה שבשתיקה של עיני לפיטורי עובדים שאינם מאוגדים אצלו תיתפס כבעייתית בלשון המעטה, אך לפחות ברמה המשפטית החברה לא מחוייבת שלא לפטר שם.

 

ההסכמה של טבע מורידה ממנה לחץ גדול בעקבות ההודעה שלה ביום חמישי האחרון על הפיטורים הצפויים. עתה לטבע יש שקט יחסי לנהל משא ומתן עם ההסתדרות עד להגעה להסכמה שתאפשר לחברה לצאת מהקלחת התקשורתית שנקלעה אליה. עיני מרויח תקשורתית מהמהלך גם כן, כאשר הוא חוזר לתפקיד המושיע שעומד לידי העובדים. לפחות בזירה הציבורית הוא הרוויח נקודות שאולי יסייעו לו כאשר יתקוף את הממשלה בשל המשא ומתן התקוע בנמלי הים ובחברת החשמל ובעיצומים שהוא עשוי להורות עליהם במקומות הללו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x