$
בארץ

ועדת הכספים תדון בהודעת הפיטורים של טבע

הוועדה תדון בנושא ביום רביעי בעקבות הודעת החברה על פיטורי 10% מעובדיה. סלומינסקי: "חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה"

חן פונדק 13:4013.10.13

ועדת הכספים תדון ברביעי הקרוב בהודעת טבע על הפיטורים בחברה וההשלכות על המשק הישראלי.

 

בחמישי האחרון הודיעה חברת טבע כי תפטר 10% מעובדיה ברחבי העולם - כ-5,000 איש, מאות מתוכם בישראל, במטרה להתייעל. נכון לסוף 2012 העסיקה טבע 45,948 עובדים, מהם 7,397 עובדים בישראל.

 

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע צילום: סיון פרג'

 

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי ציין: "שמעתי בהפתעה כי חברת התרופות עומדת לפטר כ-800 עובדים. מאחורי כל עובד עומדת משפחה שלמה ומשמעות המהלך הינה אלפי אנשים נוספים המצטרפים למעגל האבטלה. חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה. אי לכך אקיים ביום רביעי הקרוב דיון מיוחד בשיתוף כל הגורמים הנוגעים בדבר".

 

מנכ"ל טבע ג'רמי לוין הסביר ל"כלכליסט" כי "רוב האנשים יהיו מחוץ לישראל. חלק מהקיצוצים יהיו בכך שלא נבצע השקעות וחלק כקיצוץ כוח אדם. בסוף השנה נפרט באופן ספציפי איך זה משפיע על מבנה העלויות של טבע".

 

ביולי האחרון התברר מנתונים שפרסמה רשות המסים כי חברת טבע קיבלה הטבת מס כוללת של 11.77 מיליארד שקל מהמדינה בין השנים 2011-2006 והיא החברה שקיבלה את הטבות המס הגדולות ביותר מהמדינה.

 

אז מסרה חברת טבע כתגובה בין היתר כי "בעשור האחרון הכפילה טבע את כמות המועסקים הישירים בישראל ל- 7,100 עובדים באתרים ומפעלים באזורים רבים, ביניהם אזורי פיתוח ופריפריה – בנאות חובב שבנגב , בירושלים, בקרית שמונה, באשדוד, בפתח תקווה, בנתניה, בשוהם ובכפר סבא. בנוסף, טבע מעסיקה 3000 עובדי קבלן וקשורה בחוזים עם 7,000 ספקים המעסיקים עוד 40,000 עובדים".

יום לפני כן התנהל דיון בוועדת הכספים על התיקון לחוק עידוד השקעות הון. במסגרת חוק ההסדרים רצה משרד האוצר ורשות המסים לעצור את המתווה של החוק לעידוד השקעות הון ובמקום שירד ל-6% בפריפריה שיעמוד על 10%. לאחר דיון בו השתתף בין היתר חיים הורוביץ דירקטור טבע, החליטו חברי הכנסת למתן את הפגיעה במפעלים בפריפריה ל-9%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x