$
בארץ

עתירה לבג"ץ נגד גוגל ופייסבוק: לחייב במע"מ תאגידים רב לאומיים

לטענת עו"ד גיא אופיר, שהגיש את העתירה, המדינה מעניקה לתאגידים הבינלאומיים הקלות והציבור הישראלי יוצא נפסד, הן בשל אובדן תשלומי מע"מ והן בשל גזילת הפרנסה מעסקים שמשלמים מס. בג"ץ הורה אתמול לגוגל להשיב תוך 90 יום

הדר קנה 11:5515.10.13

בג"ץ הורה אתמול לגוגל להגיש תגובה תוך 90 יום, לעתירתו של עו"ד גיא אופיר שדרש מבית המשפט לחייב את גוגל ופייסבוק במע"מ.

 

בתגובה להחלטה זו אומר אופיר: "המשמעות העולה מן ההחלטה היא, כי גוגל ופייסבוק יידרשו בתגובתם לצרף תצהיר של עד מטעמן, לצרף אסמכתאות, ולפרט על היקף נוכחותם ופעילותם המסחרית בישראל, כמו גם להסביר את אסטרטגיית תכנוני המס שלהם בישראל ובאיחוד האירופי (ישראל נחשבת עבורן כאירופה)".

 

משרדי גוגל בישראל. ידרשו לשלם מע"מ משרדי גוגל בישראל. ידרשו לשלם מע"מ

 

עם זאת יש לציין כי דרישת בית המשפט בשלב זה אינה אומרת דבר על סיכויי התביעה בהמשך הדרך.

 

בחודש יולי פנה אופיר לרשות המסים והזהיר כי יפנה לבג"צ אם הרשות לא תפעל על מנת להתחיל לחייב ענקיות אינטרנט כגון גוגל, פייסבוק, ודומותיהן בתשלום מע"מ. בהשבוע מימש אופיר את איומו והגיש עתירה לבג"ץ נגד שר האוצר, רשות המיסים, גוגל ופייסבוק, בדרישה כי בג"ץ יורה להם לבצע לאלתר גבייה של תשלומי מע"מ מתאגידים רב לאומיים הנותנים שירותים ומוכרים סחורות בישראל, כמו גוגל, פייסבוק, אמזון, יוטיוב, מיקרוסופט וכדומה. עוד דורש אופיר להשיב מהותית לדרישותיו מה-17 ביולי, בה דרש לחייב תאגידים רב לאומיים בתשלום מע"מ, הכוללת אסמכתאות וראיות, ואשר יש בה כדי להוות בסיס משפטי מספק לגביית מע"מ, למצער מהתאגידים גוגל ופייסבוק.

 

בעתירתו מצטט עו"ד אופיר מהספר חוות החיות של ג'ורג' ארוול וכותב: "כל בעלי-החיים שווים אבל מקצת בעלי-החיים שווים יותר מן האחרים". אופיר מוסיף: "עבור רשות המיסים בישראל, כל הנישומים שווים בפני נטל המס הכבד, אבל מקצת הנישומים שווים יותר, ולכן הם אינם נדרשים לשלם מע"מ, ואף לא עומדים לדין פלילי בגין תכנון מס אגרסיבי, אי דיווח, והטעיית הצרכן הישראלי לסבור כאילו המע"מ שנגבה ממנו משולם חזרה לקופה הציבורית". אופיר ממשיך וטוען כי בקבוצת ה'שווים יותר' נמצאים תאגידים רב לאומיים: "שמחזור הכנסותיהם השנתי של כל אחד מהם לבדו, עולה על כל התמ"ג במדינת ישראל".

 

לטענתו הציבור בישראל מפסיד פעמיים: פעם אחת באובדן תשלומי מע"מ לקופה הציבורי, ופעם שניה בגזילת פרנסה מעסקים ישראלים שכן משלמים מיסים, ומחזור הכנסותיהם קטן בשל התחרות מול תאגידים רב לאומיים.

 

אופיר אף מפנה טענות ספציפיות לגוגל וכותב: "גוגל אף מטעה את הציבור עת מצייינת על גבי פרסומיה בעברית עם מחיר בשקלים, כי המחיר כולל מע"מ (כאשר עבור הכנסותיה בישראל אינה משלמת מע"מ - לא בישראל ולא בכל מדינה אחרת). ודוק: הצהרה זו של גוגל כאילו המחיר כולל מע"מ, יוצרת מצג שווא, לפיו נגבה מע"מ מן הצרכן הישראלי, אשר מועבר לקופה הציבורית".

 

לסיום מסכם אופיר וכותב: "לאחר שתוטל עליהם חובת תשלום מע"מ, תהא הדרך קצרה מאוד לשלב הבא – תשלום מס אמת, כמו יתר תושבי ישראל הנורמטיבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x