$
בארץ

ועדת הכספים אישרה העברת 80 מיליון שקל לערכות מגן

לאחר התוספת ניתן יהיה לספק ערכות ל-65% מהאוכלוסייה, במקום 60% כיום. ועדת הכספים אישרה גם העברת 10 מיליון שקל לחיבור רשות הכבאות למערכת ניצן.

חן פונדק 15:4515.10.13

ועדת הכספים המשיכה היום (ג') לאשר את העברות התקציביות של משרד האוצר, שהסתכמו היום ב-120 מיליון שקל. בין העברות שאושרו, 80 מיליון שקל למערך ההתגוננות נגד לוחמה כימית לצורך הגברת קצב הייצור של ערכות מגן.  

כיום ניתן לספק ל-60% מהאוכלוסייה בלבד ערכות מגן התופת מקטינה אך רחוקה מלפתור את הבעיה, ולאחר תוספת זאת ניתן יהיה לספק ל-65%. החכ"ים ביקשו לקבל פירוט כיצד נבחרים האנשים שמקבלים ערכות מגן.

 

כמו כן אושר העברת 10 מיליון שקל לחיבור רשות הכבאות למערכת ניצן, מערכת קשר מבצעית המשמשת את כוחות הכיבוי וההצלה ומחליפה את מערכת הקשר הישנה ו-11.2 מיליון שקל למשרד לביטחון פנים לצורך הרחבת מתקן הכליאה קציעות אסירים ביטחוניים.

 

אלא שהיום קיבל משרד האוצר גם תמרור עצור בשתי בקשות, ונציגי המשרדים הרלוונטים יצטרכו לתת הרחבה לחכ"ים טרם אישור הבקשות.  

 

ערכות מגן (ארכיון) ערכות מגן (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

הבקשה הראשונה שעוררה תמיהה הייתה הבקשה להעביר 6.8 מיליון שקל ממשרד השיכון למשרד ראש הממשלה עבור רשות הבדואים. הרשות שממוקמת כיום תחת משרד השיכון צפויה לעבור תחת משרד ראש הממשלה, אלא שהיות שמדובר בהעברה בין משרדים ולא בתוך משרד יש לדון בה בנפרד ולא כחלק מדיון בהעברות התקציביות.

 

בנוסף ביקש האוצר להעביר 800 אלף שקל עבור תשלום ל-5 תקנים ליועצים משפטים של המינהל האזרחי. יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי וח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) שאלו מדוע צריך חמישה יועצים נוספים למינהל: "אנחנו כבר בסוף שנה אז מאיזה תקציב עבדו עד עכשיו?", שאל סלומינסקי.

 

נציג האוצר הסביר שמדובר ביועצים קיימים שהוסכם שבין משרד האוצר ומתאם פעולות הממשלה בשטחים כי האוצר יתקצב אותם חד פעמית עד סוף השנה. סלומינסקי ביקש כי נציג המנהל יגיע לוועדה שבוע הבא על מנת להבהיר את מהות היועצים טרם אישור הבקשה.

 

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) צילום: בשמת איבי

 

למה יש כל כך הרבה העברות תקציביות

 

לפני שבועיים הודיע אגף התקציבים על נוהל חדש לפיו העברות יועברו מראש לוועדה וחברי הכנסת יוכלו להגיש עד יומיים טרם הדיון שאלות על העברות. עיון בתשובות על השאלות שהגיש ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) מלמדות איך מגיעים למצב שכל שבוע ועדת הכספים מקבלת עשרות בקשות להעברות תקציביות.

 

כך למשל שאל שטרן מדוע ביקש האוצר המסגרת העברות להעביר 7 מיליון שקל להקמת מתקני חלוץ בתחום חילופי הנפט, ולא דאג לכך במסגרת התקציב, למרות שמדובר בהחלטת ממשלה מ-2011. משרד האוצר השיב כי בהחלטה לא הוסבר כיצד יתחלק הקיצוץ בין משרדי הממשלה והדבר הוכרע רק לאחר בניית התקציב.

 

שטרן אף שאל מדוע מבקש האוצר להעביר 7 מיליון שקל של עודפים מחויבים בתוך משרד הכלכלה מהמדען הראשי לסעיף שכר ותפעול, למרות שהוועדה כבר אישרה את העברת העודפים של משרד הכלכלה. משרד האוצר השיב כי במסגרת תהליך חריש עמוק - תהליך צמצום התקנות בתקציב המדינה - עברה התקנה של המדען הראשי לתקנות התפעול של משרד הכלכלה. אלא שהעודפים של משרד המדען הראשי עבר לתוך התקנה הישנה במקום לתוך התקנה של התפעול ועתה יש לתקן זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x