$
בארץ

הצעת חוק: העברות תקציביות יוגבלו ל-50% מהתקציב המקורי

הצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון תגביל את סך השינויים אותם ניתן לבצע בוועדת הכספים. גלאון: "ההעברות נועדו להעביר בסתר סכומים מופקעים, ולהימנע ביודעין מתהליך של ביקורת ציבורית"

חן פונדק 14:3309.10.13
הצעת חוק חדשה קוראת להגביל את סך ההעברות התקציביות המאושרות בוועדת הכספים. הצעת החוק של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מציעה להגביל את סך השינויים אותם ניתן לבצע בוועדת הכספים ל-50% מהתקציב המקורי שאושר בתחילת השנה עבור כל תוכנית תקציבית ועבור כל סעיף תקציבי, באופן מצטבר, לרבות העברות קודמות שבוצעו באותה שנת תקציב, וכי העברות בהיקפים גדולים יותר יובאו לאישורה של מליאת הכנסת.
בהצעת החוק נכתב כי לפי חוק יסודות התקציב, מתאפשר למשרד האוצר לבצע שינויים בתקציב המדינה על מנת לאפשר גמישות לממשלה בניהול התקציב למקרים חריגים, ולתוספות הנדרשות כתוצאה מנסיבות ומאילוצים שלא ניתן לתכנן אותן במסגרת הזמנים הקבועה בתקציב השנתי: "על-אף מטרה מקורית זו, מחקר שנכתב לבקשת ח"כ גלאון על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, מלמד כי היקף השינויים שנעשים בתקציב מגיעים כל שנה לעשרות מיליארדי שקלים, ובשנים מסוימות הגיעו עד לכ-10% מסך התקציב שאושר בתחילת השנה".

 

ח"כ זהבה גלאון בוועדת הכספים ח"כ זהבה גלאון בוועדת הכספים צילום: טלי מאייר

 

כך בשנת 2012 בוצעו בתקציב המדינה שינויים בהיקף כספי של 29.8 מיליארד שקל, המהווים 10.5% מהתקציב המקורי לאותה שנה.

 

גלאון הסבירה כי הסיבה שההצעה מציבה 50% כרף היא שישנם סעיפים שהשינויים שנעשים בהם הם של עשרות רבות ואפילו של מאות אחוזים, כמו למשל במקרה של החטיבה להתיישבות.

 

גלאון הוסיפה כי "במקרים רבים ניכר כי מדובר בהעברות מתוכננות מראש, שנועדו להעביר בסתר סכומים מופקעים, ולהימנע ביודעין מתהליך של ביקורת ציבורית במסגרת אישורם על-ידי מליאת הכנסת, בהליך המוסדר של אישור התקציב השנתי".

 

עוד גלאון אמרה כי "העברת הכספים בהיקפים אלו דרך ועדת הכספים, ולא בדרך המלך – כחלק מתקציב המדינה המאושר על-ידי מליאת הכנסת – משמעותה בפועל העברתם במחשכים, ללא הביקורת הציבורית הנדרשת בכל מקרה של שימוש נרחב בכספי ציבור".

 

גלאון אף התריעה כי "היעדר המגבלה מאפשר לממשלה לשנות את סדרי העדיפויות שקבעה מליאת הכנסת ולפעול לשינוי מדיניות מאחורי גבו של הציבור. דוגמא לכך, העולה בבירור מהמחקר, הוא תקציב הביטחון. הנתונים מראים שתקציב הביטחון נהנה כל שנה מהעברות של כ-10 מיליארד שקל, המהווים כ-15% מהתקציב המקורי. כך, למרות שהממשלה מתחייבת מדי שנה לקצץ בתקציב הביטחון, היא אינה עומדת בהתחייבותה ואף אינה נדרשת לתת דין וחשבון על הפרת ההתחייבות".

 

11 בקשות נוספות בכ-250 מיליון שקל

 

ועדת הכספים לא סיימה עדיין לדון ולאשר בהעברות התקציביות שהעביר לה משרד האוצר מאז תחילת ספטמבר, וכבר קיבלו היום חברי הכנסת 11 בקשות נוספות להעברות בסך כולל של כ-250 מיליון שקל.

 

העברה העיקרית היא 158 מיליון שקל לסעיף "תמיכות בענפי המשק – מימון פרויקטים במחקר ופיתוח". מימון זה מתחלק בין היתר על התוכנית הלאומית לפיתוח תחליפי נפט, תקצוב השתתפות משרד הביטחון בפרויקטי מחקר ופיתוח ותקצוב השתתפות משרד המדע ביישום תוכנית המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי.

 

בקשה אחרת היא להעביר 7 מיליון שקל מסעיף תמיכה בענפי משק אל הרזבה של משרד הכלכלה. כמו כן במשרד הכלכלה מבקשים להקצות 5 מיליון שקל נוספים לתקציב הצהרונים, 6.8 מיליון שקל לשירות התעסוקה לצורך פעולות מחשוב ושדרוג אתר האינטרנט ו-10.36 מיליון הוצאות תפעול לאגף ההכשרה המקצועית.  

 

עוד 3.6 מיליון שקל מוקצים להקמת מאגר לאומי ליריעות פוליאתילן וסרטי הדבקה.

 

בקשה אחרת מבקשת להעביר 2 מיליון שקל ממשרד הביטחון למשרד החינוך עבור השלמת בגרויות לחיילים ולהעביר במקביל 2 מיליון שקל ממשרד החינוך למשרד הביטחון עבור חומרי לימוד לשעת חירום.

 

כמו כן ישנה בקשה נוספת להקצות 2 מיליון שקל עבור יועצים לחטיבת מקרקעין ותכנון לצורך יישום הפרויקט הלאומי לדיור, לאחר שכבר הוגשה לוועדת הכספים בקשה דומה בסבב הראשון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x