$
בארץ

קיבוץ סאסא רוכש 20% ממחלבות הגולן

לאחר שמיגן את הרכבים של צבא ארה"ב באפגניסטן ובעיראק, קיבוץ סאסא - הבעלים של חברת המיגון פלסן - נכנס לשותפות במחלבות רמת הגולן

נווית זומר 08:4206.10.13

משדה הקרב אל הרפת: לאחר שמיגן את הרכבים של צבא ארה"ב באפגניסטן וב־ עיראק, קיבוץ סאסא – הבעלים של חברת המיגון פלסן – נכנס לשותפות במחלבות רמת הגולן.

סאסא הוא אחד הקיבוצים העשירים בישראל: מחזור המכירות של מפעל פלסן, שבבעלות סאסא, הגיע ב־2010 לשיא של ‭2.5‬ מיליארד שקל, והרווח הנקי ל־800 מיליון שקל. זאת אחרי שהמפעל זכה מספר שנים ברציפות במכרזי ענק של צבא ארה"ב למיגון רכביו בעיראק ובאפגניסטן. הבחירה להשקיע במחלבה נובעת מרצונו של הקיבוץ, שצבר הזמנותיו מהצבא האמריקאי ירד מאז יציאת הכוחות מאזורי המלחמה (מחזור המ־ פעל ב־2012 עמד על ‭1.1‬ מיליארד שקל לפי דן אנד ברדסטריט‭,(‬ לגוון את השקעותיו, באמצעות הרווחים האדירים שצבר, ולפזר סיכונים.

 

קיבוץ סאסא קיבוץ סאסא צילום: גיל נחושתן

 

לסאסא כבר יש השקעה קודמת הקשורה לתחום החלב: הוא שותף עם קיבוץ תובל ברפת גדולה המפיקה ‭7.5‬ מיליון ליטר לשנה. הקיבוץ מחזיק גם בבעלות על מפעל ותיק בשם סאסאטק לייצור חומרי ניקוי. לפני שנה השקיע הקיבוץ בהקמת גלידרייה בשם בוזה.

 

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי השבוע נחתם ההסכם לפיו סאסא רכש כ־‭20%‬ ממניות המחלבה כך שהוא יחזיק בשיעור דומה לארבעת הקיבו־ צים האחרים: שמיר, גדות, עין־זיוון ואורטל. השר לשעבר רפי איתן מחזיק ב־‭4%‬ מהמחלבה.

 

מחזור המכירות של מחלבות רמת הגולן מק־ צרין, המייצרת מוצרי חלב עמיד, עומד על 85 מיליון שקל. לדברי יוסי נקש, חבר קיבוץ אורטל ויו"ר מחלבות רמת הגולן, "היה חשוב לנו להכניס גורם לא רק עם יכולות פיננסיות אלא גם עם יכולות ניהוליות שהוכחו בפלסן, במטרה להזניק ולפתח את המחלבות. מדובר בשותף עם קוד עסקי דומה לשלנו מאחר שאנחנו המחלבה היחידה שבבעלות קיבוצים‭."‬

 

חלב של מחלבות רמת הגולן חלב של מחלבות רמת הגולן צילום: סטודיו דן אלכסנדר

 

המנהל העסקי של סאסא וחבר הקיבוץ אילן (אינג'י) שוורץ ישמש כדירקטור במחלבות מטעם סאסא. לפי הערכות, העסקה נעשית לפי שווי של כ־45 מיליון שקל.

 

אילן שוורץ אמר בסוף השבוע כי "מחלבות רמת הגולן לא תהיה תנובה ולא נתחרה בתחום ‭.'הקוטג‬ נפתח את מחלבות רמת הגולן לאט־לאט כמותג למחלבה איכותית שתלך על נישות ייחודיות. אנחנו בודקים עכשיו מספר כיוונים‭."‬

 

מחלבות רמת הגולן הייתה במשך שנים רבות בבעלות משותפת של תנובה, שטראוס וטרה אך לפני 4 שנים הן נאלצו לפרק את השותפות ולמ־ כור אותה לפי דרישת הממונה לשעבר על ההג־ בלים העסקיים רונית קן, שקבעה כי השותפות מהווה הסדר כובל ופוגעת בתחרות בשוק החלב משום שלבעליה אין אינטרס לפתח את מחלבות רמת הגולן כדי שלא תתחרה בהן.

 

המחלבה מקבלת את אספקת החלב שלה מ־19 קיבוצים ומושבים ברמת הגולן, שארבעה מהם התאגדו כאמור ורכשו אותה. לפני שנה היא השי־ קה סדרה חדשה תחת המותג "חלב הרים טהור‭,"‬ הכוללת חלב עמיד משופר בטעם טבעי ומשקאות שוקו. לדברי נקש, "הפוקוס שלנו הוא בתחום של מוצרי חלב עמידים בעלי חיי מדף ארוכים, מתוך מטרה להגדיל משמעותית את צריכת הח־ לב העמיד בארץ שהיא נמוכה משמעותית ביחס לאירופה, שם ‭70%‬ מתצרוכת החלב היא של חלב עמיד, ובצרפת היא אף מגיעה ל־‭."95% ‬

בטל שלח
    לכל התגובות
    x