$
בארץ

ההסתדרות לבית הדין לעבודה: "תנו לנמלים לשבות"

הצדדים הגישו לביה"ד את סיכומיהם למו"מ בנוגע לנמלים החדשים, ובהם האשמות הדדיות על אופן ניהול מו"מ זה

ליאור גוטמן 19:5010.10.13
"בית הדין מתבקש לאפשר לעובדי הנמלים לממש את זכותם הבסיסית לעשות שימוש בכלים הארגוניים ולשבות, וזאת על מנת למנוע פגיעה קשה בהם, וכן על מנת למנוע פגיעה בעבודה המאורגנת וביחידת המיקוח" - כך מבקשת היום (ה') הסתדרות העובדים הכללית מבית הדין הארצי לעבודה. הבקשה הוגשה לאחר שבית הדין קבע שהיום ידווחו ועדי העובדים ומשרדי הממשלה על תוצאות המו"מ שכפה עליהם בהמשך להחלטת הממשלה להקים שני נמלים חדשים.

 

 

 

בשבוע שעבר נערכה הפגישה הראשונה בין הצדדים שם ביקשו הוועדים להחיל הסכם קיבוצי על כל העובדים, בין אם מדובר בנמל חדש או ישן. יישום ההצעה היה הופך את כל עובדי הנמל ליחידת מיקוח אחת מול המדינה, ולכן הבקשה נדחתה על הסף על ידי משרד האוצר.

 

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: בלומברג

 

באופן מפתיע, ההסתדרות שילבה בבקשה לשבות חלקי תמלול של הישיבות שנערכו מול האוצר. המאפיין הבולט שבהם הוא ציטוטים של סגן ראש אגף התקציבים הפורש שאול מרידור, שם הוא לכאורה מסרב לכל הדרישות של הנמלים, לרבות שדרוג הציוד, שריון שכר העובדים ומתן ביטחון תעסוקתי לעובדים. לטענת מרידור, הנמלים הקיימים "צריכים להתייעל. אתה יכול להוריד את כמות המנופים ולהוריד שעות. יש המון דרכים להתייעלות - פרישה למשל". עוד עולה מתמלולי הפגישות שמי שפוצץ לכאורה את המגעים בין הצדדים היה לא אחר ממרידור עצמו, שאמר שהוא מיצה את המגעים ולכן הוא מפסיק את הדיונים.

 

ממשרדי האוצר והתחבורה הגישו אף הם תגובה לבית הדין הארצי לעבודה. לטענתם, "ההסתדרות חזרה וטענה את אותה טענה כללית כי משמעות החלטת הממשלה במתכונתה הנוכחית היא ניוון וקריסה של הנמלים הקיימים דבר אשר יוביל לפגיעה בשכרם של העובדים הקיימים ופיטורים של כל עובדי הנמלים עד האחרון, ולא ניאותה להציג את הנחות היסוד שעל יסודן היא סבורה שכך יהיה, כך שניתן יהיה לקיים דיון ענייני". עוד טוענים שם ש"ההסתדרות לא פעלה בהתאם להנחיית בית הדין הארצי לעבודה ולא שיתפה פעולה עם ניסיונה של המדינה לקיים את החלטתו של בית הדין הארצי ולקיים דיון על תרחישים אפשריים, ועל ההשלכות הסבירות שיכולות להיות בכל תרחיש". עוד טוענים במשרדי האוצר והתחבורה כי בניסיון לחמוק מקיום חובותיה במשא ומתן לנהוג בתום לב ובהגינות, יצאה ההסתדרות לתקשורת והאשימה את נציגי המדינה בכך "שפוצצו את המשא ומתן".

 

בית הדין אמור לתת תשובתו בימים הקרובים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x